Czy jest ktoś kto nie skosztował paprykarza szczecińskiego? To jeden z najbardziej znanych produktów regionu Zachodniopomorskiego, który możemy już kupić w każdym zakątku Polski w formie konserwy. Morze oraz jeziora to również atut tego regionu, jadało się tutaj węgorze oraz śledzie pod każdą postacią a w niektórych rejonach podtrzymuje się tą tradycje do dziś.
Dawniej każda gospodyni raz w tygodniu gotowany kapustę, którą kiszono w beczkach. Przygotowywano również Jeziorowe ogórki kiszone czyli ogórki które zatapiano w świerkowych beczkach w jeziorze, do teraz organizowane są jarmarki na których można skosztować takiego ogórka.
Na święta wypieka się szczecińskie pierniki, kiedyś wycinane były w kształcie kotwicy. Na liście produktów regionalnych możemy znaleźć konfiturę szczecińską z owoców róży, kilka rodzajów miodów np. Drahimski, chleb razowy koprzywieński czy paszteciki szczecińskie (rodzaj smażonego ciasta drożdżowego nadziewanego mieszankami mięsnymi bądź jarskimi).
Paprykarz szczeciński1 mała makrela wędzona
50 g ryżu
2 średnie marchewki
1/2 papryki czerwonej
1 liść laurowy
1 ziele angielskie
2 łyżki koncentratu pomidorowego
sól, pieprz
1/2 łyżeczki ostrej papryki
1 płaska łyżeczka słodkiej papryki
3 łyżki oleju
Cebulę posiekać, marchew i paprykę zetrzeć na tarce. Olej rozgrzać dodać warzywa i chwilę przesmażyć z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego. Następnie dodać koncentrat pomidorowy oraz pozostałe przyprawy, jeszcze chwilę pozostawić na ogniu. Ryż ugotować a rybę dokładnie oddziel od skóry i ości. Z warzyw usuń liść laurowy i ziele angielskie, dodaj ryż i makrelę. Całość wymieszaj. Podawać z pieczywem.