Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Śródziemnomorski Smak Tygodnia: Kapary

Śródziemnomorski Smak Tygodnia: Kapary

 

 

W celach kulinarnych kapary wykorzystujemy najczęściej w formie niedojrzałych pączków kwiatów.  Z młodych pędów można uzyskać również przyprawę. Roślina nie jest wymagająca pod względem jakości gleby, w której rośnie. Występuje w wielu rejonach świata: środkowo- zachodniej Azji, krajach basenu morza Śródziemnomorskiego, Afryce oraz w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, kapary są spokrewnione z kapustą, a znane już były już w kuchni starożytnych Greków. Są niskokaloryczne- łyżka kaparów to tylko 3 kcal. Mieszkańcy niektórych regionów Włoch uważają jeza naturalny afrodyzjak.

 

 

Kapary często wykorzystuje się jako dodatek do drobiu, ryb, sałatek czy pizzy. Doskonale zdobią półmiski serów. Stosuje się je również do owoców morza, baraniny oraz makaronu. Idealnie komponują się z oregano, bazylią, czosnkiem oraz oliwkami. Ciekawy smak zyskują również w połączeniu z rukolą, sardynkami czy karczochami. W polskiej kuchni kapary wykorzystuje się w takich daniach jak: potrawy ze śledzi, sałatki z mięsem i wędlinami, marynaty rybne oraz warzywne. Mogą służyć również jako element dekoracji, np. galaret. Kapary powinno się dodawać w odpowiednim momencie przygotowywania potrawy, ponieważ w wyniku długiego duszenia w wysokich temperaturach, tracą swój unikalny smak.

 

Śródziemnomorski Smak Tygodnia: Kapary

 

 

Jeżli przygotowujemy domowe przyjęcie, albo po prostu szukamy pomysłu na fantazyjną kolację w stylu śródziemnomorskim polecamy przepis na:

 

SZASZŁYKI Z SZYNKI PARMEŃSKIEJ Z SEREM MOZZARELLA I SUSZONYMI POMIDORAMI MARYNOWAMNYMI W OREGANO

 

Składniki dla 4 osób:

10 Pomidorów suszonych Smak

Marynata:

¼ szklanki oliwy z oliwek

2 ząbki czosnku

2 łyżki Kaparów Smak

Oregano, Pieprz czarny grubo ziarnisty Prymat

 

10 cienkich plasterków szynki parmeńskiej

1 kulka pokrojonego w kostkę sera mozzarella

1 obrany i pokrojony w plastry grubości 1 cm świeży ogórek

2 łyżki prażonych orzeszków piniowych

1 pęczek świeżej bazylii

4 ząbki czosnku

4 kromki pieczywa tostowego

Szpadki do szaszłyków

 

Sposób przygotowania:

Do suszonych pomidorów dodać oliwę z oliwek, dwa pokrojone ząbki czosnku, Oregano, Pieprz czarny grubo mielony Prymat i kapary, a następnie odstawić do lodówki na 4-6 godzin.

Pieczywo tostowe pokroić w kostkę i podsmażyć na oliwie z oliwek z posiekanym czosnkiem. Na szpadki do szaszłyków nabijać na przemian ser mozarella, szynkę parmeńską, suszone pomidory, plastry ogórka i listki bazylii. Gotowe szaszłyki ułożyć na półmisku, polać oliwą z oliwek pozostałą z marynowania suszonych pomidorów, posypać grzankami czosnkowymi, orzeszkami piniowymi i oprószyć Pieprzem czarnym grubo mielonym.

 

Do szaszłyków polecamy Pomidory suszone Smak:

Śródziemnomorski Smak Tygodnia: Kapary

 

Życzymy smacznego!

 

 

 

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak