Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Długo wyczekiwany hit wiosny!

Jeszcze nie tak dawno temu szparagi w Polsce kojarzyły się przede wszystkim z koronnym produktem eksportowym do Niemiec, tudzież z ofertami pracy przy szparagach za zachodnią granicą. Dzisiaj szparagi trafiły także pod polskie „strzechy” i są coraz lepiej oswajane i przyswajane na gruncie kuchni polskiej.

Przez wieki szparagi były warzywem wyjątkowym i wyrafinowanym.  Znane były w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Już wówczas przeznaczane były jedynie dla elit i na długo zachowały swoją kulinarną wyjątkowość.

Siła tkwi w prostocie

Szparagi to jadalne pędy, które niejako zwiastują pełnię wiosny. Smak szparagów jest najdelikatniejszy wczesną wiosną, ale sezon trwa bardzo krótko, bo do początku lata. Delikatny smak tego warzywa nie wymaga wcale kulinarnych zdolności. Wystarczy je lekko obgotować i zaserwować z jajkiem w koszulce czy na miękko. Równie prosta w przyrządzaniu będzie zupa krem ze szparagów czy też jedna z najbardziej znanych potraw – szparagi zapiekane w szynce parmeńskiej. Oczywiście najlepsze są młode szparagi, których pędy jeszcze nie zdrewniały. Starsze okazy trzeba obierać z łykowatej otoczki.

Szparagi w Polsce

Jeszcze nie tak dawno Wielkopolska była szparagowym zagłębiem w kraju nad Wisłą, jednak niemal całe uprawy wyjeżdżały do sąsiadów. Dzięki współczesnej modzie na kulinaria szparagi stały się nowym i ciekawym elementem sezonowości w kuchni polskiej. 

Rolnicy obiecują, że łagodna zima dla szparagów oznacza obiecujące plony. Zatem i ceny będą bardziej przystępne, aby eksperymentować z nimi w kuchni. Warunki atmosferyczne wpłynęły też na smak szparagów- są one mniej łykowate i lepsze w smaku.

Długo wyczekiwany hit wiosny!

Podobno aż 90% spożycia szparagów w Polsce przypada na szparagi białe. Niemniej regularnie rośnie zainteresowanie szparagami zielonymi, które uznawane są za bardziej wyraziste w smaku. Literatura podaje również, że szparagi mogą mieć barwę fioletową, jednak w sklepach są one bardzo rzadko dostępne.

Obecnie największa produkcja szparagów ma miejsce… w Chinach, gdzie szparagi uznawane są za warzywo o wyjątkowych prozdrowotnych właściwościach.

Długo wyczekiwany hit wiosny! Długo wyczekiwany hit wiosny!

Pędem po zdrowie

Szparagi to nie tylko wykwintny smak, ale też liczne właściwości odżywcze. Szczególnie, że 100 g szparagów zawiera jedynie 15 kcal. To także źródło witaminy C, E, beta-karotenu oraz kwasu foliowego szczególnie zaleconego kobietom w ciąży. Oczywiście nie brakuje też minerałów takich jak wapń, fosfor, magnez i potas czy przeciwutleniaczy, które wykazują działanie antyrakowe.

Szparagi kojarzą się też z afrodyzjakiem, jednak bardziej ze względu na kwestie wyglądu, a nie składu chemicznego.

Robert Sowa o szparagach:

„To wspaniałe warzywa, które mają mnóstwo zastosowań kulinarnych i które można podawać na wiele sposobów – są świetne na surowo i ugotowane, podawane na zimno i na ciepło, zapiekane i grillowane. Cudownie smakują ugotowane i delikatnie polane masłem, a jeszcze lepiej z sosem holenderskim lub beszamelowym. Można też owinąć je w plastry bekonu i zgrillować. Polecam również przygotowanie zupy kremu lub makaronu ze szparagami.

Szparagi mogą być oryginalną przystawką, dodatkiem do mięs i ryb lub pożywnym daniem głównym. Wszystko zależy od naszej wyobraźni, więc nie bójmy się eksperymentować i poszukujmy nowych smaków z ich wykorzystaniem”.

jasiek 12.05.2015 09:01
świetny taki wiosenny przepis

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak