Dania które kojarzyłam do tej pory raczej z imprezami moich rodziców i weselami. Nie bez powodu towarzyszą zakrapianym imprezą świetnie wpływają na trawienie alkoholu. Tak wiec porzućcie chipsy z sosami i inne wymysły. Polecam wypróbować to co nasze i sprawdzone :):)
Tatar wołowy
Składniki:
1,4 kg wołowina chuda oczyszczona,
2 łyżki musztarda,
1 łyżeczka Sól,
1 łyżka Pieprz czarny- MŁYNEK,
500 gram ogórek kiszony,
300 gram cebula,
7 szt. żółtko jaja,
4 łyżki oliwa extra vergin,
3 łyżki woda
Liczymy po 200 gramów na osobę, mięso musi być bardzo świeże i chude, może to być zrazowa cześć z ligawy, polędwica lub czasami mięso sprzedawane na pod nazwą gulaszowe. Ważne by było z zaufanego źródła i dobrze oczyszczone.
Ogórka i cebulkę kroimy w bardzo drobna kostkę. Mięso na tatara myjemy oczyszczamy z błon i ścięgien, następnie mielimy w maszynce o ostrych nożach lub bardzo drobno siekamy. Do mięsa dodajmy oliwę sól i pieprz oraz odrobinę wody mieszamy i mocno uklepujemy przez około 5 minut. Dzięki oliwie tatar nie ściemnieje a dzięki odrobinie wody będzie delikatniejszy.
Na dnie miseczki układamy warstwami cebulą i ogórka następnie z mięsa formujemy kukle, spłaszczamy ją i robimy zagłębieniu na środku. Do zagłębienia wlewamy żółtko ze sparzonego jajka. Całość posypujemy pieprzem i podajemy zaraz po przygotowaniu.
Bardzo dobrze smakuje też z czarnymi oliwkami :)
Smacznego :)
Galareta drobiowa
Do tego dania zawsze musiałam się przekonywać bo jego konsystencja jest cóż ciekawa :) Ale zachęcona tym ze zawsze ze smakiem było pałaszowane przez mojego Grzesia, po raz pierwszy przygotowałam je sama i wyszło naprawdę wyśmienicie.
Składniki:
na rosół:
6 szt. udka kurczaka,
1 szt. cebula,
5 szt. marchew,
1/4 szt. seler korzeniowy,
3 szt. pietruszka,
1 szt. por (biała część),
3 szt. liść laurowy,
4 szt. ziele angielskie,
5 szt. pieprz czarny ziarnisty ,
1 łyżeczka sól,
4 ząbki czosnek,
1/2 łyżeczki papryka ostra,
na galaretę:
50 gram żelatyna,
400 gram groszek konserwowy,
250 gram Oliwki czarne,
8 szt. kukurydza mini kolby marynowane,
5 szt. jaja na twardo,
narzędzia:
15 szt. jednorazowe filiżanki,
gaza
sitko
Połowę udek obieramy ze skóry, wszystkie wrzucamy do gotującej się wody (2,5 litra). Zbieramy szumy i gotujemy około 15 minut. Następnie dodajemy obrane marchewki, seler naciowy, pietruszkę, pora i przyprawy. Opalamy cebule i dodajemy do wywaru razem z czosnkiem. Gotujemy na małym ogniu przez godzinę. Następnie przecedzamy przez podwójną gazę do małego innego ganeczka. Wyjmujemy marchewki kroimy je w plasterki, obieramy
Mięso z kurczaka oddzielamy od kości i skórek, rozrywamy je na małe kawałeczki. W garnku zagotowujemy bulion, dodajemy żelatynę i mieszamy (w zależności od przepisu na opakowaniu) schładzamy i przekładamy go lodówki. W kubeczkach układamy po plasterku gotowanego jajka, marchewkę, pokrojone oliwki, kukurydze pocięte w plasterki i mięso oraz groszek.
Tężejąca galaretą zalewamy kubeczki i przekładamy do lodówki. (jeśli galareta na złość nie chce stężeć, wkładamy ją na 3 minuty do zamrażarki ) Gotową galaretę wyjmujemy z kubeczków odwracając filiżanki i mocno ściskając.
Podajemy z octem i cytryną oraz chlebkiem.
Samczego :)
Śledzie pieczarkowe w oleju
Składniki:
1 kg śledzie w zalewie solnej,
1 l olej słonecznikowy,
600 gram pieczarki,
300 gram cebula biała,
4 gałązki pietruszka zielona,
1 łyżeczka oregano
1 łyżeczka bazylia otarta
1/2 łyżeczki estragon
Jest to prosty przepis, który możemy przygotować dzień przed imprezą lub rano. Smak jest dość nietypowy, i idealnie pasujący jako zagryzka na karnawałowe domówki. Ja wszystko przygotowałam w wiaderku po śledziach, można go też przełożyć do słoików. Ilość składników jest przewidziana na dużą ilość gości.
Śledzie w słonej zalewie odsączamy zalewamy zimną wodą , odsączamy, zalewamy zimną wodą odstawiamy na 10 minut, odsączamy i znów czynność powtarzamy. Jest to bardzo ważne by uzyskać idealny smak śledzia nie wolno pomijać płukania śledzi, jeśli mamy czas pozwalamy odstać się śledziom w zimnej wodzie zmieniając ją 3-4 razy. Możemy też skorzystać z gotowych śledzi w oleju bez przypraw. Aby oceniać odsolenie śledzia wystarczy odkroić kawałek przed namoczeniem spróbować i porównywać. Płaty śledziowe dzielimy na 5 cm kawałki. Zasypujemy oregano, bazylią i estragonem mieszamy i odstawiamy.
Pieczarki oczyszczamy , obieramy i kroimy w grubsze plasterki. W garnku zagotowujemy około 1,5 litra wody, wrzucamy pieczarki na wrzątek i mieszając gotujemy aż zmiękną około 10 minut. Następnie odsączamy i odstawiamy do wystygnięcia, (możemy przelać zimna przegotowana wodą ,wystawić na balkon )
Cebulę kroimy w pół plasterki, na patelni rozgrzewamy 3 łyżki oleju, wrzucamy cebulę i smażymy aż się zeszkli i lekko zmięknie około 10 minut. Następnie zdejmujemy z patelni odstawiamy do schłodzenia.
Śledzika mieszamy z przestygniętymi pieczarkami i cebulką, wrzucamy połamane gałązki pietruszki, Zalewamy całość olejem słonecznikowym tak by zatopić wszystkie kawałki śledzia. Całość odstawiamy na 4 godzinki do przegryzienia.
Smacznego !