Aktualności Doradcy Smaku

original

Smak wielkiego miasta - Barcelona

Miasto zostało założone przez Fenicjan około 2300 lat temu – wcześniej było kolonią rzymską, jednak rozwinęło się jako jedna z najważniejszych republik kupieckich  w basenie Morza Śródziemnego. Wciąż oglądać można mury obronne z tych czasów w Dzielnicy Gotyckiej – Barri Gothic. Była zajmowana przez Kartagińczyków, zdobyta przez plemiona Wizygotów – przez krótki czas była nawet stolicą ich Państwa.

 

 

 1 1  

 

 

W VIII wieku Barcelona przeszła pod panowanie Maurów. Dopiero Karol Wielki odbił jej ziemie i w czasie IX-XII wiek Barcelona była stolicą niezależnego hrabstwa. Następnie została stolicą Królestwa Aragonii. Niestety w XV wieku po zjednoczeniu z Kastylią, jej znaczenie spadło.

 

Po wojnie domowej w XX wieku stała się centrum oporu republikanów oraz świadomości narodowej Katalończyków. Po dziś dzień językiem urzędowym Katalonii jest język kataloński.

 

Obecnie Barcelona znana jest ze swojej atmosfery i ciekawej architektury Gaudiego. Przez kilka dni będziemy pisać o ciekawych zaułkach i urokach miasta.

 

 

A już dziś zapraszamy do wysłania zgłoszenia na konkurs, w którym główną nagrodą jest wycieczka do Barcelony:

 

1

 

Zapraszamy po więcej zdjęć do galerii:

 

1

1

 

1

1

 

1

 

1

 

1

 

1

Komentarze

 • 0
  original
  Opublikowano

  borgia

  Nigdy tam nie byłam, ale bardzo wiele razy chciałam ;). To miasto jest przepiękne - co zresztą widać na załączonych obrazkach. Znam je z opowieści. Doradco a może by tak... okrasić jakiś opis typową potrawą hiszpańską? Krem kataloński mi się marzy... Też nigdy nie robiłam, choć też kilka razy chciałam.
 • 0
  profilowe
  Opublikowano

  Doradca Smaku

  @Borgia, możemy jedynie zdradzić, że przez cały okres trwania konkursu będziemy Was raczyć kuchnią hiszpańską ;) Tak więc to dopiero początek - i zapraszamy po więcej ;) Z nami poczujecie się jak w Hiszpanii :)
 • 0
  original
  Opublikowano

  banditka

  Barcelona musi być piękna :) I ta katera Sagrada Familia, oryginalne piękne miasto, ale kuchni hiszpańskiej oprócz paelli też za bardzo nie znam, czekam więc na przepisy proponowane przez DS :)
 • 0
  original
  Opublikowano

  borgia

  :) No to już się cieszę.

Dodaj komentarz