Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Sezon na ryby!

Sezon na ryby!

 

Przede wszystkim warto jeść ryby morskie takie jak dorsz, flądra, łosoś, makrela, śledź, tuńczyk czy sardynka. Ryby morskie są źródłem szczególnie cennych dla naszego organizmu kwasów omega-3, których organizm sam nie jest w stanie wyprodukować. Kwasy omega-3 wspomagają wiele procesów, m.in. przemianę materii i trawienie, a także oczyszczają organizm ze złogów, tym samym chroniąc przed chorobami serca. Ponadto ryby są bogate w witaminy A,D, z grupy B oraz PP, a także w sole mineralne takie jak: potas, wapń, fosfor, selen.  Ryby są też bogate w łatwo przyswajalne białka, dzięki czemu stanowią cenny składnik diety, także tej odchudzającej, a kuchnie oparte na rybach, m, in. śródziemnomorskie oraz japońska sprzyjają długiemu życiu.

 

Oczywiście ryby słodkowodne również warto włączać w codzienna dietę. W Polsce najpopularniejsze to karp, sandacz, węgorz, pstrąg, szczupak, sielawa…

 

Sezon na ryby!

 

Warto zatem wprowadzić ryby na stałe do naszej diety, dbając o ich różnorodność, jakość oraz sposób przygotowania.

 

Różnorodność – każda ryba ma inny smak i wartości dorywcze. Warto sięgać po różne gatunki, aby urozmaicać menu, odkrywać nowe smaki. Ponadto warto pamiętać, że ryby można jeść na śniadanie obiad i kolację po wieloma postaciami. 

 

Jakość – jeśli tylko mamy możliwość, kupujmy ryby w sprawdzonych miejscach. Nauczmy się oceniać ich świeżość,czytać etykiety, jeśli kupujemy ryby mrożone, wracając uwagę na ilość glazury. Ryby, o ile mamy możliwość, warto kupować bezpośrednio w hodowlach.

Jak rozpoznać, czy ryba jest świeża?

- skóra: gładka, napięta i elastyczna
- skrzela: ciemnoróżowe
- oczy: powinny być one szkliste, a nie zamglone
- zapach: delikatny

 

Sposób przygotowania – smażone, duszone, grillowane, wędzone, marynowane… a może surowe w sushi?Możliwości jest wiele, jak i gustów kulinarnych. Warto próbować wszystkiego, zupy rybnej, pierogów z farszem rybnych, a także ryb wędzonych. Najlepsze oczywiście będą te gotowane na parze lub pieczone w folii – pełen walorów odżywczych i naturalnego smaku! Warto pamiętać, że ryba może być składnikiem sałatek, koreczków, zup, makaronów, pas kanapkowych, farszów do pierogów, tarty.

 

Aby wydobyć smak mięsa ryby, wystarczy odrobina soli, pieprzu i cytryny, która neutralizuje zapach ryby. Warto też z poeksperymentować i dodać do ryby bazylię, rozmaryn, czosnek… a także przyprawy mniej popularne takie jak: estragon, imbir, czy kolendra.

 

Zatem jedzmy ryby, bo jak słusznie mówiła kampania zachęcają do ich jedzenia – „Ryba wpływa na wszystko”.

 

 

PIECZONY DORSZ Z SALSĄ Z PAPRYKOWO-ZIOŁOWĄ

Sezon na ryby!

 

Składniki dla 4 osób:

4 x 200 g filetu z dorsza

Marynata:

¼ szklanki oliwy z oliwek

1 opakowanie Przyprawy do ryb Prymat

2 łyżki posiekanej natki pietruszki

2 posiekane ząbki czosnku

1 mała czuszka

Salsa paprykowo-ziołowa:

¼ szklanki oliwy z oliwek

1 łyżka prażonych pestek słonecznika

3 ziarna Kolendry Prymat

2 czerwone papryki

2 żółte papryki

1 posiekana czerwona cebula

1 papryczka chili

2 pokrojone w plasterki ząbki czosnku

1 limonka

Sól, Pieprz czarny ziarnisty Prymat

Sok z cytryny do smaku

 

Sposób przygotowania:

Umyty i oczyszczony filet z dorsza zalać marynatą powstałą poprzez zmiksowanie wszystkich jej składników i odstawić na 4-6 godzin. Umyte papryki włożyć do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180˚C i piec do momentu zrumienienia skórki. Ciepłe papryki zawinąć w folię spożywczą, poczekać około 15 minut aż zaparują, a następnie obrać ze skórki. Po usunięciu gniazd nasiennych papryki pokroić i połączyć z pozostałymi składnikami salsy. Całość doprawić do smaku i dokładnie wymieszać.

Dorsza piec 20 minut w temperaturze 180˚C, podawać z aromatyczną salsą paprykowo-ziołową i limonką. 

 

 

SANDACZ Z PATELNI Z SOSEM Z SUSZONYCH GRZYBÓW

Sezon na ryby!

 

Składniki dla 4 osób:

400 g filetu z sandacza

Sok z 1 cytryny

50 ml białego wina

2 ząbki czosnku

2 łyżki posiekanego koperku

4 łyżki oleju

 

50 g suszonych grzybów                  

100 ml śmietany 36%

50 ml białego wina

30 g cebuli

2 łyżki mąki

2 łyżki oliwy do smażenia

1 roztarty ząbek czosnku

Sól, Pieprz czarny mielony Prymat                           

 

Sposób przygotowania:

Wyporcjowanego sandacza skropić sokiem z cytryny i białym winem, natrzeć odrobiną roztartego czosnku i posypać posiekanym koprem. Tak przygotowaną rybę skropić olejem i pozostawić w lodówce na kilka godzin, aby uszlachetnić jej smak.

Grzyby namoczyć i ugotować w tej samej wodzie. Wystudzone grzyby pokroić w paseczki, nie wylewając wywaru z gotowania. Na małą, rozgrzaną patelnię wlać odrobinę oleju i podsmażyć cebulę, czosnek i ugotowane grzyby. Skropić białym winem, a następnie zalać śmietaną i podgrzewać cały czas mieszając, aż do momentu odparowania wody. Doprawić do smaku solą, pieprzem, czosnkiem i wywarem z gotowanych grzybów. Sandacza osolić, oprószyć mąką i usmażyć na złoty kolor. Podawać z sosem z suszonych grzybów i chrupiącymi placuszkami z cukinii.

 

Smacznego!

majonez 12.08.2013 17:21
ryby sa bardzo zdrowe i dobre kazdy powinien je jesc najbardziej lubie smazone

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak