Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Tradycja Bożego Narodzenia

Tradycja Bożego Narodzenia

 

Tym cudownym chwilom od zawsze towarzyszą wyjątkowe potrawy. Kuchnia i stół stają się magicznym miejscem przepełnionym radością wspólnego ucztowania. Poprzez świąteczne potrawy wyrażamy przywiązanie do tradycji, a wigilijny stół zbliża nas do siebie pozwalając choć na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków.

 

Postarajmy się, aby te Święta przepełnione były radością i cudowną atmosferą, a wigilijne potrawy zachwycały smakiem i wypełniały nasz dom niezwykłym aromatem przypraw Prymat.

 

Symbolika choinki i podarków


Choinka jest jednym z najważniejszych elementów Bożego Narodzenia. Bez niej nie byłoby atmosfery prawdziwych świąt. Zapach żywicy i lasu, kolorowe światełka oraz ulubione ozdoby budują świąteczny nastrój w każdym domu.


Zwyczaj ubierania choinki to w sumie młoda tradycja, a co najciekawsze pochodzi z Niemiec. Niegdyś choinka ubierana była tuż przed wieczerzą wigilijną, dziś centrach handlowych, na ulicach miast choinki pojawią się już w listopadzie.

 

Chociaż obecnie choinka jest najczęściej sztuczna, to i tak wdzięcznie symbolizuje rajskie drzewo życia. Przepięknie ubrana, coraz częściej zgodnie z swoistą choinkową modą, cieszy i wzrusza wszystkich, bez względu na wiek czy światopogląd.

 

Ozdoby choinkowe mają swoje znaczenie, o czym niewielu wie i pamięta. Zawieszane na drzewku w wigilię ozdoby i smakołyki nie były dobrane przypadkowo. I tak:

 

* jabłka symbolizowały zdrowie i urodę,
* orzechy zawijane w złotko miały zapewnić dobrobyt i siły witalne,
* miodowe pierniki - dostatek na przyszły rok,
* opłatek umacniał miłość, zgodę i harmonię w rodzinie,
* łańcuchy wzmacniały rodzinne więzi
* lampki i bombki miały chronić dom od demonów i ludzkiej nieżyczliwości
* gwiazdka na czubku - to pamiątka gwiazdy betlejemskiej oraz znak mający pomagać w powrocie członków rodziny przebywających poza domem,
* dzwonki oznaczały dobre nowiny i radosne wydarzenia w rodzinie
* aniołki - to opiekunowie domu

 

Składanie pod choinkę darów jednym z piękniejszych gestów dobroci i miłości. Radość, tajemnica i niespodzianka nadają podarunkom gwiazdkowym szczególną wartość, uczą hojności serca i dzielenia się z innymi.

 

Zwyczaje dnia wigilijnego


Panuje dość powszechne przekonanie, że: Jaka jest Wigilia, taki jest cały rok.

 

Wszystko, co się robi w tym szczególnym dniu, ma istotny wpływ na losy ludzi i ich dobytku w nadchodzącym roku: może spowodować szczęście i powodzenie lub przeciwnie - sprowadzić nieszczęście.

 

Dlatego uważa się, że lepiej w tym dniu niczego nie pożyczać, bo stale by tego brakowało. Tradycja nakazuje też wstać wcześnie rano, aby w ciągu roku nie zasypiać i żeby przez cały rok bez trudu wcześnie wstawać do pracy. Dzieci uważały więc, żeby ich nie upominano. Unikano kłótni, by nie było ich potem w rodzinie i wśród sąsiadów, powstrzymywano się od płaczu, żeby nie było do niego powodów w przyszłym roku i by w gospodarstwie dobrze się wiodło. Domownicy w dniu wigilijnym wstawali jeszcze przed świtem, żeby przez cały rok bez trudu wcześnie wstawać do prac gospodarskich. W Wigilię niczego z domu nie dawano ani nie pożyczano, bo z rzeczą darowaną lub pożyczoną tego dnia można było wynieść dostatek i powodzenie z zagrody.

 

W tym dniu obserwuje się też bacznie pogodę, bo: Jeśli dzień wigilijny pogodny, roczek będzie urodny. Jak w Wigilię z dachu ciecze, to się zima długo wlecze. W Wigilię mróz, będzie siana wóz.

 

Opłatek


Każdego roku w polskich domach wieczerzę wigilijną poprzedza wzruszający i uroczysty rytuał łamania opłatka. To piękny i prosty zwyczaj, typowo polski nieznany w innych krajach. Jest jednym z najważniejszych momentów Wigilii.

 


Opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości, braterstwa i jedności. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem, bo przecież ludzie skłóceni nie zasiadają do wspólnego stołu. Tradycja łamania się opłatkiem swoje korzenie w symbolice chleba. Dziś jest to piękny początek wieczerzy wigilijnej, kiedy możemy najbliższym złożyć życzenia. Składamy sobie życzenia wszystkiego dobrego. Życzenia mają charakter duchowy, jednak dzieląc się opłatkiem, czyli symbolicznym chlebem życzymy sobie również dobrobytu materialnego.

 

Wolne miejsce przy stole


Jednym z najpiękniejszych zwyczajów obrzędu wigilijnego jest pozostawienie wolnego miejsca przy stole. Znany i powszechny w Polsce zwyczaj pozostawiania wolnego miejsca o nieznanym pochodzeniu praktykowany jest do dziś. Miejsce to przeznaczone bywa przede wszystkim dla przygodnego gościa. Pozostawiając wolne miejsce przy stole, wyrażamy również pamięć o naszych bliskich, którzy nie mogą świąt spędzić z nami.

 

Więcej na stronie: Prymat

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak