Jajka - przysmak nie tylko na Wielkanoc

Jajka uważane są za symbol życia, miłości i płodności. Są nieodłącznym elementem Świąt Wielkanocnych, a dzielenie się poświęconym jajkiem jest wielowiekową tradycją. Jednak jajka spożywamy bardzo często, nie tylko w okresie świąt. Warto więc dowiedzieć się trochę więcej na ich temat.
Jajka są bogatym źródłem witamin A, E, D, K oraz witamin z grupy B. Obfitują także w liczne składniki mineralne: wapń, magnez, potas, sód, cynk, jod, a przede wszystkim żelazo w łatwo przyswajalnej dla organizmu formie.
Białko kurzego jajka zawiera ok.87 % wody, 11 % białek i nie zawiera tłuszczu. Jest bogatsze od żółtka w sód, potas, witaminę PP. Zawiera także lizozym ważny czynnik antybakteryjny. Z kolei żółtko zawiera 50 % wody, 16 % białek, 31 % tłuszczów i 1 % soli mineralnych i witamin. Żółtko posiada witaminy A, E, które nie są obecne w białku. Ponadto zawiera dużo więcej żelaza, wapnia, fosforu, cynku, miedzi i witamin B1,B2,B6. W żółtku obecna jest immunoglobulina Y, odpowiadająca za odporność. Żółtko posiada jednak sporo cholesterolu, toteż nie powinny go jadać zbyt często osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu i problemami wątrobowymi. Białko można spożywać bez ograniczeń ilościowych, jednak ma właściwości alergizujące więc nie powinny go jeść dzieci, przed ukończeniem pierwszego roku życia.
Jajka nie są zbyt kaloryczne, porcja dwóch całych jaj to około 150 kalorii. Najzdrowsze i najlepiej strawne są jajka na miękko. Kiedyś bardzo popularny był kogel-mogel, czyli deser z surowych żółtek utartych wraz z cukrem. Obecnie nie jest już zbyt często spożywany, gdyż istnieje możliwość zarażenia się salmonellą, toteż unika się spożywania surowych jaj.
Jajka należy przechowywać w lodówce w temperaturze 1-4 stopni Celsjusza. Przed użyciem warto zanurzyć je na minutę we wrzątku, zabijając bakterie obecne na powierzchni skorupki. W czasie przygotowywania potraw warto rozbić jajko nad szklanką czy miseczką i dopiero po upewnieniu się, czy jajko jest świeże dodać je do potrawy. Istnieje sposób, aby jeszcze przed użyciem sprawdzić, czy jajko jest świeże. Należy zanurzyć je w szklance wody. Jeśli jest świeże opadnie na dno, nieświeże wypłynie na wierzch.
Jajka są nieodłącznym elementem wielu dań. Świetnie komponują się w sałatkach czy pastach kanapkowych. Stanowią także niezwykle smaczne, samodzielne potrawy. Najbardziej znane to między innymi omlet, jajecznica, jajka na miękko lub na twardo, jajka w koszulkach lub sadzone czy jajka faszerowane, które bardzo często przyrządzam, ku uciesze domowników. Poniżej moje ulubione przepisy na faszerowane jajka.
Jajka faszerowane szynką i serem
Składniki:
6 jajek
3 plasterki szynki
3 plasterki sera
3 łyżki majonezu
sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
Ser i szynkę pokroić na maleńki kosteczki. Jajka ugotować, po ostygnięciu przekroić je wzdłuż na pół i łyżeczką wyciągnąć żółtka. Następnie żółtka rozgnieść i dodać do pokrojonych składników. Dodać sól i pieprz oraz majonez i wymieszać. Gotową masę nakładać do pustych białek.
Jajka faszerowane brokułem i szynką
Składniki:
6 jajek
2 plasterki szynki (dowolnej, najlepsza konserwowa)
6 różyczek brokuła
sól, pieprz
3 łyżki majonezu
Przygotowanie:
Jajka ugotować, po ostygnięciu przekroić je wzdłuż na pół i wyciągnąć żółtka. Brokuła ugotować w osolonej wodzie, ostudzić, dodać do żółtek. Szynkę pokroić na maleńkie kosteczki. Brokuła, żółtka, szynkę rozgnieść widelcem. Dodać przyprawy do smaku, majonez i wymieszać. Gotową masę nakładać do pustych białek.
Jajka faszerowane tuńczykiem i selerem
Składniki:
10 jajek
tuńczyk w oleju (w puszce)
seler sałatkowy marynowany
sól, pieprz
4 łyżki majonezu
Przygotowanie:
Jajka ugotować w osolonej wodzie, po ostygnięciu przekroić je wzdłuż na pół i wyciągnąć żółtka. Tuńczyk odsączyć z nadmiaru oleju i dodać do żółtek. Seler odsączyć, pokroić. Składniki farszu rozgnieść widelcem i dokładnie wymieszać. Dodać przyprawy do smaku i majonez, wymieszać. Gotową masę nakładać do pustych białek.