Doradca Smaku logoandPrymat logo
ŚWIĘTA tuż, tuż! Zobacz porady kulinarne. SPRAWDŹ

Dwa pomysły na grillowaną cukinię

Cukinia, należy do roślin dyniowatych i jest blisko spokrewniona z kabaczkiem. Wytwarza płożące się łodygi, wzniesione na grubych szypułkach wielkie powycinane liście, kwiaty żółte, męskie i żeńskie. Jadalny jest ciemnozielony wydłużony owoc, najsmaczniejszy zerwany niezupełnie dojrzały.

Dwa pomysły na grillowaną cukinię

Cukinia, należy do roślin dyniowatych i jest blisko spokrewniona z kabaczkiem. Wytwarza płożące się łodygi, wzniesione na grubych szypułkach wielkie powycinane liście, kwiaty żółte, męskie i żeńskie. Jadalny jest ciemnozielony wydłużony owoc, najsmaczniejszy zerwany niezupełnie dojrzały. Cukinia pochodzi z południa Europy a jej uprawę upowszechnił w Polsce Instytut Warzywnictwa w Skierniewicach. Jest delikatniejsza w smaku od kabaczka i można ją spożywać ugotowaną lub bardzo młodą - surową w sałatkach. Cukinia, podobnie jak dynia, ma dużo witaminy A oraz niewielkie ilości soli mineralnych.
 Dwa pomysły na grillowaną cukinię
Na działce za sprawą mojego taty cukini mamy dostatek, właśnie zaczynają nadawać się do zrywania, a ja miałam swoje pomysły na ich wykorzystanie.

Dwa pomysły na grillowaną cukinię

grillowana cukinia

  • 1 szt cukini,
  • 1 łyżka oleju,
  • 4 ząbki czosnku,
  • do smaku sól pieprz kolorowy

Cukinię opłukać, odciąć końcówki i pokroić wzdłuż na plastry o grubości ok. 1 centymetra. Czosnek wycisnąć przez praskę, wymieszać z olejem. Posmarować plastry cukinii i odstaw na 20 min do lodówki, następnie grillować przez ok. 3 min na każdej stronie. Pod koniec pieczenia przyprawić pieprzem kolorowym i solą.

Dwa pomysły na grillowaną cukinię

szaszłyki z grillowanej cukini i mozzarelli
Składniki:

  • 6 płatów cukini grillowanej,
  • 1 szt ser mozzarella,
  • do smaku pieprz kolorowy sól

4 grillowane płaty cukini z czosnkiem i oliwą zwinąć w rulonik, mozzarellę pokroić na kawałki, nabijać naprzemiennie na szaszłykowe patyczki, ser, cukinię, ser, cukinię i ser. Położyć na patelni grillowej, obracać tak by ser lekko się rozpuścił. Pozostałe cukinie pokroić na mniejsze plastry i wraz z resztkami mozzarelli ozdobić szaszłyki, Doprawić sola i pieprzem kolorowym.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak