Historia czerwonego ryżu, uprawianego na podmokłych terenach Camaruge we Francji, sięga czasów Henryka VI. To właśnie już w VII wieku pojawiły się pierwsze udokumentowane wzmianki o tym dziko rosnącym ryżu. Wczesne próby „udomowienia” upraw czerwonego ryżu skończyły się fiaskiem. Dojrzałe nasiona spadały wprost do wody, nim ktokolwiek zdążył je zebrać. Do uprawy czerwonego ryżu powrócono w połowie XIX wieku, tym razem ze zdecydowanie większym powodzeniem. Podczas drugiej wojny światowej czerwony ryż stał się ważnym składnikiem wyżywienia ludności zamieszkującej obszary od Marsylii do Montepelier i w dużej mierze uratował ludzi od głodu. Po wojnie popularność czerwonego ryżu stopniowo słabła.
W roku 1983 odkryto krzyżówkę dzikiego czerwonego ryżu z ryżem krótko ziarnistym. Nowa odmiana nie przysparzała już takich problemów podczas zbiorów. W rozwój plantacji nowego gatunku ryżu, znanego dziś jako ryż czerwony z Camaruge, zaangażował się Francuski Instytut Rolniczy INRA. Produkcja czerwonego ryżu na pełną skalę ruszyła w 1992 roku. Obecnie czerwony ryż z Camaruge uprawiany jest przez rodzinę Griotto. Podczas zakupów łatwo rozpoznać oryginalny produkt, że względu na to, że na opakowaniu umieszczony jest charakterystyczny unijny znak „chronionego pochodzenia geograficznego”.
Czerwony ryż z Camaruge ma bardzo małą zawartość skrobi, więc po ugotowaniu zawsze pozostaje sypki. Doskonale nadaje się do wszelkich sałatek i jako dodatek do dań mięsnych. Czerwony ryż nie nadaje się do zapiekania – nawet mocno rozgotowany, pod wpływem wysokiej temperatury, mocno wysycha, a przyjemny lekko orzechowy smak ustępuje gorzkiemu posmakowi. Czerwony ryż z Camaruge najlepiej jest gotować w dużej ilość lekko osolonej wody lub aromatycznym bulionie przez około 20 minut. Ten gatunek ryżu nie nadaje się do gotowania w garnkach do ryżu.
W Polsce oryginalny czerwony ryż z Camaruge jest dość trudno dostępny, jednak od czasu do czasu można trafić na charakterystyczne opakowania firmy Gallo w sklepach sieci Carrefour oraz Piotr i Paweł. Cena około 13zł za opakowanie 250g.
Zachęcam do wypróbowania przepisów na sałatki z czerwonym ryżem:
Sałatka z czerwonym ryżem i pestkami dyni
Nicejska sałatka z czerwonym ryżem
Sałatka z czerwonym ryżem i granatem
Sałatka z czerwonym ryżem i quinoa