Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Kalendarz kulinarnych przygotowań do Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w naszym życiu. Przygotowałam skrót niektórych czynności, które wykonuje się obowiązkowo lub tylko można wykonać wcześniej–by nie zwlekać do ostatniej chwili i aby przygotowania odbywały się w spokoju.

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w naszym życiu. Na chwilę zwalniamy, poświęcamy więcej czasu bliskim i cieszymy się ze spotkań i rozmów przy jednym stole. Ten stół jednak nigdy nie może być pusty ;) a o potrawy i wypieki należy zatroszczyć się na dużo przed Świętami. Przygotowałam skrót niektórych czynności, które wykonuje się obowiązkowo lub tylko można wykonać wcześniej – po to, by nie zwlekać do ostatniej chwili i aby przygotowania odbywały się w spokojnej, rodzinnej i ciepłej atmosferze.

 

O niektórych rzeczach należy pamiętać na dużo przed Świętami, jeszcze w lecie – jest to m.in. suszenie gruszek, jabłek czy śliwek na kompot z suszu. Oczywiście pod warunkiem, że mamy do nich dostęp, w przeciwnym razie pozostaje nam kupić gotowe produkty w sklepie.

A o innych myślimy na około miesiąc przed Świętami i czas ten poświęcamy planowaniu naszego wigilijnego i świątecznego menu.

 

4 tygodnie przed...

Jest to czas idealny, najbardziej optymalny na nastawienie ciasta do piernika staropolskiego – długo dojrzewającego.

Ja tego nie zrobiłam, bo nie mam gdzie go tyle czasu przechowywać… Ale kto wie, może za rok…

Bo taki piernik dojrzewający jest najlepszy! Nie piekłam, ale wiem, bo jadłam! Poza tym potem wystarczy go już tylko upiec, nie trzeba martwić się przygotowaniem ciasta, bo już jest, a myśli i ręce możemy skupić na innych czynnościach, tych pilniejszych.

Także pierniczki, wymagające leżakowania, a więc twarde po upieczeniu należy upiec właśnie w tym czasie i schować w pojemniku aż nawilgną – do Świąt zdążą, a jeśli nie to kilka dni przed do tego samego pojemnika należy włożyć cząstki bądź obierki jabłek – przejdą ich wilgocią. Trzeba tylko pamiętać o ich wymianie na świeże, bo zgniją :)

Podobno pierniczki najlepsze są właśnie te upieczone na miesiąc przed Świętami. Nie wiem… piekę takie bez leżakowania (przepis niżej). Na pewno odchodzi nam ich pieczenie przed Świętami i czas ten możemy poświęcić na inne rzeczy lub na dekorację upieczonych wcześniej pierniczków (to już na 2-3 dni przed Świętami).

 

3 tygodnie przed...

Są dania, które z powodzeniem możemy przygotować na długo przed Świętami i zamrozić. Pozwala to na wielką oszczędność czasu, bo wymagają już tylko odgrzania. A przecież jest tyle rzeczy do zrobienia w dzień wigilii. Do takich dań należą pierogi, uszka, postna kapusta z grzybami. Co więcej – pierogi odgrzane na patelni są jeszcze smaczniejsze! Tak samo kapusta – podduszona przed podaniem, by się podgrzała będzie jeszcze smaczniejsza niż taka świeżo zrobiona! Wiadomo - kapusta nabiera mocy i aromatu z czasem.

Zarówno pierogi jak i uszka możemy mrozić ugotowane, ale i surowe. Najlepiej jest je rozłożyć na tackach czy talerzach, a gdy zamarzną przesypać do pojemników lub woreczków – nie posklejają się.

Nie tylko dania można przygotować wcześniej – możemy także kupić, wyfiletować i zamrozić ryby. Tuż przed Wigilią sklepy rybne i stoiska z rybami na targach będą dosłownie okupowane! W takich kolejkach stoi się bardzo długo, marnując swój cenny czas. Ja rok temu po kilka filetów do ryby po grecku stałam w rybnym 1,5 godziny, a obsługiwały aż 4 osoby! Przy czym Mąż wtedy czekał z Córeczką w samochodzie i co chwila musiał grzać samochód, bo to w końcu zima i mróz… W tym roku już taka głupia nie będę i kupię wcześniej. Potem wystarczy odpowiednio wcześniej je wyjąć. Lodówkę mam małą, ale na szczęście mam osobną, wolnostojącą zamrażarkę, więc śmiało dużo mi się w niej zmieści:)

 

2 tygodnie przed...

To doskonały czas na przygotowanie zakwasu do barszczu czerwonego z uszkami. Zamykamy esencję w słoiku i w dzień Wigilii przygotowujemy z niej przepyszny, tradycyjny barszcz czerwony. Oczywiście z tymi zamrożonymi wcześniej uszkami ;)

Na tyle przed można także zapeklować szynkę, a potem ją tylko upiec – najlepiej do tego celu kupić sporą, nawet ponad 3kg sztukę…

 

1 tydzień przed...

Zamarynowane mięsa możemy upiec właśnie tydzień przed Świętami (także tą zapeklowaną tydzień wcześniej szynkę). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mięsa po upieczeniu zamrozić. Można je podzielić na porcje i wyjmować taką, jaka akurat nam jest potrzebna. Dzięki temu nie zmarnuje się żaden nadmiar.

To także dobry czas na zakup śledzi. Trzeba je namoczyć w solance, a można też przygotować z nich pierwszą potrawę – śledzie w oleju z cebulką. Jak dłużej postoją to będą jeszcze lepsze!

Także ciasta możemy już zacząć piec – zacznijmy od naszego dojrzewającego piernika, potem keks czy makowiec. Mogą poleżeć, ale polewą czy lukrem dekorujemy je dzień przed Świętami.

 

Tuż przed Świętami… 4, 3, 2…

Pieczemy sernik – to ciasto, które także może poleżeć w lodówce.

Z potraw dobrze jest przygotować galarety oraz upiec drób. Z zamrażarki wyjmujemy wcześniej ugotowaną i zamrożoną kapustę z grzybami, aby zdążyła się rozmrozić (rozmrażamy w lodówce, potem tylko podduszamy przed podaniem). Tak samo pierogi czy uszka.

Na przygotowanym wcześniej zakwasie gotujemy barszcz czerwony. Możemy też ugotować rosół z dużą ilością warzyw na Bożonarodzeniowy obiad – warzywa potem wykorzystamy do sałatki jarzynowej tradycyjnej.

Na dzień przed Wigilią (lub ostatecznie z samego rana w Wigilię) robimy ostatnie zakupy pierwszej potrzeby: pieczywo, świeże zioła, czy sałata, którymi możemy przyozdobić półmiski z wędlinami i potrawami.

 

W dzień Wigilii z samego rana nastawiamy kompot z suszu, przygotowujemy dania ze śledzi, które się macerują w lodówce, smażymy ryby, odgrzewamy kapustę, pierogi, uszka (można je wrzucić od razu do barszczu lub na talerze na stole). U mnie zawsze są też świeżutkie racuchy drożdżowe z jabłkami, które nikomu nie wychodzą lepiej niż Mamie ;)

A po kolacji wigilijnej, gdy już opadną emocje związane z prezentami i całą tą otoczką, a my czekamy, by pójść na Pasterkę, możemy zająć się pokrojeniem warzyw na sałatkę jarzynową. Jeśli dodajemy cebulę czy gotowane ziemniaki należy robić to jak najpóźniej - mogą ją zakwasić! Majonez do takiej sałatki dodajemy zawsze tuż przed podaniem na stół.

 

Z rozpoczętymi przygotowaniami na długo przed nasza kolacja wigilijna na pewno nie będzie robiona w biegu i w nerwach, że czegoś zapomnę, czegoś zabraknie… Będziemy mieć tradycyjne 12 potraw, z których część zrobiliśmy wcześniej i nie będą to na pewno gotowe produkty ze sklepu "bo nie zdążyłam/łem". Warto sobie taki kalendarz rozpisać i stosować się do zawartych w nim wytycznych – szczególnie, że większość z nas pracuje, także w Wigilię…

bietka 02.12.2015 11:18
bardo fajnie rozplanowane zajęcia przed świętami :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak