Historia tej niezwykłej bulwy sięga czasów starożytnych. Już Egipcjanie, Grecy i Rzymianie znali seler i używali go do celów rytualno – pogrzebowych. W Polsce warzywo to znane jest dopiero od czasów Królowej Bony. Charakteryzuje się wyrazistym, korzennym smakiem i od lat stanowi doskonały składnik sałatek, szczególnie w połączeniu z gruszkami, orzechami czy ananasem. Gdyby sięgnąć po listę właściwości odżywczych tego warzywa, okazałoby się m.in., że jest niezwykle cennym źródłem witamin: A, E, oraz B. Co ciekawe, seler posiada także znacznie więcej witaminy C niż niejeden cytrus.
Seler sałatkowy Smak, starty do odpowiedniej grubości i zanurzony w idealnie skomponowanej zalewie, smakuje zupełnie wyjątkowo i można go wykorzystać na przykład do przygotowania pręgi wołowej w jarzynach na selerowym purée. Warto spróbować.
Gotowana pręga wołowa w jarzynach podana na purée selerowym
Składniki dla 4 osób:
1 kg pręgi wołowej
1 pęczek umytej i oczyszczonej włoszczyzny
150 g Selera sałatkowego Smak
Przyprawa warzywna (np. Kucharek) do smaku
2 pokrojone w kostkę ziemniaki
1 pokrojona w plasterki cebula
2 ząbki czosnku
200 ml mleka 3%
2 łyżki masła
Sól czosnkowa, Pieprz biały mielony, Gałka muszkatołowa mielona Prymat do smaku
Sposób przygotowania:
Umyte i oczyszczone mięso i włoszczyznę umieścić w garnku, zalać wodą i pomału gotować. Gdy warzywa będą miękkie, należy wyjąć je wcześniej, a mięso nadal gotować. Na maśle podsmażyć odcedzony seler, wlać mleko, a gdy się zagotuje dodać ugotowane i rozgniecione ziemniaki. Całość dokładnie wymieszać i doprawić do smaku. Ugotowane mięso pokroić w plastry, ułożyć na purée selerowym i podawać z gotowanymi warzywami. Idealnym dodatkiem będzie również sos chrzanowy.