Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Gdyby nie gotowanie nasz mózg nadal byłby wielkości mózgu małpy

Ostatnio miałam okazję czytać bardzo ciekawy artykuł o wynikach badań brazylijskich naukowców, według których spożywanie pokarmów gotowanych miało decydujący wpływ na rozwój ludzkiego mózgu. Naukowcy praktycznie zademostrowali fakt,że gdyby nie gotowanie i obróbka termiczna pożywienia, która pozwoliła na szybsze trawienie i dostarczenie kalorii (energii) do komórek, organizm nie miałby wystarczająco dużo energii by budować i rozwijać nowe komórki mózgu.

Artykuł ukazał się na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences". Hipotezę taką częściowo potwierdziły Suzana Herculano-Houzel oraz Karina Fonseci-Azevedo z Uniwersytetu Federalnego w Rio de Janeiro przeprowadzając badania, które przewidywały policzenie liczby neuronów w mózgach 13 gatunków ssaków naczelnych za pomocą frakcjonowania izotropowego oraz policzenie i wyznaczenie stosunku czasu jaki każdy poddany badaniu ssak musiał poświęcać na jedzenie, aby zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne jego mózgu . Wyniki badań wykazały,że jedząc surowe produkty czas ten wynosił odpowiednio: 8,8 godziny dla goryli, 7,8 dla orangutanów, 7,3 dla małp i 9,3 dla człowieka. Mózg goryla ma trzykrotnie mniej komórek nerwowych ( ok. 33mld)niż człowieka (ok.86 mld),a mimo to czas, który musielibyśmy poświecić na jedzenie i trawienie surowego pokarmu, by dostarczyć 100% energii naszym neuronom jest bliski czasowi, jaki uzyskały goryle. Nie chcąc się jednak zagłębiać w skomplikowane prawa neurologi, techniczne skomplikowane słowa, przejdę do zaskakujących wniosków, jakie wyciagneli naukowcy podczas tych badań.

Suzana Herculano-Houzel powiedziała wprost

„jeśli Homo erectus nie bawiłby się w igranie z ogniem, nasz mózg nadal byłby wielkości mózgu małpy”...
„mamy więcej neuronów,niż jakiekolwiek inne zwierzę,dzięki obróbkce termicznej pożywienia...
...gdyby jeść tylko surowe pożywienie, nie starczyłoby czasu, by pozyskać wystarczająco dużo kalorii do zbudowania tak dużego mózgu..
żaden ssak nie mogłby sobie pozwolić na poświęcenie ponad 9 godzin na jedzenie by zaspokoić potrzebę tylko jednego organu- mózgu i kontynuować jego rozwój...”.


Zastosowanie obróbki termicznej jedzenia, skróciło proces trawienia i czas na wyprodukwanie i dostarczenie rozwijającym się komórkom energii. Naukowcy twierdzą,że kulminacyjny punkt w rozwoju naszego mózgu zaczął się około 1,6 mln lat temu, kiedy to Homo erectus nauczył się przypiekać mięso i rośliny nad ogniem.
Cóż, powiem szczerze, że te badania są naprawdę zaskakujące, nigdy nie pomyślałabym, że na wielkość naszego mózgu mogłoby wpłynąć gotowanie i pieczenie. Jeśli macie ochotę zagłębić się w ten interesujący argument, badania czy rezultaty, artykuł w orginalnej wersji znajdziecie na stronie organizacji Proceedings of the National Academy of Sciences ( pnas.org). Niestety jest dość długi i w jezyku angielskim,ale zapewniam was, że nie będąc fenomenem w jęz.angielskim i przy trudniejszych pojęciach używając tłumacza, przeczytałam artykuł jednym tchem.
No i ... powiem szczerze, że po tym artykułe, chyba niezbyt szybko skuszę się na tatara ! 
Z pozdrowieniami
Iwona 

Habibi 06.05.2013 18:23
czytałyśmy ten sam artykuł :)
leonowie 18.04.2013 15:50
bardzo fajnie się czyta:)
miszelka 17.04.2013 21:18
Bardzo interesujący wpis. Lubię takie naukowe "ciekawostki" i na pewno zachęciłaś mnie do przeczytania całego artykułu. Hurra :) I proszę o więcej nauki w gotowaniu :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak