W starożytnym Egipcie szparagi uważane były za święte – składano z nich ofiary bogom i stosowano jako lek na różne dolegliwości. Współcześnie znane są nam jako afrodyzjaki. W Rzymie nazywano je warzywem królewskim – na początku można je było skosztować jedynie z królewskiego stołu.
Sezon na szparagi trwa 1,5 miesiąca – od maja do 23 czerwca. Ważne jest by warzywo zaraz po zerwaniu trafiło na sprzedaży i na nasze stoły – bardzo szybko się psują. O tym pisać będziemy w kolejnych odsłonach cyklu.
Szparagi najczęściej podaje się ugotowane. Warto jednak pamiętać, że i surowe szparagi smakują wyśmienicie. Wystarczy odciąć twarde końce, obrać (tylko białe szparagi) oraz pokroić je w prążki.
(Powyższy artykuł powstał na podstawie "Naj Magazyn" nr 5/2011)
Prezentujemy przepis na smakołyki ze szparagami w roli głównej:
ZAPIEKANE BIAŁE I ZIELONE SZPARAGI
W SOSIE GORGONZOLA Z SUSZONYMI POMIDORAMI
PODANE Z SAŁATKĄ Z POMIDORÓW CONCASSE
Z GOTOWANĄ OŚMIORNICĄ I ŚWIEŻO TARTYM PARMEZANEM
Składniki dla 4 osób:
500 g białych i zielonych szparagów (mogą być to również szparagi marynowane SMAK)
80 g pokrojonej w plastry gotowanej ośmiornicy
2 łyżki pomidorów concasse
1 łyżka orzeszków piniowych
1 łyżka pesto
1 mała, pokrojona w kostkę cebula
3 łyżki oliwy z oliwek
200 ml śmietany 36%
60 g sera gorgonzola
50 g suszonych pomidorów
40 g świeżo tartego parmezanu
100 ml białego wina
½ łyżeczki soli czosnkowej Prymat
Szczypta gałki muszkatołowej Prymat
Sól, cukier do smaku
Sposób przygotowania:
Szparagi obrać, umyć i ugotować we wrzącej wodzie z dodatkiem cukru (każdy rodzaj osobno). W rondelku rozgrzać oliwę z oliwek, podsmażyć cebulę i czosnek, podlać winem, dodać ser, a gdy się rozpuści wlać śmietanę. Sos doprawić do smaku solą czosnkową i gałką muszkatołową. Szparagi przełożyć do żaroodpornego naczynia, obficie polać sosem i posypać parmezanem. Piec 15 minut w temperaturze 180ºC.
Suszone pomidory wrzucić do miski, dodać pomidory concasse, plastry gotowanej ośmiornicy, orzeszki pinii oraz pesto. Całość dokładnie wymieszać i doprawić do smaku. Zapiekane gorące szparagi podawać z aromatyczną sałatką z ośmiornicy.
Spróbuj również z tym przepisem:
SZPARAGI marynowane SMAK
Szparagi marynowane SMAK zachwycą każdego, kto poszukuje wysublimowanego smaku. Doskonale nadają się jako przystawka z dodatkiem różnych sosów - głównie holenderskim i beszamelem. Znakomicie komponują się także z szynką, ciastem francuskim i grzybami. Białe szparagi są więc zdrową, lekkostrawną przekąską i jednocześnie wysublimowanym dodatkiem, dedykowanym wszystkim smakoszom.
Szparagi marynowane smakują doskonale jako dodatek do obiadu. Stanowią także doskonałą bazę do przygotowania smakowitych koreczków lub fantazyjnych, zapiekanych przekąsek. Szparagi możemy na przykład obwinąć kawałkiem ulubionej szynki lub sera, spiąć wykałaczką, dodać ulubione przyprawy lub sos i zapiekać w żaroodpornym naczyniu. Tak przygotowane szparagi będą stanowiły doskonałą przekąskę na każdym spotkaniu.