Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Buraczek czerwony

24 listopada przypada Dzień Buraka więc dzisiaj słów kilka o buraku.

Buraczek czerwony najlepszy na barszczyk. Lubimy go też jako dodatek do obiadku w wersji zamażanej jak również ze słoiczka.  Doskonały równiez do sałatek, idealnie komponuje sie ze śledzikiem.

Kilka słów o buraczku czerwonym:

Historia buraka sięga czasów starożytnych, był uprawiany w rejonie Morza Śródziemnego. Grecka bogini miłości - Afrodyta zawdzięczała burakom swą urodę. Już 2000 lat p.n.e. w Babilonie stosowano liście buraka w celach leczniczych. W Polsce buraki były znane w średniowieczu, podawano je na stole Władysława Jagiełły. Od tego czasu buraki ćwikłowe należą w naszym kraju do najpopularniejszych warzyw, tak ze względu na walory smakowe, jak i odżywcze.

Burak ćwikłowy ma duży jadalny, czerwony korzeń i czerwonawe liście. Uprawiane są różne odmiany różniące się kształtem, wielkością i intensywnością wybarwienia korzenia. Buraki mogą być ciężkostrawne z powodu dużej zawartości błonnika. Dlatego też nowsze odmiany są prawie pozbawione zdrewniałych włókien, o cienkiej skórce, silnie wybarwionym słodkim miąższu.

 Czerwono fioletową barwę nadają mu betacyjany. Związki te pełnią ważną rolę w profilaktyce nowotworowej. Buraki mają niewielką ilość witaminy B1 i C. Zawierają około 10% cukru, do 2% białka i dużą ilość składników mineralnych, dzięki czemu są mocno zasadotwórcze.

100 g buraków zawiera: 300 mg potasu, 84 mg sodu, 25 mg wapnia, 15 mg magnezu, 3,2 mg fosforu, 0,4 mg żelaza i cynku.

Dzięki zawartości antocyjanów (są to barwniki należące do polifenoli, czyli bardzo silnych przeciwutleniaczy) - betaniny i bardzo ważnych pierwiastków jak: cez, rubid i kobalt pomaga w profilaktyce nowotworowej (neutralizują one wolne rodniki, chroniąc komórki i przed rakiem, i przed starzeniem się), po chemioterapii, niedokrwistości, anemii, białaczce, hemofilii, awitaminozie.

Zawarty w buraku zestaw witamin z grupy B jak: B1, B2, B3, B4, B5, B6, pomaga w nerwicach wegetatywnych, przy stresach, depresjach, zmniejsza napięcie nerwowe. Wzmacnia koncentrację, czujność, refleks, pamięć, zaburzenia snu, poziomuje nadciśnienie i niedociśnienie, reguluje cholesterol.

Jest nadzwyczaj bogaty w kwas foliowy, dlatego proponuje się go kobietom w ciąży, dzieciom "niejadkom" oraz młodzieży w trakcie intensywnego wzrostu. Osobom uprawiającym czynnie sport wzmacnia sprężystość masy mięśniowej oraz pomaga usuwać zakwasy. Cenna witamina B12 zawarta w buraku wspaniale łagodzi bóle: kręgosłupa, korzonków nerwowych, bóle menstruacyjne, zapobiega artretyzmowi, grypie, anginie. Buraczane antocyjany czterokrotnie zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki. Wspomagają więc układ krwionośny.

Burak ćwikłowy jest pożywny, aromatyczny, jest jednym z najsłodszych warzyw o największej zawartości cukru. (źródło:planetazdrowie.pl)

Moje buraczkowe pyszności:

Barszcz czerwony zabielany

składniki:

1,5 kg czerwonych buraków
1 cebula
4 ząbki czosnku
3-4 listki laurowe
3 łyżki majeranku
sól
3 litry wody
4 łyżki śmietany 18%
3-4 łyżki maki pszennej
3 łyżki soku z cytryny

Buraczki obrać i pokroić w plastry. Cebulę i czosnek również obrać. Przygotowane warzywa przełożyć do garnka i zalać wodą. Dodać listki laurowe oraz 1 łyżkę majeranku oraz do smaku sól. Gotować pod przykryciem aż buraczki będą prawie miękkie i oddadza swój cały smak. Następnie odcedzić wywar do drugiego garnka. Dodać pozostałe dwie łyżki majeranku oraz sok z cytryny, dosolić do smaku jeśli potrzeba. Zagotować i zabielić śmietaną z mąką. Śmietanę i mąkę wymieszać dokładnie z odrobiną wywaru i wlać do garnka, ponownie zagotować. Ja swój barszczyk podałam z ziemniakami, ale można też podać do krokietów czy pasztecików.

Buraczek czerwony

Sałatka z buraczkiem i fetą na szpinaku

składniki:

1 gaśc listków szpinaku
1 mały czerwony buraczek ugotowany lub upieczony
1 garść pestek dyni
50 g fety
1-2 łyżki sosu balsamicznego

Na talerzu ułożyć listki szpinaku. Buraczka obrać i pokroić w pół plastry, ułożyć na szpinaku. Pestki dyni uprażyć na suchej patelni. Na buraczka rozkruszyć ser feta. Całość posypać uprażonymi pestkami. Sałatkę skropić sosem balsamicznym i podawać. Można tez dodać kilka płatków/kwiatków nasturcji które dodadzą sałatce nieco pikantnego smaku. 

Buraczek czerwony

Czysty barszczyk

składniki:

1 kg czerwonych buraczków
1 pietruszka
1 marchewka
kawałek selera
3 ząbki czosnku
1 cebula
3-4 listki laurowe
kilka ziarenek ziela angielskiego
kilka ziarenek jałowca
sól morska z pieprzem
3 łyżki majeranku
woda ok 2 l
3-4 łyżki soku z cytryny

Warzywa obrać i dokładnie umyć. Do garnka włożyć pokrojone na plastry buraczki oraz całe warzywa: marchewkę, pieruszkę, cebule i kawałek selera oraz ząbki czosku. Wszystko zalać wodą, dodać przyprawy. Wszystko gotować na wolnym ogniu aż buraczki będa miękkie. Na koniec gotowania dodać sok z cytryny. Odstawić do wystudzenia. Na drugi dzień przecedzić. Zagotować, doprawić do smaku solą, pieprzem, majerankiem oraz odrobiną soku z cytryny jeśli potrzeba (ja dodałam tylko odrobinę majeranku).

Buraczek czerwony

 

Buraczki zasmażane

składniki:

1,5 kg czerwonych buraczków
100 g masła
2 łyżki sosu balsamicznego
2-3 łyzki mąki pszennej

Buraczki umyć i ugotować lub upiec w piekarniku. Następnie buraczki i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Na pateni rozpuścić masło dodać buraczki i chwilę smazyć często mieszając. Do smaku dać nieco sosu balsamicznego, ja dałam dwie łyżki. Następnie dodać mąkę, dokładnie wymieszać i smażyc jeszcze chwile. Podawać na ciepło ale na zimno też są smaczne.

Buraczek czerwony

Sałatka śledziowa z czerwonym buraczkiem

składniki:

4 nieduże ugotowane lub upieczone buraczki czerwone
7 płatów śledziowych
5 dużych kiszonych ogórków
4 duże kwaskowe jabłka
1 cebula
majonez ok 8-10 łyżek

Filety śledziowe wymoczyć we wodzie aby pozbyć się słonego smaku i pokroić w kostkę. Buraczki czerwone obrać i pokroić w kostkę. Cebulę i jabłka obrać i również pokroić w kostkę. Ogórki kiszone dobrze osączyć z płynu i też pokroić w kostkę. Ja pokroiłam w taką dosyć dużą kostkę ale można też drobniej. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać a następnie połączyć z majonezem.

Buraczek czerwony

Kiszony barszcz czerwony (zakwas buraczany)

składniki:

1 kg czerwonych buraczków
1 marchewka
1 pietruszka
kawałek selera
4 ząbki czosnku
4 liście laurowe
1 łyżka soli
1 łyżka cukru
1 łyżka majeranku
kilka ziarenek jałowca
kilka ziarenek pieprzu
2 litry przegotowanej letniej wody
piętka chleba na zakwasie lub 7 łyżek wody z kiszonych ogórków

Buraki, marchewkę, pietuszkę i selera obrać i pokroić na plasterki. Ząbki czosnku obrać, jeśli są duże pokroić. Wszystkie warzywa przełożyć do dużego słoja (lub jeśli mamy do kamiennego garnka). Dodać majeranek, listki laurowe, ziarenka pieprzu i jałowca. W letniej wodzie rozpuścic cukier i sól. Następnie zalać warzywa. Na koniec dodać piętkę chleba na zakwasie. Jeśłi takiego nie mamy mozna dodać wodę z kiszonych ogóeków. Słoik przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok 5-6 dni. Podczas kiszenia na wierzchu pojawi się piana, którą trzeba zebrać. Gdy warzywa ukisną wszystko przecedzić przez gęste sito. Barszczyk jest gotowy do picia. Resztę nakleży przelać do słoika lub butelki i przechowywać w lodówce ok 2 tygodni (ale u mnie tyle nawet nie dotrwał). Możemy go również dodać do barszczyku czerwonego gotowanego na buraczkach aby wzmocnić jego smak, po jego dodaniu nie należy barszczu już gotować.

Buraczek czerwony

Buraczki z cebulą i papryką

składniki:

3 kg buraczków czerwonych
300 g cebuli
300 g papryki
1 szklanka cukru
1 szklanka oleju
1 szklanka octu 10 %
1 łyżka soli

Buraczki umyć i ugotować, obrać ze skórki i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Potrzebujemy 3 kg już obranych i startych buraczków. Cebulę i paprykę pokroić w drobną kostkę. Wszystko dokładnie wymieszać. Olej zagotować z octem, cukrem i solą. Zalewę przestudzić i letnią zalać wymieszane warzywa. Dokładnie wymieszać i odstawić na 1 godzinkę. Potem masę przełożyć do słoiczków. Słoiki wstawić do garnka, zalać wodą na wysokość 3/4 słoika i pasteryzować ok 15 minut od zagotowania.

Buraczek czerwony

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak