Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Letni wizerunek sernika

Jedno z najpopularniejszych ciast całorocznych dziś w wydaniu letnim. Zapraszam na krótką historię sernika oraz przepisy na ten specjał wzbogacony sezonowymi owocami.

Sernik to jedno z najpopularniejszych ciast, na którego temat powstało wiele wariacji - oprócz serników z owocami przygotowujemy seromakowce, serniki bez sera, na zimno, gotowane, serowe strudle, serowniki na cieście drożdżowym.

Każda pani domu ma swój własny niezawodny przepis na ten deser. Jakie by one jednak nie były, wszystkie (no może prawie wszystkie- wyjątkiem są tzw. serniki bez sera, tylko pojawia się pytanie, czy takowe ciasta sernikami jeszcze są?) łączy jeden składnik- ser twarogowy. Najlepszy jest twaróg tłusty lub półtłusty, świeży i suchy, mielony trzykrotnie. Jeśli ser jest zbyt wilgotny, możemy ułożyć go na kilku warstwach ręczników papierowych, przykryć kolejnymi ręcznikami i obciążyć deseczką. Po 2-3 godzinach ręczniki wchłoną nadmiar wody z twarogu. Aby masa sernikowa była jednolita, możemy dodać mąkę ziemniaczaną, budyń, kaszę mannę, mąkę krupczatkę czy ugotowane ziemniaki. Puszystości i lekkości dodają zaś ubite białka czy kremówka. Delikatniejszą konsystencję uzyskamy dodając chociażby odrobinę kwaśnej śmietany czy jogurtu. Łatwe wyjęcie sernika z formy gwarantuje nam użycie do jego wypieku tortownicy z wyjmowanym dnem.


Jako że wielu z nas nie wyobraża sobie wszelkiego rodzaju świąt bez sernika i często gości on na naszych stołach, postrzegany jest jako przysmak typowo polski. Sernik swoje korzenie ma jednak w Grecji, gdzie zajadano się nim jeszcze za czasów starożytnych. Pierwszy znany przepis na sernik pochodzi zaś z książki napisanej przez Marka Porcjusza Katona- Rzymianina („2 kilogramy sera dobrze pokruszyć w moździerzu, dodać 1 funt chleba z mąki pszennej, wymieszać z serem, dodać 1 jajo i wszystko dobrze wymieszać. Uformować placek i piec na gorącym kamieniu”.).
Czasy ekspansji terytorialnej Rzymian przyczyniły się do rozpowszechnienia tego smakołyku. Polacy najprawdopodobniej zasmakowali w sernikach dzięki Janowi III Sobieskiemu- tzw. sernik wiedeński cieszył się popularnością zwłaszcza wśród mieszkańców Krakowa.


Jaka by nie była historia sernika jedno jest pewne- to doskonałe ciasto, które sprawdza się na różnego rodzaju większych bądź mniejszych uroczystościach. Sięgając po różne dodatki nadajemy mu indywidualnego, niepowtarzalnego smaku. Możemy przygotować jego słodką wersję z sezonowymi owocami. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się również serniki wytrawne.


Poniżej kilka moich sernikowych propozycji. Dziś będą to serniki w wersji letniej- mocno wakacyjne i pięknie kolorowe.

Gotowany sernik pod rabarbarową pianką

Letni wizerunek sernika

Zapraszam na pyszne i szybkie ciasto, będące harmonijnym połączeniem kwaśnego rabarbaru (uwielbiam to sezonowe warzywo!) i rozpływającej się w ustach słodkiej czekolady z nadzieniem toffi. Deser ten ozdobiony własnoręcznie przygotowanymi dekoracjami z czekolady i galaretki czekoladowo-rabarbarowej (w formie pralinek) łączy w sobie wszystko to, co kocham- prostotę i elegancję, niebiańskie doznania smakowe i efekt artystyczny.
Składniki
• 370 g herbatników kakaowych
Masa serowa:
• 600 g białego sera trzykrotnie mielonego

• 220 g słodkiego białego sera typu włoskiego - zmielonego w blenderze z 3 łyżkami mleka
• 500 g mascarpone
• 200 g masła
• 3 duże jajka
• 2 szklanki drobnego cukru
• 1 łyżka ekstraktu waniliowego
• 2 kopiaste łyżki mąki pszennej
• 6 kopiastych łyżek mąki ziemniaczanej
• szklanka mleka
Dodatkowo:
• 3 tabliczki czekolady o smaku toffi

W formie 24 x 35 cm układamy jedną warstwę herbatników.

W garnku topimy masło. Dodajemy zmiksowane na gładką masę ser, zmielony serek typu włoskiego i mascarpone. Całość lekko podgrzewamy na wolnym ogniu. Następnie dodajemy cukier, ekstrakt waniliowy oraz mąki i jajka uprzednio rozrobione w szklance mleka. Cały czas mieszamy (robotem ręcznym na najniższych obrotach i na wolnym ogniu) do momentu aż masa się zagotuje i ładnie zgęstnieje. Wówczas sernikowy budyń zdejmujemy z ognia i jeszcze ciepły wylewamy na przygotowane herbatniki. Kiedy masa ostygnie, układamy na niej naprzemiennie pojedynczą warstwę podzielonej na cząstki czekolady toffi i herbatników kakaowych.

 

Masa rabarbarowa:
• 1 kg rabarbaru
• 50 g (opakowanie) żelatyny + 2 szklanki mleka
• 3/4 szklanki cukru pudru
• łyżka masła
• 3 tabliczki czekolady tofii

Żelatynę zalewamy szklanką zimnego mleka. Kiedy napęcznieje dolewamy pozostałe mleko i lekko podgrzewamy na małym ogniu- żelatyna nie może się zagotować, musi jedynie pod wpływem ciepła się rozpuścić. Odstawiamy, żeby lekko przestygła.

Rabarbar kroimy w kostkę, przekładamy do garnka, dodajemy łyżkę masła i zagotowujemy. Dusimy na wolnym ogniu do miękkości. Ugotowany rabarbar dokładnie blendujemy. Do gładkiej masy rabarbarowej dodajemy połamaną w kostki czekoladę tofii , cukier puder i lekko tężejącą żelatynę- dokładnie mieszamy - pod wpływem ciepłego rabarbaru czekolada ładnie się rozpuści. Lekko przestudzoną masę przelewamy na warstwę serową. Część masy czekoladowo-rabarbarowej przelewamy do małych silikonowych foremek do robienia czekoladek. Wykorzystamy je później do dekoracji deseru.
Ciasto i mini czekoladki dobrze schładzamy.


Dekoracja:
• 500 ml śmietany 36% + 1 łyżka mleka w proszku + 2 łyżki cukru pudru + łyżka ekstraktu waniliowego
• 1 tabliczka czekolady gorzkiej

Bitą śmietanę ubijamy z cukrem pudrem dodając pod koniec ekstrakt waniliowy i mleko w proszku. Za pomocą rękawa cukierniczego zdobimy ciasto- ja zrobiłam różyczki pośrodku każdej przyszłej „kostki” ciasta. Obok różyczek ułożyłam po jednej czekoladowo-rabarbarowej pralince na zimno.
Czekoladę topimy nad gorąca kąpielą wodną. Roztopioną czekoladę rozlewamy do foremek do przygotowywania czekoladowych dekoracji. Kiedy czekolada zastygnie, wyciągamy ją delikatnie z foremek i zdobimy każdy kawałek ciasta. Smacznego!

Letni wizerunek sernika
Kokosowy sernik z truskawkami i rabarbarem z sosem truskawkowym i "truskawkowymi lodami" w polewie czekoladowej

Letni wizerunek sernika
Zapraszam na pyszny kokosowy sernik ze słodkimi truskawkami i kwaskowym rabarbarem- mariaż doskonały. A żeby nie było nudno całość zwieńczona jest intensywnie czerwonym sosem truskawkowym i serwowana z nieco nietypowymi, ale dużo smaczniejszymi od tych tradycyjnych, lodami truskawkowymi w białej czekoladzie. Choć całość na pierwszy rzut oka może wydawać się dość skomplikowana, zapewniam Was, że zarówno ciasto, jaki i dodatki przygotujecie bardzo szybko i łatwo.
Ciasto:
- 1szklanka oleju rzepakowego
- 370 g herbatników pełnoziarnistych
Do rozdrobnionych ciastek (w malakserze) powoli dolewamy olej i cały czas miksujemy. Masa ma mieć konsystencję mokrego pisaku.
Tortownicę o średnicy ok. 26-28 cm smarujemy masłem i wysypujemy mąką. Do tak przygotowanej formy wykładamy gotowe ciasto i ubijamy palcami. Wstawimy do lodówki.
• Masa kokosowa:
- 400 g wiórków kokosowych
-1 szklanka cukru
-4 łyżki oleju
- 1 szklanka mleka
Mleko zagotowujemy z olejem i cukrem. Do gotującego się mleka dodajemy wiórki kokosowe, mieszamy i chwilę gotujemy, aż masa zgęstniej. Masę kokosową wykładamy na herbatnikowy spód
• truskawki

• 1-2 łodygi rabarbaru
Umyte i pozbawione szypułek truskawki przekrawamy na pół i układamy na kokosowej masie. Pomiędzy truskawki układamy obrany rabarbar pokrojony w talarki.

• Masa twarogowa:
- 0,5 kg twarogu dobrze zmielonego
- 100g cukru
- cały budyń waniliowy
- płaska łyżka mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- 3 jajka
- 150 ml śmietany 18%
Całość dobrze miksujemy. (Białka jajek warto oddzielnie ubić ze szczyptą soli i dopiero na końcu wmieszać do masy. Sernik będzie bardziej puszysty).

- 1 tabliczka białej czekolady

Roztopioną w kąpieli wodnej czekoladę dodajemy do masy serowej. Całość delikatnie mieszamy. Masę wylewamy na truskawki.

Kruszonka:
- 75 g płatków migdałowych
- 2 garście wiórków kokosowych
Wierzch ciast posypujemy mieszanką płatków migdałowych i wiórków kokosowych.

Pieczemy 60 minut, w temp. 180 stopni. Po godzinie zmniejszamy temp. do 160 stopni, przykrywamy sernik papierem do pieczenia (czasem należy zrobić to wcześniej, jeśli zauważymy, że góra ciasta za bardzo brązowieje), żeby wierzch nam się nie spiekł i pieczemy jeszcze 15 minut. Następnie wyłączmy piekarnik i studzimy sernik przy uchylonych drzwiczkach.
Ja przygotowałam powyższy sernik w formie mini- użyłam do tego dwóch tortownic o średnicy 17 cm. Jeden sernik zrobiłam tak jak w przepisie- z truskawkami i rabarbarem, drugi z samym kokosem. Mini serniki pieczemy 60 minut, temp. 180 stopni i podobnie jak duży studzimy przy uchylonych drzwiczkach. Sernik bez owoców podałam z cukrem pudrem i świeżą miętą.

Sernik z truskawkami i rabarbarem podajemy z sosem truskawkowym i lodami truskawkowymi.
Sos truskawkowy z olejem rzepakowym
• 400 g truskawek
• 2-3 łyżki wody
• łyżeczka mąki ziemniaczanej
• łyżka syropu z agawy
• łyżka oleju rzepakowego

Truskawki pokrojone na ćwiartki zagotowujemy w małym garnku z wodą, olejem rzepakowym i syropem z agawy. Kiedy puszczą sok dodajemy mąkę rozrobioną w 2 łyżkach zimnej wody. Chwilkę gotujemy, żeby sos lekko zgęstniał. Sosem polewamy sernik tak, by ładnie spływał po bokach ciasta.

Letni wizerunek sernika
Sernikowa tarta porzeczkowa

Letni wizerunek sernika
Na ciasto:
• 3 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
• 2 żółtka
• 1 jajko
• 1 łyżka gęstej kwaśnej śmietany 18%
• 200 g zimnego masła
• szczypta soli
• 3/4 szklanki cukru
• 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
• skórka z połowy cytryny
• 2 łyżki ulubionego kremu czekoladowego
Ciasto- zagniatamy ciasto- mąkę łączymy z cukrem, solą, skórką cytrynową i proszkiem do pieczenia, dodajemy żółtka, jajko i śmietanę, dodajemy masło i szybko wyrabiamy jednolite ciasto. Chłodzimy w lodówce ok. 2 godzin. Ciasto przekładamy do wysmarowanej masłem i oprószonej mąką dużej formy na tartę. (Jeśli nasza foremka na tartę jest nieco mniejsza- ma średnicę 26 cm, to z podanych proporcji oprócz tarty wyjdzie nam jeszcze 5-6 tartaletek. Tartaletek nie musimy uprzednio podpiekać- od razu wypełniamy ciasto kremem i pieczemy ok. 30 minut.) Nakłuwamy spód widelcem. Pieczemy ok. 20 minut, termoobieg 180 stopni. Spód ciasta smarujemy kremem czekoladowym.

Masa serowo-porzeczkowa:
• 300 g mieszanki porzeczek czerwonych i czarnych
• 300 g twarogu półtłustego trzykrotnie zmielonego - w temp. pokojowej
• 3 jajka
• 1 1/4 szklanki domowego cukru waniliowego
• 100 g miękkiego masła
• 1,5 łyżki mąki ziemniaczanej
• łyżka mąki pszennej
• skórka z połowy cytryny
Porzeczki blendujemy. Masło ucieramy z cukrem na puszystą masę, stopniowo dodajemy jajka oraz twaróg. Cały czas miksując dodajemy mąkę ziemniaczają i pszenną. Dodajemy zmiksowane porzeczki oraz skórkę cytrynową. Całość Przelewamy na podpieczony spód. Ciasto pieczemy ok. 30-35minut temp. 180 stopni, termoobieg. Zdobimy świeżymi porzeczkami. Smacznego!

Letni wizerunek sernika

Malinowy sernik

Letni wizerunek sernika

Składniki:

• 1kg sera trzykrotnie mielonego
• 200 g cukru pudru
• 2 łyżki cukru waniliowego
• 2 kisiele malinowe
• 2 łyżki mąki ziemniaczanej
• 2 jajka
• 2 żółtka
• 150 g miękkiego masła
• 200 g kwaśnej gęstej śmietany
• 6 łyżek miodu malinowego
• 500 g malin do masy serowej
• maliny na wierzch ciasta- ok. 300 g

Masło ucieramy z cukrem pudrem i cukrem waniliowym, stopniowo dodajemy ser, kisiel w proszku, mąkę, jajka, żółtka, miód i śmietanę. Do masy dodajemy maliny i delikatnie mieszamy. Wylewamy na dno tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia, wysmarowanej masłem i obsypanej mąką. Pieczemy 60 minut w temp. 180 stopni, następnie zmniejszamy temp. do 140 stopni i pieczemy jeszcze 15 minut. Studzimy przy uchylonych drzwiczkach piekarnika. Dekorujemy świeżymi malinami i miodem malinowym. Smacznego!

 Letni wizerunek sernika

bietka 29.07.2015 22:21
serniki to ja po prostu uwielbiam, a te wszystkie wyglądają tak apetycznie, że od razu chciałoby się je zjeść i masz rację czy sernik bez sera to sernik ?ja to mam dobrze bo mam ser biały swojski od swojej krówki :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak