Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Pasztet na święta

Pasztety wielkanocne są obowiązkową potrawą na świątecznym stole. Zarówno mięsożercy jak wegetarianie mają w czym wybierać.   Pasztety możemy podać na śniadanie wielkanocne albo na obiad. Polecam także na kanapki jak ktoś lubi. Pasztety dobrze jest zrobić z kilku gatunków mięs. Są wtedy lepsze.     Można wykorzystać mięso wieprzowe, drobiowe, podroby, królika, sarninę, dziczyznę, zająca. Do pasztetów można dodać suszone owoce albo świeże jak na przykłada
Pasztety wielkanocne są obowiązkową potrawą na świątecznym stole. Zarówno mięsożercy jak wegetarianie mają w czym wybierać.
 
Pasztety możemy podać na śniadanie wielkanocne albo na obiad. Polecam także na kanapki jak ktoś lubi. Pasztety dobrze jest zrobić z kilku gatunków mięs. Są wtedy lepsze.
 
 
Można wykorzystać mięso wieprzowe, drobiowe, podroby, królika, sarninę, dziczyznę, zająca. Do pasztetów można dodać suszone owoce albo świeże jak na przykłada żurawina która jest fajna kwaskowa i przełamuje smak pasztetu.
 
Pasztet z zająca, sarniny i dzika charakteryzuje się silnym i intensywnym smakiem i zapachem. Łagodniejsze w smaku są pasztety z drobiu i wieprzowiny. Do pasztetu lepiej nie dodawać mięsa chudego, od szynki schabu bo będzie suchy. A pasztety dobre są  z dodatkiem boczku. Robię pasztety z galaretką z  żurawiny i żurku.
 
Do pasztetu można dodać też grzyby.
 
Wegetarianom polecam pasztety z soczewicy, warzywne. Pasztety można także wekować w słoikach, i są świetnym dodatkiem do chleba. 

Pasztet wielkanocny

 

 

Pasztet na święta

 

50 dkg udźca  z indyka
40 dkg boczku świeżego
25 dkg filetu z kurczaka
70 dkg mięsa od szynki
40 dkg wołowiny
30 dkg wątróbki drobiowej 
2 marchewki
1/2 średniego seler
2 bułki świeże 
1 cebula
2 liście laurowe
5 ziaren ziele angielskie
4 jajka
1 łyżeczka soli / doprawiać do smaku/
1 gałka muszkatołowa 
pieprz do smaku





Mięso oczyszczam, płuczę i przekładam do dużego garnka. Zalewam wodą taka ilość żeby było przykryte. Warzywa obieram, myję dokładnie i dodaję do mięsa.
Wkładam liście laurowe, ziele angielskie, sól. Gotuję pod przykryciem do miękkości około godzinę.
Pod koniec gotowania dodaje oczyszczoną wątróbkę z błon i gotuję 5 minut.
Mięso odstawiam do przestygnięcia. Na drugi dzień, wyjmuję z wywaru razem z warzywami. Do wywaru zimnego wkładam bułki. Mięso mielę maszynką oczka drobne, trzy razy. Warzywa i odciśnięte bułki też mielę. Do mięsa zmielonego dodaję żółtka.
Białka ubijam na sztywną pianę. Również dodaję piankę do mięsa. Dolewam trzy szklanki wywaru. Jeżeli chcemy pasztet twardy  i zbity dolewamy wywaru mniej. Jeżeli chcemy do smarowania bardziej miękki taki jak ja zrobiłam dodajemy więcej wywaru.
Całość dokładnie mieszam drewnianą łyżka. Doprawiam pieprzem, solą jeżeli potrzeba, i startą gałką muszkatołową.
Pasztet wykładam do foremek aluminiowych, albo do foremek metalowych które trzeba posmarować tłuszczem i wysypać bułką tartą. Pasztet piekę godzinę temp 180 stopni. Wyjmuje i zostawiam do ostygnięcia. Część pasztetu można przełożyć do małych słoiczków i gotować je w garnku z wodą. Poziom wody musi sięgać 3/4 słoików. Pasztet gotuję się godzinę i na drugi dzień 30 minut. Przechowuje w lodówce.

 

 

 

 Pasztet z królika z żurkiem

 

 Pasztet na święta

 

pasztet:

 

50 dkg boczku surowego

1/2 tuszki królika

30 dkg wątróbki drobiowej albo z królika

2 marchewki

kawałek pora

1 cebula

1/3 selera korzenia

1 korzeń pietruszki

2 ziela angielskie

3 ziarna jałowca

2 liście laurowe

sól, pieprz

gałka muszkatałowa

papryka słodka

1 bułka czerstwa

1 szklanka mleka

2 jajka

olej rzepakowym

 

glazura:

1 opakowanie żurku

1/2 łyżeczki majeranku

2 łyżeczki żelatyny

natka pietruszki

2 jajka ugotowane

 

 

Warzywa wszystkie obieram i dokładnie myję. Do garnka przekładam umyte mięso bez wątróbki, dodaje warzywa, liście laurowe, ziele angielskie, ziarna jałowca, łyżeczkę soli i wlewam wody tyle żeby przykryła mięso. Gotuje na wolnym ogniu aż mięso będzie miękkie około półtorej godziny. Pod koniec dodaję wątróbkę i gotuję jeszcze 10 minut. Mięso i warzywa wykładam na talerz żeby ostygły. Na patelni na oleju przesmażam pokrojoną cebulę.

Mięso obieram z kości i mielę maszynką razem z warzywami ugotowanymi za wyjątkiem pory, ją odkładam i cebulę też mielę. Bułkę namaczam w mleku, jak zmięknie odciskam z nadmiaru mleka i dodaję do mięsa, wbijam jajka, dodaję sól, pieprz, paprykę słodką, gałkę muszkatołową, jedną szklankę wywaru w którym mięso się gotowało. Formę keksówkę 25 cm na 12 wykładam papierem, wylewam połowę farszu, posypuje papryką czerwoną i dodaje pozostały farsz. Piekarnik nagrzewam do temp 200 stopni góra dół i wstawiam na 50 minut do piekarnika. Pasztet wkładam do lodówki na noc jak ostygnie.

 

Na drugi dzień wyjmuje z formy i zdejmuje papier.

 

Glazura:

Opakowanie żurku i majeranek rozprowadzam w 500 ml wody zimnej i zagotowuję. Żelatynę namaczam w trzech łyżkach zimnej wody i rozpuszczam w gorącym żurku. Odstawiam do schłodzenia.

Do keksówki w której piekł się pasztet wylewam 1/4 żurku i wstawiam do lodówki do stężenia. Na galaretkę z  żurku wysypuję pokrojoną natkę, wlewam kilka łyżek płynnej zupy i wkładam pasztet do formy. Resztę zupy wylewam na boki i górę pasztetu. Wkładam do lodówki do stężenia. Po wyjęciu z lodówki obkrawam nożem na około, i zanurzam na kilka sekund dno foremki do gorącej wody żeby pasztet lepiej wyszedł. Przewracam na deskę i sam wyjdzie. Przed podaniem dekoruję natką i jajkami ugotowanymi.

 

 

Pasztet z wątróbki królika

 

 

 

Pasztet na święta

 

30 dkg wątróbki z królika
2 jajka
5 dkg  masła
1 łyżeczka musztardy
1/2 łyżeczki soli
pieprz do smaku
2 łyżki mąki pszennej płaskie
2 łyżeczki żelatyny
1 papryczka chili
1 cebula
1 ząbek czosnku
1 bułka czerstwa
2/3 szklanki mleka
gałka muszkatołowa

Wątróbkę dokładnie myję oczyszczam, przekładam do pojemnika wysokiego, dodaję musztardę, jajka, masło, sól, pieprz,mąkę. Bułkę namaczam w mleku i mocno odciskam z jego nadmiaru. Cebule kroję drobno przesmażam. Dodaję do wątróbki, czosnek sprasowany też i miksuję blenderem. Żelatynę namaczam w łyżce zimnej wody i dolewam 1/5 szklanki gorącej wody i rozpuszczam. Dodaję do wątróbki i całość miksuję na jednolitą masę blenderem. Chili kroję drobno i dodaję do masy. Foremkę małą aluminiową wykładam folią spożywczą, wylewam do niej masę i przykrywam z góry folią. Foremkę wstawiam do brytfanny wypełnionej gorącą wodą. Pasztet piekę w kąpieli wodnej temp 180 stopni przez godzinę i 15 minut.Odstawiam do przestygnięcia.

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak