Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Przyprawione słońcem i morską bryzą

Soczyste pomidory, gęsta oliwa, grillowane krewetki, carpaccio z ośmiornicy, chrupiące oliwki… W kuchni śródziemnomorskiej specjały te występują w najzdrowszych i najbardziej aromatycznych kombinacjach.

Soczyste pomidory, gęsta oliwa, grillowane krewetki, carpaccio z ośmiornicy, chrupiące oliwki… W kuchni śródziemnomorskiej specjały te występują w najzdrowszych i najbardziej aromatycznych kombinacjach.

 

DIETA ŚRÓDZIEMNOMORSKA, UZNAWANA ZA JEDNĄ Z NAJZDROWSZYCH, JEST NATURALNYM SPOSOBEM ŻYWIENIA SIĘ LUDZI ZAMIESZKUJĄCYCH KRAJE POŁOŻONE NAD MORZEM ŚRÓDZIEMNYM. Ciepły – obfitujący w słoneczne promienie i morską bryzę – klimat sprzyja uprawie owoców i warzyw, a bliskość morza gwarantuje dostęp do świeżych ryb i owoców morza. Dużą wagę przywiązuje się tu do przypraw i ziół, szczególnie tych, które mają właściwości przeciwbakteryjne (np. czosnek czy cebula), a także do suszonych owoców i orzechów, ale główną rolę w diecie Włochów, Greków czy Hiszpanów odgrywają oliwki, z których tłoczony jest najczystszy i najzdrowszy tłuszcz na świecie – oliwa. To właśnie ona nadaje charakterystyczny smak i aromat kuchni z tego rejonu Europy.

Dieta śródziemnomorska jest idealnym sposobem żywienia, który można stosować przez całe życie. Jest niezwykle smaczna, prosta i dobra dla zdrowia. Wystarczy ograniczyć mięso i tłuszcze zwierzęce, a zwiększyć ilość ryb, warzyw i owoców. Ta dieta jest idealna dla wszystkich, a zalecana zwłaszcza osobom, które mają wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie, miażdżycę, problemy z sercem i tarczycą.

 

CO JEŚĆ?

 

Ciemne pieczywo, makarony, kasze, ziemniaki

Są głównym źródłem energii i witamin z grupy B oraz cennych składników mineralnych. Dają uczucie sytości. Kasze i makarony po ugotowaniu powinny mieć sprężystą konsystencję. Spożywane w małych ilościach oraz bez tłustych sosów nie tuczą.

 

Warzywa i owoce

Dostarczają wielu witamin i składników mineralnych, a także błonnika pokarmowego oraz dużą ilość wody. Jarzyny można jeść na surowo, skropione oliwą, ale też w wersji duszonej, pieczonej, grillowanej czy gotowanej. Najlepiej z dodatkiem czosnku, cebuli, świeżych ziół i przypraw.

 

Orzechy

Zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka roślinnego, witaminy E, magnezu, potasu, kwasu foliowego. Nie powinno się jeść ich zbyt często, bo są kaloryczne, ale już 30 g dziennie skutecznie ochroni nas przed miażdżycą.

 

Oliwa z oliwek

To podstawowe źródło tłuszczu w śródziemnomorskiej diecie. Obfituje w beta-karoten, witaminę E, polifenole i jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Warto nią skrapiać sałatki, dusić na niej mięso, a także piec z jej dodatkiem warzywa.

 

Morskie skarby

Ryby i owoce morza to podstawowe źródło łatwo przyswajalnego białka, zawierają również dużo fosforu, potasu i magnezu. W tłuszczu ryb morskich występują wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza z rodziny omega-3, które chronią serce oraz obniżają ciśnienie krwi.

 

Zioła i przyprawy

W kuchni śródziemnomorskiej królują świeże zioła i przyprawy, m.in. tymianek, szałwia, bazylia, oregano, mięta, kolendra. Z ich dodatkiem każde danie zyska doskonały smak i aromat.

 

NA CO UWAŻAĆ?

 

Białe pieczywo i słodycze

Są bardzo kaloryczne, a ich wartość odżywcza – niewielka. W drodze wyjątku można sobie na nie pozwolić najwyżej kilka razy w miesiącu. Zdecydowanie lepiej kawałek ciastka, porcję lodów czy czekoladowy batonik zastąpić soczystym owocem. Dobry humor gwarantowany!

 

Mięso

Lepiej zrezygnować z czerwonego mięsa (wieprzowiny, baraniny) oraz białego tłustego. Nadmierna ilość tłuszczów zwierzęcych nie jest korzystna dla zdrowia, bo zawierają nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol, które są przyczyną miażdżycy.

 

Pomidor kontra ogórek

Niezależnie od diety należy unikać takich połączeń lub przygotowywać sałatkę bezpośrednio przed spożyciem, ewentualnie pomidory skrapiać oliwą przed dodaniem do sałatki ogórków. To ważne, bo występujący w ogórkach enzym askorbinaza niszczy witaminę C zawartą w pomidorach.

 

Sól

Ta najpopularniejsza na świecie przyprawa jest przyczyną nadciśnienia tętniczego, miażdżycy i chorób Artykuł pochodzi z czasopisma Peso Perfecto, dostępnego we wszystkich Centrach Dietetycznych Naturhouse. Zachęcamy do lektury!

serca, a także odpowiada za powstawanie otyłości i cukrzycy typu II. Dlatego na co dzień zalecana jest najwyżej jej płaska łyżeczka.

 

Nabiał

Jogurty naturalne i sery (mozzarella, chude i półtłuste twarogi) są doskonałym źródłem białka, składników mineralnych (wapnia, fosforu) oraz witamin. Pobudzają system odpornościowy i opóźniają procesy starzenia się komórek. Należy jednak ograniczać sery pleśniowie i żółte, bo są kaloryczne.

 

Czerwone wino wytrawne

Spożywane w umiarkowanych ilościach (lampka dziennie), zawsze z posiłkiem, nie zaszkodzi. Wpływa korzystnie na pracę serca, obniża poziom „złego” cholesterolu, pomaga utrzymać HDL na odpowiednim poziomie. Głównym napojem powinna być jednak woda (niegazowana, mineralna).

 

 

Artykuł pochodzi z czasopisma Peso Perfecto, dostępnego we wszystkich Centrach Dietetycznych Naturhouse. Zachęcamy do lektury!

 

Przyprawione słońcem i morską bryzą

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak