Doradca Smaku logoandPrymat logo
ŚWIĘTA tuż, tuż! Zobacz porady kulinarne. SPRAWDŹ

Poimprezowe dożynki

Lubię poimprezowe poranki. Zazwyczaj budzę się wtedy wcześnie, siadam z kubkiem herbaty, żeby poprzeglądać zdjęcia. Odkąd wydoroślałam i mam swój dom robię też przegląd lodówki oraz plan zagospodarowania poimprezowych odpadów ;)

Poimprezowe dożynki

 

Choćbyśmy nie wiem jak dokładnie planowali po domowej imprezie zawsze zostają jakieś resztki - kawałek mięsa, jakieś przystawki, sałatka. Staram się nie wyrzucać jedzenia, więc jestem uzbrojona w pojemniczki róznego kalibru - polecam te ze sklepu którego nazwa jest akronimem imienia, nazwiska i parafii zalożyciela. 

 

Żeby nic się nie zmarnowało trzeba działać zaraz po wyjściu gości.Najłatwiej zagospodarować mięsa - jeśli bardzo przesadziliśmy z ilością, można część zamrozić, z reszty zaplanować dania obiadowe. Zawsze sprawdza się sos grzybowy - pasuje do wiekszości mięs i zabezpiecza przed wysuszeniem w trakcie odgrzewania.

 

Jeśli należymy do wielbicieli półmisków z wędlinami, a nasi goście niekoniecznie zostajemy z calkiem sporą ilością drobno pokrojonej i nieco obeschniętej wędliny. Z takich plasterków moja mama robiła albo leczo, albo biały barszcz chrzanowy. Leczo jest o tyle wygodniejsze, że nie musimy go zjadać od razu, można je zamrozić lub zawekować, dodatkowo można do niego wykorzystać pomidory, paprykę, a nawet korniszony. Jedna z ukochanych ciotek resztki imprezowego stołu zamieniała w forszmak, ale odkąd podczas jej nieobecności wujek mocno się zatruł stołówkowym forszmakiem potrawa ta została wykreślona z rodzinnego menu... 

 

Wszelkiego rodzaju tarty i quiche można zamrozić. Uwaga - przy odgrzewaniu do piekarnika wedrują zamrożone.

 

Nieco trudniej uratować surówki i sałatki, które po kilku godzinach na stole niezbyt apetycznie wyglądają i często jedynym wyjściem jest rzeczywiście kosz na śmieci. Można jednak pomyśleć  wcześniej. Jeśli podaję surówki i sałatki to w lodówce mam osobno wymieszane warzywa i sos. Na stół wędrują małe ilości mieszane z sosem na bieżąco.

 

Resztki wina z pootwieranych butelek zlewam do kuchennego antałka i wykorzystuję potem do gotowania. Oczywiście białe osobno i czerwone osobno.

 

Ciasta i desery przeważnie rozdaję gościom - nikt się nie obraża, a my nie jesteśmy skazani na zasłodzenie :)

 

 

 

 

 

Jolanta41 31.07.2011 13:16
\"Lecę\" poszukać przepisu na forszmak ! A protestuję w sprawie mieszanych na bieżąco z sosami sałatek - jak dla mnie smaki musza się \"przegryźć\". No cóż, po imprezie pytam gości i zwykle tez zabierają słoiczek z mieszanką na śniadanie.
Kate131 25.07.2011 13:50
niby tak,ale do zmywarki ktoś musi włożyć, a u mnie zawsze z tym problem:) no ale w sumie taka imprezka to sama przyjemność:)
lee-aa 24.07.2011 11:44
eee tam, kwestia organizacji ;) i oczywiście pomocy męża oraz cudów techniki ;))
Kate131 24.07.2011 09:59
a ja nie lubię takich poranków-za dużo sprzątania:)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak