Kapusta biała.

Kapusta dotarła do Polski przed wiekami i przetrwała na naszych stołach do dziś, zajmując należne jej miejsce.
Znaczenie kapusty w żywieniu nie ogranicza się tylko do wartości odżywczych i smakowych, ale jest także niezbędna w urozmaicaniu posiłków, ponieważ różnorodność dań, ich estetyczny wygląd i właściwy smak pobudzają wydzielanie soków trawiennych. Potrawy z kapusty są doskonałymi dodatkami lub całymi daniami. Największą wartość odżywczą i witaminową ma kapusta świeża ,dlatego najlepiej spożywać ją w postaci surówek. Każda termiczna ingerencja (jak zawsze ) obniża wartości odżywcze i witaminowe. Ale prawie cała Polska uwielbia bigos i gołąbki nie wspominając o kwaśnicy.
Dzisiaj kilka nietypowych propozycji z kapusty białej.
Kluski z kapustą białą i koryntkami.
Składniki.
25 dag kapusty białej
1 jajko
125 g mąki pszennej
1-2 łyżki koryntek
1-2 łyżki orzechów laskowych
1 łyżka masła
1 łyżka oleju
Sól, pieprz
Oczyszczoną , umytą kapustę bez głąba i nerwów poszatkować. Dodać łyżkę oleju i trochę wody, dusić 20minut, odparować i zmielić za pomocą blendera . Następnie dodać przesianą mąkę, opłukane koryntki, grubo zmielone orzechy laskowe uprzednio uprażone, żółtko i stopione masło. Dokładnie wymieszać ,doprawić solą i pieprzem. Za pomocą dwóch łyżek formować podłużne kluski i kłaść na wrzącą, osoloną wodę. Kiedy wypłyną ,wyjąć łyżką cedzakową i podawać.
Kluski są delikatne, lekko słodkie. Podaję polane masłem. Doskonałe do cielęciny i drobiu.
Krusztadki z białą kapustą.
Składniki.
25dag mąki
15dag masła
2 żółtka
Sól
50dag kapusty
1 cebula
10szt.pomidorków cherry suszonych
1 łyżka smalcu
Sól, pieprz do smaku.
Składniki ciasta szybko zagnieść i odstawić na 30minut do lodówki.
Kapustę bez głąba i nerwów drobno poszatkować, dodać łyżkę smalcu , skropić wodą, zagotować pod przykryciem , odkryć i gotować 15 minut.
Dodać posiekaną ,przesmażoną cebulę i pokrojone pomidorki. Doprawić do smaku. Jeszcze chwilę gotować.
Kapustę odcedzić z nadmiaru soków.
Ciastem wyłożyć foremki do babeczek. Wykroić krążki na wierzch.
Babeczki lekko podpiec, napełnić farszem, przykryć krążkiem , ozdobić. U mnie serduszka z papryką.
Piec w temp.200stop.około 15 minut, aż się zrumienią.
Podawać do czystego barszczu, bulionu lub przystawkę.
Drożdżowe racuszki z kapusty białej.
Składniki.
40dag kapusty białej
1 łyżka oleju
1 łyżka przecieru pomidorowego
2 łyżki mleka
Sól, pieprz, gałka muszkatołowa
12,5dag mąki
2dag drożdży
½ łyżeczki cukru
1 jajko
125ml mleka
Kapustę bez głąba i nerwów poszatkować drobno i udusić na oleju z mlekiem i przecierem pomidorowym. Odparować, przecedzić i zmielić. Wykorzystuję blender. Doprawić do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołową.
Przygotować zaczyn z drożdży, cukru, 3 łyżek mleka i 2 łyżek mąki. Kiedy podrośnie dobrze wyrobić łyżką z resztą mąki, mlekiem lekko podgrzanym , żółtkiem i odstawić do wyrośnięcia.
Wyrośnięte ciasto dobrze wymieszać z kapustą i delikatnie z ubitą pianą z białka.
Smażyć na dobrze rozgrzanym oleju ,z obu stron, aż się zrumienią.
Podawać ze śmietaną jako danie obiadowe lub inne.
Kapusta biała w kruchym cieście.
Składniki.
30 dag mąki
15 dag masła
2 żółtka
2 łyżki śmietany 18%
Sól
80dag kapusty
1 łyżka smalcu
5 prawdziwków suszonych
1-2 cebule
1 łyżka bułki tartej
1 łyżka kminku
Sól, pieprz
Zagnieść ciasto i do lodówki na 1h.
Oczyszczoną kapustę poszatkować i ugotować z tłuszczem i 2 łyżkami wody.
Dodać ugotowane i posiekane grzyby oraz przesmażoną, posiekaną cebulę i trochę kminku. Całość dusić kilka minut, doprawić do smaku.
Ciasto wyjęte z lodówki podzielić stosunku 1:2 . Rozwałkować na 2 krążki , jeden większy.
Większym wyłożyć dno i boki małej tortownicy. Nałożyć nadzienie i nakryć drugim krążkiem. Ozdobić i posypać ziarenkami kminku.
Piec w temp.200stop.około 30minut.
Podawać jako gorącą przystawkę.
Kapusta to warzywo na każdy dzień, niedrogie, łatwe do przyrządzenia i bogate w witaminy.
PS. Zdjęcie główne - gołąbki na okrągło z fetą link - https://www.doradcasmaku.pl/przepis/295852/golabki-na-okraglo-z-feta.html
Christopher 2014.09.25