Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Czerwona, czarna, zielona…

Najstarsze wykopaliska, w których znaleziono jej nasiona pochodzą z ok. 9100 r. p.n.e. Była jednym z podstawowych składników diety starożytnych Egipcjan, Greków  Rzymian. Dziko rosnącą możemy dziś spotkać w Grecji, niektórych państwach Azji Zachodniej, Środkowej i na Kaukazie, a głównymi rejonami jej uprawy są: Kanada, Indie, Turcja i USA. Zgodnie z czeską tradycją zjedzona w Nowy Rok čočková polévka przynosi pomyślność i bogactwo w nadchodzącym roku.

 

 

Soczewica, bo o niej mowa, nie dość, że smaczna, tania i prosta w przygotowaniu nadal jest mniej popularna niż inne rośliny strączkowe, a podobnie jak one zawiera wiele cennych dla naszego zdrowia składników odżywczych. Jest źródłem witaminy C, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, kwasu pantotenowego, witaminy B6, kwasu foliowego i witamin A i K, a także minerałów: wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu i cynku. Soczewica to źródło dobrze przyswajalnego białka, które może być alternatywą dla białka pochodzenia zwierzęcego.Gotowana soczewica w 100 g zawiera co prawda aż 116 kcal, ale w swoim składzie ma mało tłuszczu i sporą ilość błonnika, który sprzyja redukcji poziomu "złego" cholesterolu we krwi, reguluje ciśnienie, zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i chorób układu krążenia, a także daje na długo uczucie sytości. Soczewica ma niski indeks glikemiczny (najniższy zielona-IG 25), więc może być spożywana przez osoby z cukrzycą. Najbardziej popularna jest soczewica czerwona, która jest w gruncie rzeczy pozbawioną łupinki soczewicą brązową. Oprócz nich istnieje jeszcze soczewica zielona, żółta i czarna, a najdroższa i najbardziej aromatyczna jest ciemnozielona francuska soczewica du Puy. Należy pamiętać, że każdy rodzaj soczewicy ma inną twardość, w związku z tym każdy z nich należy inaczej gotować.

 

Pomysłów na wykorzystanie soczewicy w kuchni jest nieskończenie wiele. Doskonale sprawdza się ona jako składnik zup i dań jednogarnkowych. Może posłużyć jako baza do przygotowania bezmięsnych kotletów czy pasztetu. Kiedy zmiksujemy ją z oliwą, czosnkiem i cytryną- zmieni się w pyszną pastę do chleba. Soczewica idealnie sprawdza się też jako składnik farszu do pierogów, gołąbków czy naleśników, a także jako składnik sałatek i dodatek do dań głównych.

 

Kotlety z soczewicy to klasyczne danie kuchni wegetariańskiej, które smakuje nie tylko jaroszom. Ich przygotowanie zaczynamy od ugotowania soczewicy do momentu aż będzie miękka i wchłonie całą wodę, a potem rozgniatamy ją widelcem lub praską do ziemniaków. Do tak przygotowanej masy dodajemy posiekaną cebulę, sól, pieprz, gałkę muszkatołową, kolendrę, bułkę tartą, dobrej jakości jajko i dokładnie mieszamy. Kotleciki smażymy na patelni aż nabiorą złotego koloru i podajemy jako tradycyjne danie obiadowe lub jako burgery, z ulubionymi sosami i dodatkami.

 

Na późne weekendowe śniadanie albo lunch możemy przygotować jajka gotowane w sosie pomidorowym z dodatkiem czerwonej soczewicy. Do ich zrobienia potrzebujemy puszkę obranych, krojonych pomidorów, pół szklanki czerwonej soczewicy, szalotkę, papryczkę chilli, czosnek, kilka łyżek ajwaru i kilka jajek. Ważne by jajka, których używamy były najwyższej jakości i pochodziły od kur z chowu wolnowybiegowego, tak jak jajka od Kurki Wolnej. Przygotowanie tego dania zaczynamy oczywiście od ugotowania soczewicy doprawionej solą, pieprzem, papryka ostrą i słodką, mieloną kolendrą i kminem rzymskim. Następnie podsmażamy pokrojoną cebulę, chilli i czosnek, wlewamy pomidory, całość doprawiamy cukrem, solą, pieprzem, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy ok.10 minut. Po upływie tego czasu dodajemy ajwar i soczewicę. Kiedy sos zacznie się gotować za pomocą łyżki robimy w nim wgłębienia i wlewamy w nie jajka. Przykrywamy i gotujemy przez ok. 5 minut aby białka się ścięły a żółtka pozostały płynne. Tak przygotowane danie posypujemy natką pietruszki, pokruszoną fetą i podajemy z pieczywem. Soczewica duszona z pomidorami, zeszkloną cebulą, czosnkiem i chilli będzie też idealnym dodatkiem do pieczonych bakłażanów lub cukinii.

Smacznego!

 

Czerwona, czarna, zielona…

 

 

bietka 20.03.2015 08:46
najwyższa pora przekonać się do soczewicy ;)
gosia56 19.03.2015 19:10
Ostatnio w mojej kuchni króluje soczewica czerwona ;)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak