Grzeszna kusicielka

Opublikowano: 13.04.2011
Grzeszna kusicielka
Jedni nie mogą bez niej zyć, inni przeklinają za przyczynę zbędnych kilogramów i zepsutych zebów, ale chyba wszyscy ja kochają.

Wczoraj mieliśmy Swiatowy Dzien Czekolady i ten post powinien pojawic się własnie wczoraj, ale jakos tak wyszło, ze napisałam o czyms zupełnie innym.

Grzeszna kusicielka

Tak jak wspominałam wyzej nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby czekolady i nie zachwycała się jej pysznym smakiem i wspaniałym uczuciem gdy rozpływa się w ustach.


Już starożytni Majowie byli smakoszami czekolady (czyli jednak to strasznie mądra cywilizacja była;)).  Z owoców kakaowca robili napój przeznaczony głównie dla zamożnych osób. Uważana była za przysmak bogów. Picie czekolady na ważnych uroczystościach było równoznaczne z dzisiejszym piciem szampana. Po nich zamiłowanie do czekolady przęjęli Aztekowie, u których stała się nawet lokalną waluta!

Grzeszna kusicielka

Obok tradycyjnej gorzkiej, mlecznej i białej (wg mnie biała czekolada to nie czekolada…) pojawiaja się coraz to nowsze smaki, z bakaliami, wszystkim chyba możliwymi owocami, z cukierkami, ciasteczkami, likierami. Moja ulubiona ostatnio jest gorzka z zurawiną.


Czekolada przynosi wiele dobrego. Najczęściej przytaczany jest argument magnezu, którego w czekoladzie jest bardzo dużo. Zawiera też flawonoidy, które opóźnieja procesy satrzenia i zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów, korzystnie wpływa też na układ krwionośny. Powoduje wydzielanie się serotoniny i ednorfin dzięki czemu czujemy się zrelaksowani i spokojni.

Także jedzmy czekoladę!

 (byle z umiarem;))

prymat