MALINA Rubus idaeus L.- nazwa gatunkowa pochodzi od góry Ida leżącej w starożytności w Azji Mniejszej lub góry Ida (obecnie Idi) na Krecie. W Polsce można ją spotkać na całym niżu. Kwitnienie malin rozpoczyna się, gdy średnia dobowa temperatura powietrza osiąga 15º C. W Polsce kwitną w maju i czerwcu, zaś owocują w lipcu i sierpniu. Świeże maliny można przechowywać najwyżej przez 3 dni pod warunkiem, że będzie się to odbywać w temp. 0º C.
Syrop z malin zastosowano po raz pierwszy w 1552 r.
Owoce są bardzo soczyste, o silnym aromacie, lecz nietrwałe. Jeżeli nie zostaną w sposób właściwy utrwalone, po krótkim czasie zaczną fermentować.
Liście zbiera się przez cały sezon i suszy w warunkach naturalnych, zaś owoce dojrzałe, ale jeszcze twarde, suszy się w temp. do 50º C.
Owoce stosowane w medycynie ludowej jako:
- środek napotny, przy gorączce, grypie, anginie
Liście jako:
- środek dietetyczno-leczniczy, wywiera korzystny wpływ na przemianę materii
- środek przy biegunkach, wewnętrznych krwawieniach, chorobach jamy ustnej i skóry.
Dzisiaj bylismy w lesie na grzybach, przy okazji znależliśmy dziko rosnące maliny. Przygotowałam maliny jako wyśmienity deser z bitą śmietaną i galaretką malinową .
Składniki dla 2 osób:
- 1 szkl malin,
- 1 op. galaretki malinowej,
- 200 ml śmietany 30 %,
- 1 łyżeczka cukru pudru
Galaretkę rozpuścić w 300 ml wrzącej wody, ostudzić, wlać połowę na dno naczynia i dodać do niej po 2 łyżki malin, zostawić do stężenia. Śmietanę ubić z cukrem pudrem i do połowy dodać tężejącą galaretkę, zostawić 2 łyżki do dekoracji i połowę śmietany, do masy dodać po 2 łyżki malin, wymieszać i wyłożyć na galaretkę z owocami. Wokół rantu pucharka ułożyć maliny, na środku nich wyłożyć resztę bitej śmietany, obsypać pozostałymi malinami, oraz polać pozostałą galaretką.