Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Wok, czyli dania jednogarnkowe po azjatycku!

Wok to niezwykle uniwersalne naczynie, które pozwala na nowo podejść do kulinariów, nawet tych polskich, tradycyjnych….

 

Kuchnia azjatycka podbiła nasze podniebnie już w latach 90-tych, które przyniosły wiele nowości, w tym… tzw. chińczyka. Na ulicach największych miast pojawiła się kuchnia azjatycka prezentowana w charakterystycznych, aby nie powiedzieć, specyficznych jadłodajniach o dalekowschodnich naleciałościach. Zasmakowaliśmy w orientalnych smakach i zupełnie nowych potrawach, a kuchnia azjatycka na stałe wpisała się w kulinarną mapę miasta. 

 

Wok – jaki najlepszy

Dziś azjatycka kuchnia to przede wszystkim dania z woka, który jest naczyniem naprawdę wyjątkowym. Tradycyjne woki były żeliwne, masywne, a ich trwałość pozwalała przekazywać je z pokolenia na pokolenie. Choć wok żeliwny znany jest od tysięcy lat, dziś sklepy oferują woki wykonane z różnych materiałów. Obok woków żeliwnych mamy woki ze stali rdzewnej i nierdzewnej, żelazne, a także aluminiowe pokryte teflonem czy elektryczne. Ostatnio pojawiły się nawet woki ceramiczne.

Niegdysiejsze żeliwne woki wbudowane były w palenisko, dziś woki ze stali węglowej wygrały w profesjonalnych kuchniach ze względu na mniejszą wagę, a zatem wygodę użytkowania.

Wok może posiadać jedną rączkę podobnie jak patelnia – to tzw. wok mandaryński i pekiński, natomiast wok kantoński posiada dwie rączki.

 

Stir fry - szybko znaczy zdrowo

Kształt woka, czyli powiększona i pogłębiona patelnia to sposób na błyskawiczne przyrządzenie dania. Ta technika nosi miano stir fry i pochodzi z kuchni azjatyckiej. Polega ona na smażeniu w wysokiej temperaturze, co pozwala nie tylko szybko przyrządzić danie, ale też zachować walory smakowe, jak i wartości odżywcze. Cechą tej techniki jest odpowiednie rozgrzanie oleju, który jednak nie powinien się palić, a potem krótkie smażenie.  Dlatego też ważne jest, aby wcześniej pokroić warzywa i mięso, ponieważ podczas smażenia nie będzie już na to czasu.  Przede wszystkim smażymy małymi porcjami, np. mięso najlepiej po 250 g. Najpierw smażymy najtwardsze elementy jak warzywa czy mięso, na koniec dodajemy zioła i delikatne dodatki. Aby danie się nie spaliło, należy je stale mieszać. Stąd też kształt, który ułatwia mieszanie składników tak, aby nie wydostawały się na zewnątrz.

 

Olej olejowi nierówny

Często w przepisach pojawia się olej z orzeszków ziemnych, tzw. arachidowy. Bynajmniej nie chodzi tu o egzotyczne pochodzenie, ale o temperaturę palenia, która w przypadku tego właśnie tłuszczu jest bardzo wysoka, zatem nie spali się podczas smażenia typu stir fry.

W Polsce mało popularny jest olej ryżowy, który często pojawia się w przepisach na dania kuchni azjatyckiej. Smażenie w woku w wysokiej temperaturze wymaga oleju o wysokiej temperaturze dymienia, a olej ryżowy jest tu doskonały, ponieważ ta temperatura wynosi 215oC, a w wersji rafinowanej - 250oC. Dla porównania temperatura dymienia oleju słonecznikowego tłoczonego na zimno to 110oC.  W woku można też smażyć na tłuszczu koksowym, który jest coraz łatwiej dostępny. Do smażenia zawsze warto wybierać oleje rafinowane.

 

Jednak wok to nie tylko zwykłe smażenie, ale też możliwość duszenia, gotowania zarówno w tradycyjny sposób, jak i na parze. W ten sposób w woku można przyrządzać smaczne zupy, potrawki, przekąski oraz dania z drobiu, mięsa, ryb i warzyw.

Warto od czasu do czasu urozmaicić naszą kuchnie o nowe smaki – klasycznego kurczaka przyprawić imbirem, zamiast makaronu penne użyć makaronu sojowego, a danie zamiast z cebulką i natką pietruszki podawać z prażonym sezamem i kolendrą. Wok przyda się też do innych dań, choćby paelli czy fasolki po bretońsku… Jest też idealny do smażenia na głębokim tłuszczu – choćby pączków czy faworków. Wok może też zostać wykorzystany nawet do przygotowania domowych konfitur.

 

bietka 19.09.2015 15:51
zrobiłam dzisiaj to danie, tylko że nie miałam kapusty Pak choi dałam zwykłą białą i też było pyszne danie, polecam :)
bietka 17.09.2015 10:09
ja zaczynam swoja przygodę z wokiem, bo dopiero niedawno kupiłam pierwszy wok :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak