Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Ziemniaki - właściwości i 7 różnych sposobów na ich przyrządzenie!

Ziemniaki - właściwości i 7 różnych sposobów na ich przyrządzenie!

Czy ziemniaki są zdrowe? Właściwości 

Ziemniaki są smaczne, zdrowe i warto uwzględnić je w swojej diecie. Zawierają w sobie wiele składników mineralnych, między innymi potas, wapń czy magnez. Ziemniaki są dla nas  Możemy z nich stworzyć masę dań. Właściwości ziemniaków pozwalają na ich gotowanie, pieczenie, smażenie, a także przygotowywanie ich w różnych formach - od całych bulw, przez puree, aż po placki i zapiekanki. 

Ile kalorii mają ziemniaki?

Długo uważano je za tuczące, jednak ten mit został obalony. Warto więc przestać bać się tych pysznych warzyw i cieszyć się najróżniejszymi sposobami na gotowanie ziemniaków. A więc - ile kalorii mają ziemniaki? Przyjmuje się, że w 100 g tych warzyw znajduje się około 70 kalorii

Ziemniaki na różne sposoby - odmiany

Dla kucharzy i osób pasjonujących się gotowaniem na pewno istotny jest dobór odpowiedniej odmiany do rodzaju potrawy. Są bowiem ziemniaki, które będą idealne do gotowania, zapiekania czy do zrobienia klusek lub placków. W Polsce uprawia się ponad 120 odmian ziemniaków. Kartofle dzieli się na 3 podstawowe grupy: A, B, C.

Ziemniaki typ A - sałatkowe

Ziemniaki z grupy A są twardawe i nadają się do sałatek, smażenia oraz grillowania lub pieczenia w łupince. Znajdują się tu takie odmiany jak: Ditta, Denar, Frezja, Lord Sante Velux, Vineta.

Ziemniaki typ B - uniwersalne

Ziemniaki z grupy B to najbardziej uniwersalna odmiana. Są średnio twarde i zwarte. Będą także idealne do smażenia, czyli na frytki, chipsy lub placki. Sprawdzą się też w wersji gotowanej: w wodzie lub zupie. Odmiany z tej grupy to: Orlik, Irga, Irys, Flaming, Sante, Gala.

Ziemniaki typ C - mączyste

Ziemniaki z grupy C są mączyste i mają w sobie dużo skrobi. Ich cechy to jasny i sypki miąższ. Kartofle z tej grupy będą idealne do zapiekania, do farszu, w formie purée, a także jako baza do wszelkiego rodzaju klusek. Odmiany należące do tej grupy to: Aster, Ibis, Bryza, Gracja, Tajfun.

Jakie ziemniaki na frytki?

Jeśli chcesz zrobić chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku frytki, wybierz ziemniaki z odmiany B. Idealnie nadają się do smażenia!

Jakie ziemniaki na placki ziemniaczane?

Wiele osób zastanawia się też nad tym, jaką odmianę ziemniaków wybrać robiąc placki ziemniaczane. Aby placki ziemniaczane miały odpowiednią konsystencje i łatwo się smażyły potrzebne są ziemniaki, które mają w sobie dużo skrobi. Tym charakteryzuje się odmiana C, czyli mączysta. To ją wybierz przygotowując placki ziemniaczane!

Najlepsze sposoby na ziemniaki - propozycje

Z ziemniaków możemy wyczarować naprawdę wiele wspaniałych dań! Oto kilka propozycji, które z powodzeniem wejdą do Twojej kuchni i zostaną na dłużej. 

I. Ziemniaki grillowane lub pieczone

Dla miłośników ziemniaków pieczonych proponuję przepis na ziemniaki grillowane z boczkiem lub popularna ostatnio wersja szwedzkiego przepisu na ziemniaki Hasselback. Coś bardziej klasycznego to pieczone ziemniaki z piekarnika ze świeżym tymiankiem

II. Placki i kotlety ziemniaczane

Jedną z najpopularniejszych potraw z ziemniaków są placki ziemniaczane. Jeśli szukacie ciekawej wersji inspirowanej kuchnią Mazur to polecam Wam placki ziemniaczane z wędzonym pstrągiem. Ich lżejszą wersja będą kotlety, które przyrządza się z gotowanych ziemniaków z różnymi dodatkami. Jeśli wolisz klasyczne placki ziemniaczane, to postaw na te z przepisu Magdy Gessler. 

III. Kluski, pyzy, kopytka… pączki!

Pyzy, kopytka, gnocchi – kluski przygotowywane na bazie ziemniaków. Stanowią samodzielne danie tak jak słodkie knedle lub pyzy albo jako dodatek do gulaszy lub sosów, czyli polskie kopytka lub włoskie gnocchi.

Czy wiecie, że uprzednio ugotowane ziemniaki można dodać do ciasta na pączki? Oto przepis na pyszne pączki ziemniaczane.

IV. Pieczonki z kociołka

Regionalna i uwielbiana potrawa najczęściej robiona latem to ziemniaki z kociołka, inaczej zwane pieczonkami lub pieczonymi. Jeśli jeszcze nigdy nie przygotowywaliście tej wersji, polecam Wam film: jak zrobić kociołek na ognisku.

V. Chipsy

Zachęcam Was także do zrobienia własnych czipsów z ziemniaka. Możecie dobrać ulubione przyprawy i regulować ilość tłuszczu.

VI. Zapiekanki

Kolejną propozycją – idealną na jesienne kolacje – są wszelkiego rodzaju zapiekanki. Być może macie swoje ulubione, ale ja polecam Wam klasyczną gratin dauphinois.

VI. Zupy i dania jednogarnkowe

Pożywne zupy z ziemniaków i pyszne dania jednogarnkowe to jeszcze jeden sposób na wykorzystanie ziemniaków. Kremowa zupa z ziemniaków i jabłek z posypką z płatków owsianych może być wykwintnym daniem.

VII. Ziemniaki smażone

Klasyka kuchni hiszpańskiej to tortilla z ziemniaków, która smaży się z jajkami i cebulą, a doprawić ją można papryką słodką lub wędzoną.

Ziemniaki lubią towarzystwo bardzo wielu ziół i przypraw. Pieczone będą się idealnie łączyły z tymiankiem, rozmarynem, majerankiem i cząbrem. Do ziemniaków będą także pasować nasiona kolendry, kminu rzymskiego, pieprzu, kminku oraz papryka słodka, wędzona i chili. Kartofle to warzywo dające ogromne możliwości kreowania dań. Wielość ich odmian i smaków pozwala na tworzenie pysznych i zaskakujących potraw.

Ziemniaki - czas gotowania

Czas gotowania ziemniaków jest uzależniony od ich odmiany, wielkości, a także świeżości! Inaczej gotuje się młode ziemniaki, a inaczej te starsze. W związku z tym czas gotowania ziemniaków może wynosić od 15 minut (przy młodych i małych okazach) do nawet 20-30 minut, kiedy mamy starsze warzywa, większe albo, gdy chcemy przygotować z nich puree. Najdłużej gotuje się ziemniaki w mundurkach. 

Jeśli zostaną Wam ziemniaki z obiadu, to sprawdźcie sposoby na to, co zrobić z ugotowanych ziemniaków!

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak