Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Doradca Smaku: Krupnik po Michelsku

Doradca Smaku: Krupnik po Michelsku

Polska kuchnia zupami stoi. A krupnik jest jednym z najbardziej godnych reprezentantów tej dziedziny. Spójrzcie, jaką propozycję przygotowania tej świeżej, jarzynowej, a jednocześnie treściwej zupy przygotował Doradca Smaku.

Bazą dla potrawy jest wywar ze skrzydełek oraz jarzyn, takich jak marchew, seler, ziemniaki i nieco odbiegająca od klasyki krupnikowej – cukinia. Sekretem udanego podania, znacząco wpływającym na wygląd dania, jest pokrojenie składników w kostkę równej wielkości. Dodajemy także kaszę, gdyż jak wiadomo, żaden krupnik się bez niej nie obędzie. Czego jeszcze brakuje? Oczywiście ziół, które dodawane są na samym początku i to one właśnie tworzą charakter wywaru. Odnajdziemy wśród nich ziele angielskie, liść laurowy oraz lubczyk. Zgodnie z propozycją Doradcy Smaku, posypcie gotową zupę nie tylko świeżą natką pietruszki oraz garścią podsmażonego boczku.

Krupnik po Michelsku:

4 skrzydełka z kurczaka
150 g wędzonego boczku
100 g kaszy jęczmiennej
3 ziemniaki
1 marchewka
1 cukinia
1 seler naciowy
Pęczek natki pietruszki

Do smaku: Liść laurowy, Ziele angielskie, Lubczyk, Pieprz ziołowy, Sól morska Prymat

Przygotowanie:

Umyte i osuszone skrzydełka z kurczaka rozcinamy i łamiemy w stawach. Przekładamy do garnka z zimną wodą, dodajemy 3 liście laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego i doprawiamy lubczykiem. Garnek przykrywamy pokrywka i doprowadzamy do wrzenia. Gdy woda zacznie się gotować, zmniejszmy ogień, przyprawiamy solą i dalej gotujemy.

Z boczku odcinamy skórę i wrzucamy ją do wywaru. Gotujemy razem przez około 20 minut. Pozostały boczek kroimy w drobną kostkę i podsmażamy. Po usmażeniu zdejmujemy z patelni i odsączamy z nadmiaru tłuszczu. Marchew, ziemniaki, cukinię oraz seler kroimy w kostkę o takiej samej wielkości.

Po ugotowaniu wywar przecedzamy przez sitko i ponownie przelewamy go do garnka. Do wywaru dodajemy marchewkę, po ok. 5 minutach dodajemy seler naciowy i gotujemy razem. Po chwili dodajemy ziemniaki i cukinię. Pamiętajmy, aby warzywa dodawać w odpowiedniej kolejności, od najtwardszych do najbardziej miękkich. Gotujemy do miękkości, po czy ponownie przecedzamy. Warzywa odkładamy na bok, a przecedzony wywar przelewamy do garnka. Dodajemy kaszę jęczmienną i gotujemy, aż kasza napęcznieje (ok. 10 minut). W czasie gotowania mieszamy od czasu do czasu, aby kasza nie przywarła do garnka. Gdy kasza jest już prawie gotowa, wrzucamy warzywa i gotujemy razem około 2 minut.

Do miseczek wlewamy porcje zupy, a na wierzchu układamy boczek. Posypujemy posiekaną natką pietruszki i doprawiamy do smaku pieprzem ziołowym.

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak