Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Mąka orkiszowa

Ponad 800 lat temu mniszka z zakonu benedyktynek, siostra Hildegarda z Bingen opisywała moc leczniczą orkiszu: „Jest bogaty i pożywny, a przy tym łagodniejszy niż inne zboża. Tym, którzy go jedzą, daje silne ciało i zdrową krew..." Czy miała rację?

Orkiszem nazywany jest podgatunek pszenicy zwyczajnej, która ma luźny kłos i łamliwą osadkę. Nazwą orkisz określa się też gatunek jęczmienia dwurzędowego, którego ziarna nie są zrośnięte z plewkami. Ważną cechą budowy kłosa jest mocna łuska otaczająca ziarno, która skutecznie chroni je przed skażeniami oraz szkodliwym promieniowaniem.


Czym różni się od mąki pszennej? Czy jest zdrowsza od mąki pszennej.
Różnica jest kolosalna. Zaczynając od właściwości zdrowotnych, bo tu o nie głównie chodzi: orkisz zawiera wiele minerałów i witamin, zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki temu jęczmień dwurzędowy korzystnie wpływa na układ krążenia, a także poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego. Jest to źródło błonnika, żelaza, wapnia, cynku i potasu oraz witamin z grupy B: ryboflawiny, niacyny i tiaminy, a także żelaza, manganu, miedzi i aminokwasu o nazwie tryptofan. Oprócz tego w skład wchodzą błonnik i – w porównaniu ze zwykłą pszenicą – duże ilości białka.
Dojrzały orkisz to także źródło kwasu krzemowego.


Jak działa jęczmień dwurzędowy? Wpływa na skórę, paznokcie i włosy, poprawia koncentrację i aktywność mózgu. Gluten zawarty w orkiszu jest dobrze tolerowany, także przez bezglutenowców.
Już w średniowieczu twierdzono, że orkisz to „najlepsze zboże”, „zboże najłatwiej przyswajalne”.


Co dowiadujemy się o pszenicy:
„Okazuje się, że to, co jemy pod sprytnym przebraniem babeczki z otrębami albo cebulowego chlebka ciabatta, to tak naprawdę nie jest pszenica, tylko produkt genetycznych badań prowadzonych w drugiej połowie XX wieku. Współczesna pszenica ma się do prawdziwej pszenicy w najlepszym razie tak, jak szympans do człowieka...
... Uważam, że zwiększone spożycie zbóż — albo mówiąc dokładniej, zwiększone spożycie tej zmienionej genetycznie rośliny nazywanej pszenicą — wyjaśnia kontrast pomiędzy smukłymi, choć prowadzącymi siedzący tryb życia ludźmi z lat 50. i walczącymi z nadwagą ludźmi z XXI wieku, z triatlonistami włącznie. Wiem, że uznawanie pszenicy za szkodliwy produkt żywnościowy jest czymś takim, jak nazywanie Ronalda Reagana komunistą. Degradowanie ikonicznej podstawy wyżywienia do roli czynnika stanowiącego zagrożenie zdrowotne może się wydawać absurdalne, nawet niepatriotyczne, ale ja udowodnię, że to najpopularniejsze na świecie zboże jest również najbardziej destrukcyjnym składnikiem światowej diety.” (fragment książki Davisa: Dieta bez pszenicy)


Różnicę zauważyłam na własnym przykładzie, jedząc produkty zawierające w sobie mąkę pszenną czułam się źle, miałam częste bóle brzucha, wzdęcia, wiecznie odczuwałam wzmożony głód, byłam sennna i częściej się męczyłam. Odstawienie mąki pszennej spowodowało powrót do lepszej formy, brak tak szybkiego przemęczenia, a co najważniejsze uwolniłam się od problemu gastrycznego.


Niech Was Davis jeszcze przekona: „ Jeżeli stwierdzasz, że wszędzie nosisz ze sobą wystający, niewygodny pszenny brzuch, bezskutecznie usiłując go wepchnąć w zeszłoroczne dżinsy; jeśli wciąż powtarzasz swojemu lekarzowi, że nie odżywiasz się źle, a mimo to wciąż masz nadwagę i stan przedcukrzycowy oraz wysokie ciśnienie i cholesterol; albo jeśli rozpaczliwie starasz się ukryć swoje męskie piersi, pomyśl o pożegnaniu z pszenicą. Eliminując pszenicę, wyeliminujesz problem. Co masz do stracenia poza pszennym brzuchem, męskimi piersiami i wielkim tyłkiem?”


Jakie typy mąki orkiszowej są dostępne w sprzedaży:

- mąka orkiszowa typ 630
Mąka

Jest to najjaśniejsza z mąk orkiszowych, 630 to zawartość składników mineralnych na 100 g

- mąka orkiszowa typ 1050

Mąka

 To najciemniejsza mąka orkiszowa, ale najlepsza pod względem zdrowotnym, ma największą zawartość związków mineralnych, dobrze się też na niej pracuje

- mąka orkiszowa pełnoziarnista razowa
Mąka

To mąka z pełnego przemiału, jest najbogatsza w składniki mineralne

Przekonajcie się też, że z takiej mąki nie tylo chleb powstaje, robiłam już z niej chyba wszystko, nawet biszkopt się udał, a oto klka przepisów z moich pokaźnych zbiorów:

Zapiekane naleśniki orkiszowe z gryczanym farszem (Przepis)

Naleśniki

 Ravioli brokułowo-gryczane w serowym sosie (Przepis)

Ravioli

 Racuchy orkiszowe z jabłkiem (Przepis)

Racuchy

 Foccacia cebulowa (Przepis)

Foccacia

 Knedle serowe ze śliwkami i dwoma sosami (Przepis)

Knedle

bietka 19.10.2015 12:33
bardzo podobają mi się przepisy zwłaszcza Zapiekane naleśniki orkiszowe z gryczanym farszem oraz Knedle serowe ze śliwkami i dwoma sosami :)
Ifa 14.10.2015 06:46
Dziękuję Wam :-)) U mnie po zamianie mąki nastąpiła poprawa zdrowia, ale zachęcam wszystkich do próbowania, zapewniam, że każdy wypiek się uda :-)
Czarnula666 12.10.2015 15:09
Super wpis! :) Nie robiłam jeszcze nic na mące orkiszowej a właśnie chcę nią zamienić mąkę pszenną. Więc wpis jak najbardziej mi sie przydał!
Renata9 12.10.2015 11:18
Świetny wpis, gratuluję ! Bardzo lubię piec ciasta na mące orkiszowej i wszystkim zawsze bardzo smakują :-)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak