Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Sezonowe warzywa i owoce – bogactwo zdrowia na wiosnę

- Świeże warzywa i owoce są bardzo ważnym elementem zbilansowanej diety. Powinny pamiętać o tym zwłaszcza osoby, które na co dzień dbają o zdrowe odżywianie. Stawianie na sezonowość i lokalność to doskonała inwestycja nie tylko we własne zdrowie, ale także w wyśmienity smak – podkreśla Konrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości.

ZDROWA SEZONOWOŚĆ

Sezonowe warzywa i owoce to samo zdrowie! Spożywanie ich w trakcie naturalnego czasu ich zbiorów to najlepsze, co możemy podarować naszemu organizmowi. Nowalijki zbierane są w najlepszym czasie cyklu wzrostowego, a to oznacza, że nie tylko są świeże i mają doskonały smak, ale również są najbardziej zasobne w wartości odżywcze: przede wszystkim są doskonałym źródłem witamin. Choć większość z nich dostępna jest przez cały rok, to jednak dopiero w sezonie możemy liczyć na produkty krajowe i najmniej przetworzone. Te, które przyjeżdżają do nas z zagranicy, są bowiem często poddawane zabiegom chemicznym, aby po podróży nadal wyglądały świeżo.

GWARANCJA DOBREGO SMAKU

Wysoka wartość odżywcza i świeżość to gwarancja dobrego smaku. Owoce i warzywa, które urosły w promieniach słońca, a nie pod lampami w szklarniach, są wyjątkowo soczyste i nasycone naturalnymi barwami. Doskonale sprawdzają się zarówno jedzone na surowo, jak i w różnego rodzaju deserach czy sałatkach. Ponadto, kupując sezonowe warzywa i owoce, oszczędzamy pieniądze, ponieważ są najtańsze.

ROZMAITOŚĆ DIETY

Spożywając warzywa zgodnie z ich kalendarzem wzrostu, w sposób naturalny dbamy o różnorodność naszej diety. Wiosna i lato to także wspaniałe okazje, żeby zachować trochę letniego smaku na później, robiąc przetwory. Urozmaicą one dietę w zimie, kiedy niektóre warzywa i owoce nie będą dostępne świeże.

POSTAW NA NOWALIJKI

Pierwsze młode warzywa uprawniane poza szklarnią obfitują w witaminy, zachwycają świeżością i smakują wyjątkowo. Sałata, rzodkiewka, szczypiorek, natka pietruszki czy młoda marchewka to tylko niektóre z nowalijek, które warto umieścić w wiosennym menu. Jakie są ich wartości odżywcze i co możemy zyskać, włączając je do codziennej diety?

Sałata

Wspomaga pracę układu trawiennego i ma właściwości bakteriobójcze. Zawiera dużo wapnia, a także potas, magnez i żelazo. Sałata we wszystkich odmianach jest źródłem witaminy młodości (E), a także witaminy C i witamin z grupy B, które korzystnie wpływają na układ nerwowy. Jest bazą większości sałatek i właśnie ze względu na obecność witamin rozpuszczanych w tłuszczach (np. A i E) przyjęło się skrapianie ich odrobiną oliwy z oliwek, oleju lnianego czy lekkiego winegretu.

Rzodkiewka

Wspomaga wątrobę, a dzięki dużej zawartości potasu polecana jest osobom cierpiącym na nadciśnienie. Pomaga na kaszel oraz dolegliwości związane z astmą i oskrzelami. Zwalcza grzyby i i niepożądane bakterie. Jedzenie rzodkiewek pozytywnie wpływa także na wygląd. Wpływa korzystnie na włosy i paznokcie (zwłaszcza nieco zniszczone po zimie). Poza potasem rzodkiewka zawiera także wapń, sód, fosfor i magnez, jak również kwas foliowy, niacynę i witaminę C.

Szczypiorek

Szczypiorek dzięki zawartości związków siarki świetnie wpływa na trawienie i działa bakteriobójczo. Znajdziemy w nim minerały: sód, potas, fosfor, wapń czy magnez oraz witaminy z grupy B oraz witaminę C. O tej porze roku chyba nikogo nie trzeba namawiać do nadawania potrawom wiosennego smaku za sprawą szczypiorku czy cebuli dymki!

Natka pietruszki

Wpływa pozytywnie na wzrok, oczyszcza krew, pomaga zwalczać krzywicę oraz anemię (dzięki niej łatwiej przyswajamy żelazo). Ma działanie moczopędne, dzięki czemu pozwala usunąć nadmiar wody z organizmu. Zawiera mnóstwo witamin i minerałów, w tym: wapń, żelazo, magnez, potas, witaminę A, C , E, D K, PP i kwas foliowy. Kiedyś była używana wyłącznie do celów leczniczych, dziś z powodzeniem bywa używana jako składnik wielu potraw.

Marchew

"Młoda" marchewka to cenne źródło beta karotenu. Dzięki niemu poprawia się wygląd skóry, a wręcz jej odcień. Ponadto, dzięki marchewce cera jest bardziej odporna, np. na działania zanieczyszczeń czy promieni słonecznych. Jej regularne spożywanie wpływa korzystnie na wzrok.

 

Artykuł autorstwa GACA SYSTEM - Mądre Odchudzanie 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak