Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Dieta dla zdrowia i urody

Co zrobić, aby cieszyć się promienną cerą, elastyczną skórą i mocnymi paznokciami?

Aby cieszyć się promienną cerą, elastyczną skórą i mocnymi paznokciami należy stosować odpowiednią pielęgnację. Jednak balsamy i kremy to nie wszystko. Nawet najlepszy kosmetyk nie pomoże, gdy nasz jadłospis będzie ubogi w witaminy, minerały i mikroelementy. Najważniejsze jest więc odpowiednie odżywienie organizmu od wewnątrz.

Woda – źródło nawilżenia

Nasz organizm w ponad 60% składa się z wody. Jest ona głównym składnikiem każdej komórki naszego ciała, a więc jest nam niezbędna do funkcjonowania. Woda jest przede wszystkim środowiskiem dla reakcji biochemicznych, które są podstawą naszego życia. To woda bierze udział w transporcie składników odżywczych w  naszym ciele i w usuwaniu toksyn z organizmu. Poza tym jest najlepszym naturalnym kosmetykiem. Nawilża skórę od wewnątrz, poprawia jej napięcie i pobudza mikrokrążenie, co ma znaczenie np. w walce z cellulitem. - Odpowiednie nawodnienie organizmu to klucz do pięknej i jędrnej skóry. Należy pamiętać, aby wypijać od 1,5 do 2 litrów niegazowanej wody dziennie. – mówi dietetyk Naturhouse Beata Prusińska.

Woda jest też doskonałym źródłem minerałów, które pomagają utrzymać odpowiednią gospodarkę wodno - elektrolitową organizmu i wpływają na właściwe odżywienie komórek całego ciała. Należy zatem unikać produktów, które mogą powodować odwodnienie skóry. Są to przede wszystkim: mocna kawa, herbata oraz alkohol, utrudniający wchłanianie minerałów i witamin.

Przed zakupem przeczytaj etykietę

Nie wszystkie wody mineralne zawierają takie same minerały, dlatego przed zakupem powinniśmy się dokładnie zapoznać z informacją o składzie, zawartą na etykiecie. Ważnymi elektrolitami są przede wszystkim: magnez, wapń, sód, siarczany, węglowodany oraz żelazo. Dobra woda pokrywa 15% dziennego zapotrzebowania organizmu na dany pierwiastek. Sprawdźmy także, czy ma min. 50 mg/l magnezu i 150 mg/l wapnia, ponieważ regularne uzupełnianie tych minerałów ma szczególne znaczenie dla naszego zdrowia. Picie odpowiednio dobranej wody pozwala zachować równowagę organizmu i utrzymać ciało oraz umysł w doskonałej kondycji.

Soki i napoje mimo, że ich głównym składnikiem jest woda, nie zastąpią wody mineralnej w naszej diecie. Mogą być jednak źródłem witamin.

Owoce i warzywa – nasi sprzymierzeńcy

Spożywanie dużej ilości słodyczy i wysokoprzetworzonej żywności może prowadzić do braków witaminowych i mineralnych w organizmie. Aby uzupełniać niedobry należy przede wszystkim włączyć do jadłospisu owoce cytrusowe, jagody, warzywa kapustne i zielone, a także szpinak.

Owoce i warzywa są dla nas doskonałym źródłem węglowodanów, ale przede wszystkim błonnika, witamin, minerałów i antyoksydantów (związki te chronią nasz organizm przed działaniem wolnych rodników i przeciwdziałają starzeniu). Wiele składników zawartych w owocach ma działanie antynowotworowe, sprawia, że mamy piękna skórę, chroni nasz układ krwionośny czy wzmacnia układ odpornościowy. Ze względu na niezwykle korzystne działanie w/w składników  powinniśmy zjadać ok 600-700g warzyw i owoców dziennie.

 

Artykuł pochodzi z czasopisma Peso Perfecto dostępnego w Centrach Dietetycznych Naturhouse

Dieta dla zdrowia i urody

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak