Czekolada jest wyrobem cukierniczym na bazie kakaa, tłuszczu kakaowego i inny dodatków. Jest jednym z najbardziej popularnych produktów i aromatów w świecie. Różne kształty i smaki czekolady powstają przez zmianę ilości poszczególnych składników. Inne środki smakowo-zapachowe mogą być uzyskane poprzez różną temperaturę i czas prażenia ziaren. Czyste, prażone ziarna kakaowca nadają mocny i głęboki smak czekolady.
Rodzaje czekolady:
Biała - podobna w strukturze do składu mleka i ciemnej czekolady, nie zawiera substancji stałych kakao. Z tego powodu, w wielu krajach nie uważają białej czekolady jako czekolady w ogóle. Zawartość kakaa w najlepszych czekoladach tego typu to 33%.
Mleczna - jest słodsza, która dodatkowo zawiera mleko w proszku lub mleko skondensowane. Zawartość kakao nie przekracza 50% a zawartość cukru sięga aż 50%. Wytwarza się ją w temperaturze 28,9–30,5 °C.
Deserowa - najczęściej zawiera powyżej 50% produktów z miazgi kakaowej.
Gorzka - Zawiera minimum 70% produktów z miazgi kakaowej i powinno ją się przygotowywać w temperaturze 31,1–32,7 °C. Ma w sobie 2–5 razy więcej teobrominy niż mleczna. Im więcej w składzie miazgi, a mniej cukru tym lepiej.
Smaki, takie jak mieta, wanilia, kawa, pomarańcz, truskawka są czasami dodawane do czekolady w formie kremowej lub w małych kawałkach. Batony często zawierają dodane składniki, takie jak orzeszki, owoce, karmel itp.
Ciekawostki i fakty na temat CZEKOLADY...
- zwiększa poziom endorfin, a więc hormonów szczęścia;
- czekolada ma ponad 600 związków smakowo-zapachowych, natomiast czerwone wino tylko 200;
- słowo "czekolada" pochodzi od słowa "xocoatl” , co odnosiło się do gorzkiego napoju;
- pierwsza tabliczka czekolady została wynaleziona w 1847 roku przez Józefa Fry;
- każde drzewo kakaowe może wyprodukować około 2500 ziaren. Trwa to czterech do pięciu lat;
- czekolada może uczulać. Alergenem bywa kakao, mleko, pszenica oraz orzechy;
- Aztekowie odkryli, że ziarno kakaowe ma silne właściwości pobudzające;
- zwieksza poziom glukozy we krwi;
- jest popularnym afrodyzjakiem;
- dzięki kofeinie oraz teobrominie następuje zwężenie naczyń krwionośnych, za czym idzie podniesienie ciśnienia we krwi, pobudzenie oraz poprawa koncentracji.
Czekoladowe propozycje:
Tarta czekoladowa z truskawkami
Składniki:
Spód z ciastek owsianych
- ciastka - 300 gram
- czekolada gorzka - 50 gram
- kakao - 3 łyżki
- cukier puder - 2 łyżki
- masło - 50 gram
Masa czekoladowa
- czekolada gorzka - 200 gram
- jajka - 4 sztuki
- cukier puder - 3 łyżki
Dodatkowo
- truskawki - 400 gram
Spód:
Czekoladę gorzką rozpuścić w kąpieli wodnej po czym zmiksować w malakserze z pozostałymi składnikami na spód, do uzyskania jednolitej wilgotnej masy.
Masą wyłożyć dno oraz boki tarty o średnicy 30 cm. Wyrównać i docisnąć masę.
Masa czekoladowa:
Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej. Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania stopniowo dodawać cukier puder. Do roztopionej czekolady dodać żółtka oraz ubite białka - całość miksować do uzyskania jednolitej gładkiej masy. Na spód z ciastek wyłożyć masę czekoladowa, po czym całość schłodzić w lodówce przez minimum 6 godzin.
Po schłodzeniu tarty, truskawki pokroić na ćwiartki i poukładać na wierzchu.
Suflet czekoladowy
Składniki:
- jajka - 4 sztuki
- czekolada gorzka - 50 gram
- mleko - 250 ml
- kakao - 1,5 łyżki
- mąka - 3 łyżki
- cukier - 3 łyżki
- cukier waniliowy - 2 łyżeczki
- masło - 4 łyżki
W garnuszku zagotować mleko z cukrem waniliowym, dodać pokruszoną czekoladę, mieszać do momentu rozpuszczenia. W innym garnuszku z masła i mąki zrobić zasmażkę, następnie dodać rozpuszczoną czekoladę. Powstałą masę zagotować, po czym odstawić do wystudzenia. Żółtka kolejno dodawać do masy czekoladowe, powoli mieszając. Natomiast białka ubić z cukrem, na koniec dodać kakao. Następnie powoli połączyć ze sobą - masę oraz białka. Sześć kokilek wysmarować masłem i wypełnić masą czekoladową - do 2/3 wysokości. Piec w temperaturze 180 stopni przez ok 15 min z funkcją termoobiegu. Podawać na ciepło, posypane cukrem pudrem lub tartą czekoladą.