Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Osobisty przewodnik po winach - PROSECCO EXTRA DRY

Amatorski przewodnik po winach w mojej kuchni. Dowiecie się jakie wina najczęściej goszczą w moim domu i do czego je podaje.I choć nie ma ich zbyt wiele, to te które są, na stałe zagośiły w moim barku. Kilka klasycznych win, które nigdy nie zawiodą amatora i wykwintnie ugoszczą wyrafinowanego gościa.

Prosecco Extra Dry – półwytrawne włoskie wino musującez regionu Veneto; Ze względu na swoją lekką słodycz i orzeźwiające akcenty mandarynki, szczególnie kochane przez kobiety, w tym mnie. Osobiście uważam je za przewspaniałe wino, które idealnie sprawdza się w wielu kulinarnych sytuacjach. Kiedy pierwszy raz je spróbowałam byłam pod takim wrażeniem, że pozwoliłam sobie na coś więcej niż degustację i powiem szczerze, zakręciło mi się w głowie. Przy jego zakupie trzeba dokładnie czytać etykietkę, gdyż jest duża różnica w smaku miedzy samym Dry,a Extra Dry, czytając tylko Prosecco łatwo się pomyllić. Łatwe i przyjemne do picia, miekkie i odswieżające.

Prosecco Extra Dry – półwytrawne białe wino musujące z regionu Veneto (Włochy);
Kolor- jasny, słomkowo-żółty;
Bukiet: owocowo- cytrusowy;
Smak: miękki, owocowy (jabłka, gruszki, cytrusy)
Zawartość alkoholu 11,5 -13,5%
Temeratura serwowania 6-8°C
Cenowo dostępne od 30 do 120 zł
Według koneserów najlepiej smakuje jako „aperitif”, czyli do swobodnego popijania, dań i deserów z twarogów swieżych, owoców morza, ryb, drobiu, swieżych owoców jak np. truskwawki, melon itp.

U nas w domu pojawia się na towarzyskich spotkaniach i czasem obiadowo: do owoców morza, ravioli z ricottą, serników itp. Znakomicie komponuje się z wszystkimi lekkimi daniami i deserami owocowymi.
Przykładowe danie, które dobrze skomponuje się z Prosecco Extra Dry:

Ravioli z ricottą i porami

Osobisty przewodnik po winach - PROSECCO EXTRA DRY


Osobisty przewodnik po winach - PROSECCO EXTRA DRY
Przepis krok po kroku- tutaj.
Składniki:
Nadzienie:125 gr ricotty, 250 gr ugotowanych ziemniaków, 1 por, masło do smażenia, sól, pieprz do smaku
Pasta: 2 jajka i 200 gr mąki pszennej ( można też użyć semoliny);
Salsa: pęczek szczypiorku, masło do smażenia, 50 ml śmietany; swieżo mielony pieprz
Wykonanie: Mąkę połączyć z jajami,dokładnie wyrobić (ok 15 minut) następnie zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na 30 minut.
W tym samym czasie ziemniaki przepuścić przez praskę, dodać ricottę oraz podsmażone na maśle cienko pokrojone pory.Dobrze wymieszać i doprawić do smaku.
Po półgodzinie wyjąć ciasto z lodówki, rozwałkować na bardzo cienki placek,prawie że prześwitujący, z połowy ciasta wyciąć kwadraty 2,5 cm na 2,5 cm, nakładać łyżeczkę farszu w równych odstępach, przykryć drugą połową ciasta i przygniatając lekko by usunąć powietrze, zlepiać i ciąć boki ravioli.
Gotować w osolonym wrzątku kilka minut (ok.5 minut).
Salsa: Na patelni rozstopić masło,dodać posiekany szczypiorek, lekko podsmażyć, dodać śmietane. Kłaść po kilka łyżek na wierzch ravioli rozłożonych na talerze.
Smacznego! 
Osobisty przewodnik po winach - PROSECCO EXTRA DRY 
Miłej degustacji i smacznego!
Iwona 

IwonaDD 06.06.2013 17:24
no to prawda, z dostępem do semoliny jest duży problem,ale mam nadzieje,że z czasem się to zmieni, coraz więcej jest w marketach orginalnych produktów zagranicznych,można też kogoś poprosić by ci przywiózł, np. prywatne busy co jeżdżą co tydzień do Włoch, narazie trzeba sobie jakoś radzić :) ale słuszna obserwacja,mogliby by te produkty udostępnić w detalu :)
caralajna 06.06.2013 16:52
pyszne i zgrabne ravioli zrobiłaś, co do semoliny to nie rozumiem dlaczego tak trudno ją dostać, skoro produkuje się w Polsce makarony z semoliny, czyli sprowadza się do kraju. tak samo tłuszcz kakaowy, w fabrykach czekolady się używa a w sklepie nie dostaniesz, tylko w Internecie za ciężkie pieniądze.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak