Aktualności Doradcy Smaku

original

Podatki - najczęściej zadawane pytania

Informujemy,  że od nagród BOSCH o wartości powyżej 200 zł odprowadzany jest podatek dochodowy w wysokości 18%. Nagrody objęte opodatkowaniem są opisane w katalogu ('prosimy o podanie danych do podatku'). By nie ponosili Państwo kosztów związanych z opłaceniem podatku, zaliczkę wysyłamy pod koniec roku rozliczeniowego. Więcej na ten temat w FAQ.

 

Kiedy powinno się wprowadzać dane do podatku podczas zamawiania nagrody w serwisie?

- Dane do podatku powinno się wprowadzać jeśli przy opisie nagrody w katalogu pojawia się informacja o konieczności ich podania. Nagrody wymagające podania danych do podatku, bez uzupełnionych kompletnych danych nie będą wysłane. Prosimy o weryfikację skrzynki email, gdyż zawsze przed wysyłką nagród w trakcie weryfikacji kontaktujemy się z użytkownikiem w celu potwierdzenia danych do podatku.

 

Czy do danych do podatku PIT potrzebuję numeru NIP?

- Od 2012 roku wystarczy jedynie numer PESEL

 

Kiedy otrzymam zaliczkę na podatek?

- Zaliczka na podatek wysyłana jest pod koniec roku rozliczeniowego – jeśli nagroda została wysłana do użytkownika w okresie od stycznia do grudnia 2012, użytkownik otrzyma zaliczkę w grudniu 2012 roku, natomiast PIT za ten okres otrzyma w okresie do lutego 2013. Jeśli użytkownik otrzymał nagrodę po 01 stycznia 2013, zaliczka na podatek zostanie przesłana w grudniu 2013 roku, natomiast PIT do lutego 2014 roku.

Proszę dokładnie podawać numer konta bankowego, gdyż zdarzają się zwroty z powodu podania niewłaściwego numeru konta.

 

Ile wynosi podatek od nagród Doradca Smaku?

- Podatek od nagród Doradca Smaku wynosi 18%

 

W jaki sposób mam się rozliczyć z nagród Doradca Smaku?

- Przychód wykazany w PIT 8C należy wykazać w rozliczeniu rocznym jako przychód z innych źródeł. Jest to wartość nagrody i wartość przelewu na refundację podatku. Dla podatnika przychodem jest kwota z poz. 40 "Razem". Kwotę tę uwzględniają w rozliczeniu rocznym w pozycji "Inne źródła"

Otrzymany od nas PIT 8c należy więc uwzględnić w zeznaniu podatkowym za poprzedni rok i rozliczyć się z Urzędem poprzez PIT 36.

 

Czy można rozliczać się z małżonkiem?

- Można rozliczać się z małżonkiem.

 

Dlaczego nagrody DoradcaSmaku.pl są traktowane jako dochód dodatkowy?

- By otrzymać nagrodę w serwisie należy dodać odpowiednią liczbę treści, która jest wymieniana na punkty. Otrzymane punkty jako formę zapłaty wymieniają Państwo na produkty z katalogu nagród. Przez to nagroda traktowana jest jako przychód dodatkowy. Interpretacja ta została skonsultowana z Urzędem Skarbowym oraz Ministerstwem Finansów.

 

Czy sposób opodatkowania nagród DoradcaSmaku.pl jest prawidłowy? Przecież nagrody wg prawa są opodatkowane w przypadku wartości powyżej 760 zł?

- Kwestia podatku DoradcaSmaku.pl została skonsultowana z przedstawicielami kilku Urzędów Skarbowych oraz ze specjalistą z Ministerstwa Finansów. W tym przypadku opodatkowane są nagrody o wartości powyżej 200 zł.

 

Nigdy nie rozliczałam się z Urzędem Skarbowym? Co w takiej sytuacji mam zrobić?

- Złożyć w urzędzie skarbowym rozliczenie podatkowe na druku PIT 36 obejmujące przychód z PIT 8C.

Komentarze

 • 0
  original
  Opublikowano

  czekoladka_m

  A czy to dotyczy tylko nagród rzeczowych czy także tytułu Doradcy lub blogera miesiąca?
 • 0
  profilowe
  Opublikowano

  Doradca Smaku

  @czekoladka: Nie, ponieważ od nagród Doradcy Miesiąca lub Blogera Miesiąca odprowadzany jest podatek zryczałtowany. Zaliczka na podatek dotyczy wyłącznie rzeczowych nagród Doradcy Smaku.
 • 0
  no-image-available-icon-web1
  Opublikowano

  caralajna

  bardzo dziękuję za wyjaśnienia :)
 • 0
  original
  Opublikowano

  czekoladka_m

  Dziękuję:)
 • 0
  original
  Opublikowano

  haniaa

  Fajnie, że umieściliście takie dane. Sama się rozliczam z pit 11 i będzie mi teraz łatwiej ;)
 • 0
  original
  Opublikowano

  smakosz1988

  Czyli jeśli zamówiłam 4 suszarki Bosh to z nich po opłaceniu podatku mogę się rozliczyć z mężem? Jak to zrobić.
 • 0
  20150824_185523
  Opublikowano

  idealme

  czy jeśli nie zarabiam, nie mam dochodów, nie rozliczam się w urzędzie skarbowym, nie mam nawet nipu, jestem dopiero osobą uczącą się to też mnie to dotyczy?
 • 0
  original
  Opublikowano

  Marcin9

  - Kwestia podatku DoradcaSmaku.pl została skonsultowana z przedstawicielami kilku Urzędów Skarbowych oraz ze specjalistą z Ministerstwa Finansów. W tym przypadku opodatkowane są nagrody o wartości powyżej 200 zł. Skoro tak, to dlaczego nie zostały przytoczone odpowiednie przepisy z ustawy dot. ordynacji podatkowej?
 • 0
  original
  Opublikowano

  mzap88

  eee dla mnie to bezsens, skoro normalnie podatek się płaci od kwoty powyżej 760zł, a portal robi jakieś przekręty że niby konsultowane ble ble ble, dlatego zamawiam gadżety za które nie trza go płacić, jeszcze czego.
 • 0
  profilowe
  Opublikowano

  Doradca Smaku

  @smakosz1988 ambroży jeśli rozliczasz się ze współmałżonkiem to tak, jest taka możliwość. Do zeznania podatkowego należy po prostu załączyć PIT 8C, który zaświadcza o dochodach z innych źródeł (dochodami jest "wypracowana nagroda + zaliczka na podatek).
 • 0
  profilowe
  Opublikowano

  Doradca Smaku

  @idealme w takim razie czas zacząć rozliczać się z Urzędem Skarbowym :) Nie musisz mieć Nipu, aktualnie wystarczy mieć PESEL. Rozliczenie z Urzędem Skarbowym dotyczy wszystkich osób, które zamawiają nagrody.
 • 0
  profilowe
  Opublikowano

  Doradca Smaku

  @mzap88, faktycznie podatek płaci się powyżej 760 zł w przypadku nagród wygranych w konkursach. W tym wypadku Sprzęty nie są wygranymi w konkursie, a "wypracowanymi / zarobionymi" punktami wymienionymi na produkty AGD. Użytkownik za nic nie płaci, to my wypłacamy zaliczkę na podatek na konto. Jedyne co użytkownik ma zrobić, to załączyć PIT 8C do zeznania podatkowego i wpłacić przesłaną przez nas zaliczkę.

Dodaj komentarz