Agretti jest cienkim, ciemnozielonym warzywem bardzo popularnym we Włoszech. Wygląda trochę jak trawa, trochę jak duży szczypiorek, rośnie w niewielkich kępkach. Ma łagodny, przyjemnie cierpki, gorzki, lekko kwaskowaty smak, a jego konsystencja przypomina młode szparagi – kruche i soczyste. Sprzedaje się je w pęczkach, zazwyczaj z korzeniami. Jest rośliną słonolubną, rośnie m.in. na obrzeżach słonych bagien, dlatego też nazywana jest bagienną trawą.
Agretti jest źródłem witaminy A, a także żelaza i wapnia.
Bardzo młode agretti, po uprzednim umyciu, osuszeniu i porwaniu bądź pocięciu na mniejsze kawałki, można używać na surowo jako składnik sałatek. Zazwyczaj jednak agretti płucze się, blanszuje przez około 10 minut, osącza, skrapia oliwą z oliwek oraz sokiem z cytryny i serwuje jako zielenina do obiadu bądź ciepła sałata. Agretti wykorzystuje się również jako składnik sushi, ze względu na odpowiedni smak (cierpki i słony) oraz konsystencję. Bardzo dobrze współgra smakiem z rybami i owocami morza.
W wyniku wysuszenia i spalenia agretti, powstaje popiół zawierający dużą ilość węglanu sodu, który jest wykorzystywany przy wyrobie szkła, ponieważ agretii mogą rosnąć w glebie o wysokim stężeniu sodu, który podczas wzrostu rośliny przenika do niej. Słonolubne rośliny, w tym agretti, są w ten sposób wykorzystywane od dawna.