Kapusta

Kapustę można przygotowywać i spożywać na wiele sposobów. Stosuje się ją do zup, sałatek, zapiekanek, farszy, bigosów. Może być spożywana na surowo, gotowana, duszona, smażona czy też pieczona.
Rodzaje kapusty:
- BIAŁA - jedna z najpopularniejszych kapust, łagodna w smaku. Jest bogatym źródłem witaminy A, C, E, K oraz B1 i B2. Korzystnie wpływa na proces trawienia. Jest bogata w wapń, fosfor, magnez, sód, oraz żelazo. Zapobiega nowotworom i zmianom miażdżycowym.
- BRUKSELKA - malutka kapustka o charakterystycznym smaku, jest bogata w białko, błonnik, kwas foliowy, zawiera magnez, żelazo, potas, sód, wapń oraz witaminy z grupy B, C, K, E. Korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy i odpornościowy, blokuje rozwój nowotworów oraz reguluje gospodarkę wodną organizmu.
- CZERWONA - zawiera więcej przeciwutleniających antocyjanów niż biała. Jest źródłem witaminy C, E oraz witamin z grupy B, poza tym zawiera potas, cynk i magnez. Idealnie nadaje się do surówek, gotowania czy duszenia.
- JARMUŻ - jest jedną z najstarszych odmian kapusty. Zawiera silne przeciwutleniacze, jest źródłem witaminy C, K oraz błonnika.
- PEKIŃSKA - karbowana o podłużnym kształcie i delikatnym smaku. Stosowana przeważnie do surówek. Ma wysoką zawartość białka, zawiera witaminy A, C oraz witaminy z grupy B, ponadto ma w sobie: wapń, żelazo, cynk, potas, magnez oraz fosfor.
- WŁOSKA - w smaku jest łagodniejsza od białej kapusty, ma kędzierzawe liście. Zawiera witaminy: C, E, K oraz witaminy z grupy B, ponadto ma w sobie, wapń, potas, fosfor, magnez i karoten.
Do rodziny kapustowatych należy również: brokuł, kalarepa, kalafior.
Właściwości kapusty:
- Zawartość beta-karoten w kapuście pomaga w zapobieganiu zaćmy; Pomaga w utracie wagi; Jest niskokaloryczna;
- Jest pełna witamin i minerałów. Jest doskonałym źródłem witaminy C, K, A, E oraz witamin z grupy B;
- Zawiera ona również składniki mineralne, takie jak potas, mangan, żelazo, wapń, sód, siarkę i magnez. Potas pomaga w kontroli rytmu serca i ciśnienia krwi, a żelazo jest wymagane do tworzenia krwinek czerwonych;
- Jest źródłem kwasu foliowego;
- Kapusta ze względu na dużą zawartość witaminy C i siarki ma działanie odtruwające, co oznacza, że oczyszcza krew, usuwa toksyny i wolne rodniki, które są główną przyczyną reumatyzmu, artretyzmu, zapalenia stawów, kamicy nerkowej czy też chorób skóry;
- Kapusta ma również szereg związków przeciwrakowych;
- Ma właściwości przeciwzapalne więc spożywanie jej możne zmniejszyć skutki wielu różnych chorób skóry typu zapalnego, podrażnienia, alergii, bóle stawów;
- Jest bogatym źródłem beta-karotenu;
- Eliminuje ryzyko zaćmy;
- Pomaga w leczeniu choroby wrzodowej;
- Przynosi ulgę w zgadze;
- Liście kapusty są doskonałym środkiem na ukąszenia i użądlenia przez owady, ponadto leczą oparzenia, wrzody, odmrożenia;
- Sok z kapusty pomaga w leczeniu anemii i wrzodów żołądka.
PRZEPISY:
Sajgonki
Składniki:
- papier ryżowy - ok 20 szt
- kapusta włoska - 150 gram
- por - 50 gram
- grzyby mun - 5 sztuk
- marchewka - 1 sztuka
- pierś z kurczaka - 1 sztuka
- makaron ryżowy - 50 gram
- oliwa - 2 łyżka
- sos sojowy - 1 łyżka
- sos ostrygowy - 2 łyżki
- olej do smażenia
Makaron oraz grzyby mun przygotować według instrukcji z opakowania. Pierś z kurczaka oczyścić, pokroić na kawałki i podsmażyć na 1 łyżce oliwy, następnie drobno pokroić lub zmiksować. Na patelni rozgrać 1 łyżkę oliwy dodać cienko pokrojony por, startą marchewkę oraz cienko pokrojoną kapustę. Całość smażyć przez 4 min dodać sos sojowy oraz ostrygowy następnie posiekane grzyby, pokrojony makaron oraz pierś z kurczaka wszystko smażyć przez 3 min.
Papier ryżowy wkładać na kilka sekund do ciepłej wody, położyć np. na desce, nakładać po łyżce farszu i zawijać jak krokiety. W woku lub na patelni rozgrzać olej i smażyć partiami sajgonki do zrumienienia. Podawać z ulubionym sosem.
Bigos
Składniki:
- kapusta biała - 1 kg
- kapusta kiszona - 2 kg
- łopatka wieprzowa - 500 gram
- kiełbasa - 6 sztuk
- boczek wędzony - 500 gram
- grzyby suszone - 50 gram
- czerwone wino - 150 ml
- koncentrat pomidorowy - 2 łyżki
- powidła śliwkowe - 1 łyżka
- ziele angielskie - 3 ziarenka
- liść laurowy - 3 sztuki
- pieprz - 8 ziarenek
- sól do smaku
Grzyby zalać wodą i odstawić do namoczenia. Białą kapustę posiekać i włożyć do garnka, dodać kiszoną kapustę (jeśli jest bardzo kwaśna można ją przepłukać). Całość wymieszać i podlać wodą. Mięso pokroić na kawałki i obsmażyć na patelni. Kiełbasę pokroić w plasterki, podsmażyć. Boczek pokroić w paski i rownież podsmażyć po czym wszystko dodać do kapusty. Do garnka wrzucić ziele angielskie, liść laurowy, pieprz oraz grzyby - całość wymieszać i gotować na małym ogniu przez ok 2 godziny - co jakiś czas mieszając. Po tym czasie dodać koncentrat, powidła oraz czerwone wino - wymieszać i gotować jeszcze przez godzinę. Na koniec ewentualnie doprawić do smaku solą.
Gołąbki
Składniki:
- mięso mielone - 800 gram
- ryż - 100 gram
- cebula - 1 duża sztuka
- kapusta biała - 1 duża sztuka
- bulion warzywny - 1 litr
- pomidory w puszcze - 1 puszka
- koncentrat pomidorowy - 1-2 łyżeczki
- mąka - 1 łyżka
- sól
- pieprz
- papryka słodka - 1 łyżeczka
- natka pietruszki - 0,5 pęczka
- woda - 50 ml
Ryż gotować przez 8 min, po czym przepłukać zimną wodą. Do miski włożyć mięso, posiekaną cebulę, natkę pietruszki i ryż całość przyprawić solą i pieprzem i dokładnie wymieszać.
Z kapusty wyciąć głąb, włożyć ją do garnka z wrzącą wodą i gotować ok 10 min. Kapustę wyjąć, ostudzić i rozdzielić liście. Zgrubiałe części liści ściąć nożem. Na każdy liść kapusty nałożyć farsz mięsny i zwijać jak krokiety.
Na dno garnka włożyć kilka liść kapusty następnie ułożyć na nich gołąbki całość zalać bulionem i gotować na małym ogniu 1 godzinę. Gotowe gołąbki wyjąć z garnka. Do wywaru z gołąbków dodać pomidory z puszki oraz koncentrat, gotować przez 10 min po czym całość zmiksować. Dodać mąkę wymieszaną z wodą, paprykę słodką i doprawić do smaku solą i pieprzem. Gotować 5 min po czym włożyć do sosu gołąbki - całość gotować kolejne 5 min.
Kuskus z jarmużem i jajkiem sadzonym
Składniki:
- kuskus - 100 gram
- jarmuż - 2 garści
- jajko - 2 sztuki
- sól
- pieprz
- masło - 2 łyżki
Kusku przygotować według przepisu z opakowania. Jarmuż wrzucić do wrzątku i gotować przez ok 3-4 minuty, po czym odcedzić. Ugotowaną kaszę podsmażyć na maśle, dodać jarmuż - całość smażyć ok 2-3 min. Na oddzielnej patelni usmażyć na maśle jajko sadzone, doprawić solą i pieprzem, ułożyć na kaszy.