Na śniadanie proponuję dwie pasty twarogowe: z kiełkami pszenicy oraz z orzechami.
Do przyrządzenia pasty orzechowo- pomidorowej potrzeba:
4 suszone pomidory z zalewy
5 dag orzechów włoskich łuskanych
sól
pieprz
3 łyżki śmietany 12 lub 18 %
Pomidory odsączamy z zalewy, kroimy w drobną kostkę. Schłodzony ser mieszamy ze śmietaną. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Dodajemy pokrojone pomidory oraz drobno posiekane orzechy. Dokładnie mieszamy. Podajemy od razu po przygotowaniu ze świeżym pieczywem.
Bardzo szybko przygotujemy również pastę z kiełkami pszenicy. Potrzebować będziemy tylko:
20 dag trzykrotnie mielonego sera
6 suszonych pomidorów z zalewy
2 łyżeczki suszonych pomidorów z bazylią i czosnkiem
1 duża garść kiełków pszenicy
sól i pieprz
Do mielonego białego sera dodajemy odsączone z zalewy i pokrojone w drobną kostkę suszone pomidory. Kiełki pszenicy dokładnie płuczemy. Osuszamy papierowym ręcznikiem, drobno siekamy, dodajemy do sera. Dosypujemy suszone pomidory z bazylią i czosnkiem (ja użyłam tych z firmy Kamis z linii Spécialité). Doprawiamy do smaku solą i świeżo mielonym pieprzem. Podajemy ze świeżym pieczywem.
Na obiad proponuję dziś pierogi z kaszą gryczaną lub jęczmienną Do przygotowania pierwszych z nich potrzebne będzie:
2 szklanki mąki pszennej
2 łyżki mąki pełnoziarnistej
1 szklanka wrzącej wody
1/2 szklanki kaszy gryczanej
6 średnich pieczarek
1 średnia marchew
1 czubata łyżka sproszkowanych suszonych grzybów
2 łyżki koperku
olej rzepakowy
sól
pieprz
średni pomidor
1 mała cebula
mąka pełnoziarnista do podsypania stolnicy
Marchew i pieczarki obieramy, ścieramy na tarce o grubych oczkach. Przesmażamy na 2-3 łyżkach oleju rzepakowego. Kaszę gotujemy do miękkości w lekko osolonej wodzie, dokładnie odcedzamy, dodajemy do warzyw wraz ze sproszkowanymi grzybami (proszek uzyskałam używając rozdrabniacza, ale można do tego celu użyć np. elektrycznego młynka do kawy), doprawiamy do smaku solą i pieprzem, studzimy. Mąkę pszenną mieszamy z 2 łyżkami mąki pełnoziarnistej, wlewamy wrzącą wodę i ugniatamy energicznie jednolite ciasto. Koperek dokładnie płuczemy, osuszamy ręcznikiem papierowym, drobno siekamy i dodajemy do ciasta, energicznie zagniatamy, aby składniki ładnie się nam połączyły (koperek można też dodać do mąki przed wlaniem wody, ale wrzątek nam go mocno "zmaltretuje", dlatego lepiej jest dorzucić go już na końcu). Ciasto rozwałkowujemy, szklanką lub pierogownicą wycinamy koła. Na każdym kole kładziemy łyżkę farszu i lepimy pierogi. Wrzucamy na wrzącą wodę, gotujemy około 5 minut od momentu wypłynięcia. Na 2-3 łyżkach oleju smażymy obraną i pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Pomidora obieramy ze skórki, kroimy w drobną kostkę, dodajemy do cebuli, dusimy 3-4 minuty, doprawiamy solą i pieprzem. Pierogi odcedzamy, gorące polewamy cebulką z pomidorem.
Do przyrządzenia pierogów z kaszą jęczmienną potrzebne będą natomiast:
2szklanki mąki pszennej
2 łyżki mąki pełnoziarnistej
1 szklanka wrzącej wody
1/2 szklanki kaszy jęczmiennej
1/4 małej czerwonej papryki
1/4 małej żółtej papryki
1/4 małej zielonej papryki
1/2 małej cukinii
1 średnia marchewka
olej rzepakowy
sól
pieprz
2 łyżeczki suszonego lubczyku
1 średni pomidor
mała cebula
mąka pełnoziarnista do podsypania stolnicy
Marchew obieramy, ścieramy na tarce o grubych oczkach. Cukinię dokładnie myjemy, wydrążamy miękki miąższ, ścieramy na tarce o dużych oczkach, przesmażamy razem z marchewką na 2-3 łyżkach oleju rzepakowego. Papryki myjemy, pozbawiamy gniazd nasiennych, kroimy na cienkie paski o długości około 0,5 cm, dodajemy do marchewki i cukinii i smażymy razem jeszcze 3-4 minuty. Kaszę gotujemy do miękkości w lekko osolonej wodzie, dokładnie odcedzamy, dodajemy do warzyw wraz z roztartym w dłoni lubczykiem, doprawiamy do smaku solą i pieprzem, studzimy. Mąkę pszenną mieszamy z 2 łyżkami mąki pełnoziarnistej, wlewamy wrzącą wodę i ugniatamy energicznie jednolite ciasto. Rozwałkowujemy, szklanką lub pierogownicą wycinamy koła. Na każdym kole kładziemy łyżkę farszu i lepimy pierogi. Wrzucamy na wrzącą wodę, gotujemy około 5 minut od momentu wypłynięcia. Na 2-3 łyżkach oleju smażymy obraną i pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Pomidora obieramy ze skórki, kroimy w drobną kostkę, dodajemy do cebuli, dusimy 3-4 minuty, doprawiamy solą i pieprzem. Pierogi odcedzamy, gorące polewamy cebulką z pomidorem.
Do obiadu możemy również podać kolorowe zdrówko na talerzu. Do jego przyrządzenia potrzebne są:
1 średnia marchewka
1/2 mała cukinia
2 łyżki oleju rzepakowego
1 łyżka octu winnego
sól
pieprz czarny świeżo mielony
Marchewkę obieramy, dokładnie myjemy i tniemy wzdłuż na cienkie paseczki (ja użyłam do tego celu obieraczki do warzyw). Cukinię dokładnie myjemy, przecinamy wzdłuż na pół, wydrążamy miąższ i również tniemy na cieniutkie długie paseczki. Warzywa zalewamy wrzątkiem, po 2-3 minutach hartujemy zimną wodą i dokładnie odcedzamy. Dodajemy ocet i olej, doprawiamy do smaku solą i dokładnie mieszamy. Warzywa wykładamy na talerz lub na półmisek i obficie posypujemy świeżo mielonym czarnym pieprzem.
A na deser proponuję banany smażone w papierze ryżowym. Są bardzo szybkie w przygotowaniu, a do ich przyrządzenia potrzeba tylko:
2 banany
papier ryżowy
sezam prażony
czekolada gorzka
olej rzepakowy
Banany obieramy ze skórki i kroimy po skosie na około 8-10 kawałków. Olej mocno rozgrzewamy. Papier ryżowy nasączamy mocno wodą i zawijamy w niego kawałki bananów. Pakieciki smażymy z obu stron na rumiano na rozgrzanym oleju. Nadmiar tłuszczu odsączamy przy pomocy ręcznika kuchennego. Gorące banany posypujemy startą na grubych oczkach czekoladą oraz prażonym sezamem.
Polecam i życzę smacznego :)