O jakiej porze powinno pić się kawę?

Opublikowano: 05.02.2015
Autor: Futka
O jakiej porze powinno pić się kawę?
O której godzinie powinniśmy wypić pierwszą filiżankę kawy? Jaki wpływ na nasze zdrowie ma kawa wypijana o nieodpowiedniej porze dnia?

Który smakosz kawy nie lubi delektować się smakiem tego napoju tuż po przebudzeniu, rozpieszczając swe kubki smakowe oraz fundując sobie odrobinę relaksu przed długim i ciężkim dniem pracy? Czy takie postępowanie jest właściwe? Czy powinniśmy wypijać kawę od razu po wstaniu z łóżka?

 

Kawa wypijana zaraz po przebudzeniu nie jest dobrym rozwiązaniem dla naszego zdrowia. Wszystko uzależnione jest od poziomu kortyzolu, popularnie zwanego hormonem stresu czyli hormonu steroidowego wytwarzanego przez korę nadnerczy, charakteryzującego się dobowym rytmem wydzielania. Kortyzol ma działanie pobudzające. Jego stężenie we krwi jest najwyższe rano, zaraz po przebudzeniu, dlatego wtedy nie potrzebujemy dodatkowych stymulacji tj. kofeina, która silnie oddziałuje z tym hormonem.

Kiedy więc należy wypić pierwszą filiżankę kawy? Najlepszą porą jest moment, kiedy poziom kortyzolu we krwi zaczyna spadać czyli już po około 1 - 1,5 godziny po przebudzeniu. Amerykańscy naukowcy określili, że jest to czas pomiędzy godziną 9.30 a 11.30, a najlepsza pora na wypicie pierwszej kawy to godzina 10.30. Wszystko zależy jednak od tego jaki jest nasz rytm dobowy, o której wstajemy i o której kładziemy się spać.

Dlatego najlepiej wypić pierwszą kawę 1,5 godziny po przebudzeniu, kiedy stężenie kortyzolu we krwi zacznie się zmniejszać. A jak wtedy działa na nas filiżanka ciemnobrązowego napoju? Zawarta w kawie kofeina jest naturalnym stymulantem, który działa pobudzająco, poprawia nasze funkcje poznawcze, ułatwia myślenie i zwiększa koncentrację uwagi. Kofeina dostarczona o odpowiedniej porze dnia pomoże nam być bardziej efektywnymi w pracy, a także pomoże lepiej skupić uwagę na wykonywanych czynnościach.

Kiedy wypić drugą filiżankę? Najlepiej wtedy, gdy kofeina z tej pierwszej przestanie już działać, a poziom kortyzolu jeszcze bardziej zacznie się obniżać czyli po jakiś 4 godzinach.

A czy wieczorem powinniśmy pić kawę? Zdecydowanie nie! Ostatnią filiżankę powinniśmy wypić do godziny 16.30, a najlepiej na 7 godzin przed snem. W przeciwnym razie możemy rozregulować nasz naturalny rytm dobowy, co może nieść za sobą takie konsekwencje jak trudności z zasypianiem i koncentracją, bezsenność, problemy z porannym wstawaniem, a także mieć negatywny wpływ na kondycję fizyczną oraz psychiczną.

Kawę pijmy dla zdrowia, ale o odpowiedniej porze!

prymat