Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Kurczak w podróży… Przystanek 11 - Indonezja.

Południowo-Wschodnia Azja. Łańcuch wysp położony na wodach Oceanów Indyjskiego i Spokojnego. A każda wyspa stanowi odrębny, mały świat z oryginalną kulturą, obyczajami oraz niepowtarzalną kuchnią. Indonezja…




Indonezja sięga swoją historią odległych czasów, kiedy ok. 3000 roku p.n.e. tereny wysp były zamieszkane przez plemiona austronezyjskie. W pierwszych wiekach naszej ery na wyspy indonezyjskie przybyli indyjscy kupcy oraz hinduscy i buddyjscy kapłani, którzy szerzyli tutaj swoją kulturę i religię. Z czasem pierwotne wierzenia mieszkańców Indonezji zostały wyparte przez hinduizm, ten z kolei przez buddyzm, by w rezultacie doprowadzić do islamizacji kraju. Na początku XIII wieku na terenach Sumatry i Jawy zaczęły pojawiać się pierwsze kolonie arabskie. Duży wpływ na ukształtowanie Indonezji mieli kolonizatorzy europejscy przybywający na wyspy od XVI wieku. Początkowo byli to Portugalczycy, a z czasem Hiszpanie, Holendrzy i Anglicy. Tak przedstawiają się początki państwa indonezyjskiego, które wywarły również ogromny wpływ na kuchnię tej części Azji, która do dnia dzisiejszego jest mozaiką smaków wyłonioną z oddziaływania tradycji i zwyczajów imigrantów z Chin, Indii, Arabii oraz państw europejskich.

 

Potrawy kuchni indonezyjskiej z jednej strony zaskakują niepowtarzalnymi połączeniami, a z drugiej zachwycają różnorodnością smaków, aromatycznymi zapachami oraz, co mogłoby się wydawać nierealne – lekkostrawnością.

 

Jak na wyspiarski kraj przystało kuchnia indonezyjska bazuje przede wszystkim na świeżych rybach morskich i owocach morza, wśród których nie brakuje homarów, krabów, krewetek, czy ośmiornic. W Indonezji znajduje zastosowanie kulinarne również mięso wieprzowe, wołowina i drób (zwłaszcza kurczak i kaczka).

 

Będąc w Indonezji obowiązkowo trzeba spróbować lokalnych warzyw i owoców. Do przygotowywania posiłków używa się warzyw gotowanych, smażonych, konserwowych, tych rosnących dziko (tapioka, czy szpinak azjatycki) i tych uprawianych przez mieszkańców (fasola, chlebowiec, papaja, pomidory, czy marchew). Wśród owoców zdecydowanie dominują banany, ananasy, mango, marakuja, awokado, pomelo i pomarańcza,

 

Kuchnia indonezyjska nie mogłaby się obejść bez kilku podstawowych składników. Na pierwszym miejscu jest ryż (nasi). Może być biały, brązowy, czarny, czerwony. Na bazie ryżu przygotowuje się między innymi nasi goreng – ryż smażony z warzywami, kawałkami kurczaka lub z mięsem czerwonym czy krewetkami. Bardzo często używa się również części palm kokosowych. I to nie tylko owoców, które zawierają jadalny miąższ oraz mleko, ale również młodych listków, nazywanych w tamtejszych regionach kapustą palmową. Soja – niezastąpione źródło białka roślinnego. To właśnie na bazie soi się ciasto – tempe. Poza produktami wymienionymi wcześniej kuchnia Indonezji korzysta z dobrodziejstw natury w postaci pieczonych, smażonych, gotowanych, jedzonych na surowo owoców bananowca, jego kwiatów i liści, a także orzechów, których w całej Indonezji są setki odmian.

 

Indonezja, jak już wcześniej wspomniałam jest krajem wyspiarskim. Tym, co łączy wszystkie wyspy są przyprawy. I to te najbardziej aromatyczne – cynamon, curry, gałka muszkatołowa, goździki, imbir, kolendra, kurkuma, galangal. Częstym dodatkiem są również świeże liśli laurowe, liście limonki, trawa cytrynowa, czosnek, terasi (pasta krewetkowa), korzeń ostryżu i bardzo lubiana przez mieszkańców Indonezji – papryczka chili. Można rzec, że w tamtejszej kuchni chili jest prawdziwą królową. Używa się jej niemal do wszystkiego i dość często łączy z mleczkiem kokosowym. To wszystko wpływa na wyjątkowość aromatu i niepowtarzalny smak przygotowywanych potraw.

 

Satay oznacza danie składające się z kawałków lub plastrów mięsa nadzianych na patyczki bambusowe, które następnie są grillowanie i podawane z ostrymi sosami. Najprawdopodobniej satay pochodzi z wysp Jawy lub Sumatry w Indonezji, ale jest bardzo popularny również w innych regionach Azji.

 

Satay

 

70 dag piersi z kurczaka

100 ml oliwy z oliwek

1 limonka

3 łyżeczki curry

1 łyżeczka kurkumy

½ łyżeczki białego pieprzu

½ łyżeczki brązowego cukru

½ łyżeczki soli

¼ łyżeczki cynamonu

 

W szklanym naczyniu wymieszać oliwę z oliwek z curry, kurkumą, białym pieprzem, brązowym cukrem, solą, cynamonem oraz sokiem z limonki.


Filet z kurczaka oczyścić, umyć i osuszyć. Pokroić na długie paski i przełożyć do naczynia z marynatą. Wymieszać i odstawić w chłodne miejsce najlepiej na całą noc.

Paski kurczaka nadziewać na patyki do szaszłyków. Grillować na rozgrzanym ruszcie około 12 minut (w zależności od grubości pasków).

 

 

Kurczak w podróży… Przystanek 11 - Indonezja.

 

Kurczak w podróży… Przystanek 11 - Indonezja.

MAR3STA 04.10.2011 19:22
Ale pyszności!

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak