Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Quinoa

Co to jest: małe, okrągłe, o dużej zawartości białka, żelaza i błonnika? Quinoa!

Quinoa to ziarna rosnącej w Ameryce Południowej komosy ryżowej – zboża będącego podstawą pożywienia ludzi zamieszkujących rejon Andów od blisko 5 tysięcy lat. Uznaje się, że jako pierwsi zalety quinoa odkryli starożytni Inkowie. W miarę upływu czasu, uprawy quinoa objęły cały region płaskowyżów górskich od Peru aż po Chile. Do dnia dzisiejszego quinoa stanowi podstawę pożywienia dla ludów zamieszkujących terany wysokich Andów. Stało się tak za sprawą dwóch czynników. Po pierwsze komosa ryżowa jest rośliną niezwykle odporną na warunki atmosferyczne i jest jedynym zbożem, które doskonale rośnie na dużej wysokości. Po drugie, quinoa ma niezwykłe wartości odżywcze i przez to zyskała miano „super zboża” lub „super pokarmu”.

Quinoa
Quinoa przed ugotowaniem

Komosa ryżowa należy to tej samej rodziny co buraki, boćwina i szpinak. Jej liście są w pełni jadalne, jednak w kuchni nie wykorzystuje się ich na większą skalę. Do przygotowywania posiłków wykorzystuje się jedynie nasiona. Spośród 120 odmian, najczęściej uprawia się quinoa białą, czerwoną i czarną. Przy czym odmiana biała, o kremowych nasionach, jest najbardziej popularna i taką bez trudu kupicie w sklepach za zdrową żywnością.

Z roku na rok quinoa zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników na całym świecie. Głównie dlatego, że trudno znaleźć bardziej wartościowy i przyjazny ludzkiemu organizmowi pokarm. Nasiona quinoa zawierają od 12-18% dobrze przyswajalnego białka oraz cały niezbędny zestaw aminokwasów. Ponadto są doskonałym źródłem żelaza, fosforu, potasu i innych mikroelementów oraz błonnika. Substancje zawarte w nasionach quinoa wyrównują i optymalizują poziom cukru we krwi. Częste jedzenia quionoa obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę i choroby układu wieńcowego. Ponadto quinoa jest pokarmem bezglutenowym, nie uczula i łatwo się trawi.

Quinoa pokochali nie tylko miłośnicy zdrowej żywności. Coraz częściej zaczynają doceniać ją także kucharze. Quinoa gotuje się około 18 minut. Delikatny, lekko orzechowy smak ziaren doskonale współgra ze smakiem wielu popularnych składników.

Quinoa 
Quinoa po ugotowaniu 

Możliwości wykorzystania quinoa w kuchni są nieograniczone. Można jej użyć do śniadania, jako dodatek do płatków śniadaniowych, mleka czy jogurtów. Można wykorzystać quinoa w zupach, a nawet w zbożowych deserach, zastępując kaszę czy ryż. Mnie jednak najbardziej smakuje quinoa jako rewelacyjny wręcz składnik wszelkiego rodzaju sałatek, idealnie komponując się choćby z kurczakiem, pietruszką i zielonym ogórkiem. Naprawdę polecam!

Na koniec kilka przepisów na pyszne i zdrowe sałatki z quinoa:
Quinoa ze szparagami 
Quinoa z czerwoną fasolą
Quinoa w sałatce śródziemnomorskiej
Quinoa z czerwonym ryżem
Quinoa z awokado

lee-aa 12.08.2013 17:55
Przypomniała mi się jeszcze jedna ważna właściwość komosy, o której nie wspominasz - obniża poziom cholesterolu we krwi, dlatego właśnie nie powinno się jej podawać dzieciom i niemowlakom, choć byłaby idealnym uzupełnieniem ich diety :). Kobiety w ciąży też muszą uważać i nie przesadzać z ilością spożywanej komosy :)
lee-aa 12.08.2013 12:00
Zakochaliśmy się w komosie od pierwszego wejrzenia :) Najczęściej jemy mieszankę białej, czerwonej i czarnej, właściwie wyparła biały ryż z mojej kuchni ;)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak