Doradca Smaku logoandPrymat logo
ŚWIĘTA tuż, tuż! Zobacz porady kulinarne. SPRAWDŹ

Sól w kolorach tęczy

Sole różowe

Sól himalajska różowa - Znana jest jako najczystsza z soli, ponieważ datowana jest jeszcze na czasy ery jurajskiej – minerały w niej zawarte nadają jej różową barwę. Ma delikatny, słodkawy smak dlatego najczęściej dodawana jest do surowych warzyw, ryb czy tatara. Sól himalajska bardzo często wykorzystywana jest również do dekoracji potraw. Stosowana jest nie tylko jako przyprawa, ale również materiał do wyrobu np… talerzy.

Peruwiańska różowa - Wydobywana ręcznie z prawie 3000 metrów w Andach peruwiańskich z zachowaniem tradycyjnych inkaskich metod. Wydobywa się ją z naturalnego zbiornika utworzonego przez wilgoć. Ma różowy kolor, a w smaku jest lekko wilgotna. Pasuje do potraw mięsnych

Boliwijska różowo-pomarańczowa - Wydobywana w Boliwii w Andach na głębokości prawie 4 km z otwartego obszaru, który jest pozostałością morskiego basenu na tych terenach. Nosi nazwę „Mirror”, czyli lustro – którą zawdzięcza efektowi lustra powstającego z wysokiego stężenia minerałów. Jest bardzo intensywna w smaku.

Sole czarne

Cypryjska czarna - Pochodzi z wybrzeży Cypru, a swój kolor zawdzięcza związkowi z węglem drzewnym. Ma wyjątkowy kształt – ziarenka przypominają drobne piramidki. Świetnie przyprawy ryby lub potrawy warzywne.

Hawajska czarna - zawiera aktywny węgiel, który powstaje ze spalonych skorup kokosów. Świetnie wzbogaci smak zimnego napoju. Odmiana Black Lava z Molokai swój kolor zawdzięcza z kolei lawie wulkanicznej. Zawiera wiele cennych minerałów, a jej smak wzbogaca szczególnie ryby z grilla.

Sole czerwone

Hawajska czerwona - Z domieszką pyłu wulkanicznego. Czerwona sól Alaea również z Hawajów zawiera czerwoną glinkę, która odkłada się na brzegach Hawajów. Wysoki poziom żelaza powoduje, że sól ma kolor czerwony. Smak tej soli jest bardzo intensywny, dlatego najlepiej smakuje z czerwonym mięsem, np. z jagnięciną.

Australijska czerwona - Pozyskuje się ją z wody australijskiej rzeki Murray, w miejscu w którym wpada do morza. Ma oryginalny smak, dlatego pasuje do potraw pieczonych. Swój czerwony kolor zawdzięcza zawartości karotenu pochodzącego z glonów. Można ją kupić w postaci płatków podobnych do płatków kukurydzianych.

Sole szare

Francuska szara – sel gris - Określa się tym mianem wilgotną nieoczyszczoną sól z rejonu atlantyckiego wybrzeża Francji. Występuje bardzo rzadko i tylko w miesiącach letnich. Swój kolor zawdzięcza ciągłemu poddawaniu działaniu wiatru, dzięki czemu nie następuje proces oczyszczenia. Pasuje do różnego rodzaju potraw.

Sól niebieska irańska - Wydobywana ze starych kopalni Iranu – swój kolor zawdzięcza zawartości sylwinu. Często wykorzystywana jako dekoracja. Jest bardzo czysta i pochodzi z naturalnych irańskich złóż.

Sól fioletowa indyjska - Wydobywana z kopalni w Indiach, wspomaga trawienie. Stosuje się ją również w mieszankach przypraw indyjskich. W związku z wysokim stężeniem siarki zawiera sól ta ma niezbyt przyjemny zapach, który po ugotowaniu znika.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak