Podobno nawet przewiduje pogodę. Otóż jeśli rano, przed godziną 9, płatki nagietka są rozchylone i ułożone równolegle do ziemi, oznacza to, że w tym dniu nie będzie deszczu.
Właściwości lecznicze: przeciwzapalne, bakteriobójcze, grzybobójcze, rozkurczowe, wzmacniające, gojące rany. Warto wiedzieć, że związki czynne znajdujące się w nagietku wzmagają odporność własną organizmu.
Nagietek zbiera się w okresie kwitnienia. Zbioru dokonuje się przy suchej pogodzie wyskubując pojedyncze płatki. Można je jeść na surowo, ozdabiając nimi kolorowe sałatki.
Sałatka owocowo - kwiatowa.
Składniki:
Dowolne owoce umyte, pokrojone lub wydrylowane. Ja w swojej sałatce wykorzystałam słodkie i kwaśne owoce: morele (kilka), jabłko (1 szt), wiśnie bez pestek (kilkanaście), maliny (kilkanaście), banan (1szt.). Kwiaty liliowca: 2 pąki i 2 w pełni rozwinięte kwiaty (tylko płatki). Płatki nagietka (z 3 sztuk kwiatów).
Sos: Jogurt grecki (150 ml), sos karmelowy, cukier waniliowy (1 opakowanie).
Sposób przygotowania:
Owoce umyć. Morele i jabłko pokroić na mniejsze części. Banana obrać i pokroić w plastry. Owoce zmieszać w naczyniu. Pąki liliowców pokroić i dodać do owoców. Jogurt grecki wymieszać z cukrem waniliowym zmielonym na puder oraz karmelowym sosem polać owoce, na końcu ozdobić kwiatami liliowców (są jadalne) oraz płatkami nagietka.
Suszenie kwiatów nagietka powinno odbywać się w miejscach ocienionych w temperaturze do 35°C. Ja suszę całe kwiatostany, bo skubanie samych płatków zajmuje za dużo czasu. :)
Suszony można dodawać do różnych herbatek, sam nagietek nie ma smaku. NAPAR: 1 łyżkę suszonych kwiatów zalać szklanką wrzątku i odstawić na ok. 15 minut. Pić w 2-3 porcjach w ciągu dnia. Napar może być stosowany także do przemywania i zakrapiania nosa oraz do płukania ust, gardła.
Nagietek ma także zastosowanie kosmetyczne. Wykorzystuje się go do przygotowywania maseczek, kremów, mleczka. Można zrobić oliwkę nagietkową do masażu skóry. Nagietek doskonale regeneruje skórę, uzdrawia ją, jest skuteczny w walce z niemalże wszystkimi jej niedoskonałościami - zaskórniki, trądzik, rozstępy, łuszczenie się skóry itd.
Oliwka nagietkowa I: świeże płatki nagietka w czystym i suchym słoiczku, zalewać dobrej jakości oliwą, przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu na kilka dni. Przecedzić przez gazę. Otrzymany oleisty wyciąg z nagietka przelać do odpowiednich pojemników (np. buteleczek z ciemnego szkła), przechowywać w lodówce.
Oliwka nagietkowa II: do garnka wlać 1/2 szklanki oliwy, silnie podgrzać, wrzucić dwie garście świeżych lub suszonych płatków nagietka. Całość gotować przez około minutę na słabym ogniu. Po przestudzeniu oliwkę przecedzić przez gazę do odpowiednich pojemników, przechowywać w lodówce.
P o l e c a m