Kuchnia wietnamska jest częścią wietnamskiej kultury – częścią bardzo istotną dla Wietnamczyków. W kuchni tej w dużych ilościach stosuje się sos rybny, sojowy i hoi sin (słodko-pikantny sos na bazie soi). Znajdziemy tu także mnóstwo warzyw oraz ziół i przypraw – charakterystyczna jest trawa cytrynowa. Składnikami wielu potraw są mięsa, głównie wieprzowina, ryby i drób (przede wszystkim kurczak i kaczka).
Dziś postanowiłam zasmakować po raz pierwszy w kuchni wietnamskiej. Nie odważyłam się jeszcze na żadną skomplikowaną potrawę, tylko na coś w Polsce popularnego i znanego – sajgonki. Na początek w sam raz :) Wyszły smaczne :) Oto mój przepis:
SAJGONKI
Składniki:
- 0,5 piersi z kurczaka,
- 1 marchewka,
- 10-15 dag suszonych grzybów mun,
- ok. 70 dag makaronu ryżowego,
- papier ryżowy,
- sos sojowy,
- pieprz,
- odrobina oliwy,
- olej do smażenia.
Sposób przyrządzania:
Grzyby mun przygotować zgodnie z przepisem na opakowaniu (ja 15 minut moczyłam je w gorącej wodzie, odcedziłam, odcięłam pozostałości nóżek, po czym gotowałam przez 10 minut i znów odcedziłam), po czym pokroić w drobną kostkę. Marchew obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Makaron ryżowy przygotować według przepisu na opakowaniu, odcedzić i pokroić na mniejsze kawałki (mniej więcej 3-4 cm). Piersi kurczaka umyć, osuszyć i pokroić w dość drobną kostkę, wrzucić na rozgrzaną oliwę i przesmażyć aż do ścięcia się białka.
Dodać marchew i grzyby mun, przesmażyć chwilę razem.
Dodać makaron ryżowy.
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i smażyć razem przez ok. 5-10 minut.
Przyprawić sosem sojowym i pieprzem do smaku. Papier ryżowy zamoczyć na chwilę w letniej wodzie tak, aby zmiękł (dosłownie przez 5 sekund), wyciągnąć go, po czym delikatnie rozłożyć na talerzu lub desce, uważając, aby go nie podrzeć. Przy jednym z brzegów nałożyć farsz, po czym zawinąć najpierw dół, a potem boki do środka i zwinąć dość ściśle w pakiecik, tak jak gołąbek.
Postąpić tak z każdym płatem papieru ryżowego aż do wyłożenia całego farszu (mi wystarczyło na 12 sajgonek).
Następnie wszystkie przygotowane sajgonki włożyć na chwilę do lodówki i schłodzić. Smażyć na głębokim oleju, na nieprzywierającej patelni z obu stron na rumiano, kładąc na olej złączeniem do dołu. Osączyć dokładnie z tłuszczu. Podawać z sosem słodkim lub słodko-kwaśnym.
SMACZNEGO!!! :)