Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Przepisy na przetwory z notatnika babci. Odc.2 - galaretka agrestowa i nektar

Wzdłuż pięknego kwiatowego ogrodu babci rosły liczne krzewy agrestu. Babcia z ich owoców zawsze przygotowywała galaretkę. Świetnie nadawała się ona do ciasta, naleśników lub po prostu na deser.

 W tym roku udało mi się kupić 4 kilogramy agrestu. Połowę tej ilości zużyłam na przygotowanie konfitur z truskawkami. Z pozostałej ilości przygotowałam pyszną galaretkę.

Swoją pracę zaplanowałam jak poprzednio. Kupione owoce oczyściłam z szypułek, następnie umyłam. Tym razem pomagał mi mąż ;). Gdy galaretka była już gotowa umyłam słoiki i nakrętki. Słoiki wyparzyłam w 100 stopniach przez 20 minut. Nakrętki osuszyłam. Potem postępowałam wedle przepisu.

Przepisy na przetwory z notatnika babci. Odc.2 - galaretka agrestowa i nektar

Przepis babci:

2 kg agrestu,

800 gram cukru kryształu,

1 litr przegotowanej wody,Przepisy na przetwory z notatnika babci. Odc.2 - galaretka agrestowa i nektar

 

Umyty i oczyszczony agrest wsypuję do garnka i zalewam wodą. Gotuję do miękkości przez 15 minut. Ugotowany wlewam na sito, położone na garnku.  Powstaje owocowa masa, a w garnku nektar. Owocową masę przekładam do innego garnka. Zasypuję cukrem i gotuję 20 minut na wolnym ogniu. Gorącą galaretką napełniam słoiki. Zamykam i odstawiam do góry dnem do ostygnięcia. Przechowuję w chłodnym miejscu.

 Przepisy na przetwory z notatnika babci. Odc.2 - galaretka agrestowa i nektar

Pozostały nektar zagotowuję. Słodzę (do smaku). Wlewam w litrową butelkę i przechowuję w lodówce. Świetnie smakuje w upalne dni z lodem.

 

 

Przepisy na przetwory z notatnika babci. Odc.2 - galaretka agrestowa i nektarPrzepisy na przetwory z notatnika babci. Odc.2 - galaretka agrestowa i nektar

 

 

 

 

 

Ilość słoików galaretki: 8 po 0,25 l,

Koszt wykonania: ok. 10 zł,

Czas wykonania: ok. 1 h,

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak