Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Nalewki to coś co lubię!

Rozpoczynam dziś nowy temat, nalewki na każdą okazję!

 

Odkąd tylko pamiętam, w moim domu ciagle stały jakieś słoje na słoneczym oknie.A w piwnicy poustawiane wymyślne butelki z nalepkami, pamiętam te spotkania rodzinne i okrzyki zachwytu, kiedy mama wnosiła piękne karafki i opowiadała co z czego. 

Zaczynało się już w maju, kiedy mama nastawiała szyszki sosny na nalewkę sosnową, akurat tej nie lubię. Potem zaczynała nastawiać ratafię, czyli dorzucała owoce takie jakie się pojawiały, ta już była pyszna.  Niestety nie zdążyła przekazać  mi swoich tajemnych receptur. Ale sama chęć nastawiania nalewek pozostała. Podzielę się z wami moimi spostrzeżeniami i przepisami na niektóre z nich w miarę jak będę je nastawiać. Oczywiście, nie mają smaku tamtych "maminych", za każdym razem inaczej smakują i pachną, może to słońce, a może to, że nalewki trzeba robić powoli, bez pośpiechu, a tu takie zakręcone życie....

 

Są takie nalewki, które rozgrzewają, inne pomagają na stres, urodę czy wspomagaja naszą odporność, O czym musimy pamiętać? Aby je zażywać z umiarem!!!

Co warto wiedzieć zanim weźmiemy sie za nastawianie nalewek?

-spirytus musi być dobrej jakości

-woda źródlana lub mineralna

- przechowujemy nalewki w ciemnym szkle, albo chociaż w ciemnym miejscu.

Jeśli zbieramy zioła czy też inne składniki potrzebne nam do nalewek pamiętajmy, zeby to robić w słoneczny, suchy dzień i nie płukajmy ich, zbierajmy z dala od dróg i miejsc szkodliwych

Dziś sosnowa nalewka na grypę

Nalewki to coś co lubię!

Pędy sosny( około 1 kg) zebrane w maju układam na zmianę z cukrem(1 kg) w słoju 3 litrowym, czekam, aż puści sok, to jest około miesiąca, potem przecedzam, dodaję spirytus, tak pół na pół, rozlewam do butelek i odstawiam na zimę.

Zimą, kiedy dopada nas przeziębienie wystarczy naparstek nalewki dodać do herbaty, albo wypić kieliszeczek delektując się smakiem i zapachem majowego lasu.

 

Podam jeszcze przepis na syrop sosnowy dla nie lubiących alkoholu czy dzieci

 Młode pędy sosny (kiedy nie wykształciły jeszcze igieł)wkładamy do słoja warstwami przesypując cukrem.Ubijamy, aby, jak najwięcej weszło do słoja, ja do 3 litrowego słoja dodaję 1 kg cukru.Przykrywamy i odtsawiamy na 3-4 tygodnie na parapecie słonecznego okna. 

A potem przekładamy do garnka razem z pędami dodajemy wody, aby pędy swobodnie pływały, zagotowujemy i od razu przecedzamy,  syrop gotujemy na małym ogniu, aż zgęstnieje (gdy ostygnie będzie dużo gęściejszy).

Gorący syrop przelewamy do słoików lub butelek i szczelnie zamykamy i już

Jolanta_P-S 18.05.2011 07:52
też nalewki robimy sami, ale takich sosnowej nigdy nie kosztowałam
jolajka 18.05.2011 06:50
borgia, jeszcze nie jest za późno, ja dopiero wczoraj nastawiałam, pędy są dobre, jak mają mniej niż 10 cm, można jeszcze takie znaleźć Cieszę się,że też robicie naleweczki,
borgia 17.05.2011 18:48
Jolajka stokrotne dzięki nie tylko za opis, ale za podzielenie się przepisem. Spróbuję zrobić chociaż syrop, tylko nie wiem czy już nie będzie za późno. Poczekam też na ciąg dalszy :).
ben-ka 17.05.2011 18:28
Na działce mam sosny i amatorów do obrywania młodych pędów - robią to od lat a ja mam piękne igły na drzewach:) nie wiem jak robią te syropy ale zawsze dostaję na zimę:) A temat nalewek bardzo mnie interesuje bo sama tez robię ale takie nie lecznicze tylko na rozgrzewkę.
Magdalena/Madija 17.05.2011 18:27
też miałam pisać o nalewkach;) mam juz nawet przygotowany post tylko do wklejenia na bloga;) u mnie w domu tez robi się ten syrop sosnowy;)
anemon 17.05.2011 17:14
Cieszę się, że podałaś te przepisy, właśnie planowałam zrobić w tym roku po raz pierwszy nalewkę sosnową, ale widzę, że muszę zrobić też syrop. Robię różne nalewki już od kilku lat, ale sosnowej jeszcze nie robiłam, a słyszałam wiele dobrego o jej dobroczynnym działaniu.
Barbara40 17.05.2011 17:06
Ciekawe i warte sprobowania

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak