Sezon na zupy

Dzisiaj, dzięki Królowej Bonie, zupy pojawiają się na naszych stołach w dni powszednie i od święta. Stały się znakiem rozpoznawczym polskiej kuchni. Niektóre z nich, jak na przykład barszcz czerwony z uszkami, stanowią niezbędny element tradycyjnegomenu świątecznego. Zupy bywają podawane także na wielkich przyjęciach.
Zupy można przyrządzić na wiele sposobów, mogą mieć charakter czystych i klarownych bulionów. Czasami mają konsystencję kremów lub są zaprawiane zasmażką z masła, żółtkiem lub słodką śmietanką. Zupy podaje się z dodatkiem makaronów, kasz lub ryżu. Niektóre z nich podaje się z dodatkiem pasztecików, słonych ciasteczek lub z pulpecikami. Jednakże to w głównej mierze odpowiednio wyselekcjonowane i dobrane warzywa stanowią doskonałą podstawę praktycznie każdej zupy. Wywary przygotowuje się z warzyw, kości, mięsa, ryb i grzybów.
Zupy są bardzo pożywnymi, smakowitymi i zdrowymi daniami, ponieważ dostarczają organizmowi cennego błonnika, soli mineralnych i większości witamin. Ponadto zimową porą doskonale rozgrzewają organizm.
Ulubione zupy Polaków to rosół, barszcz czerwony, zupa pomidorowa, jarzynowa, kapuśniak, krupnik, żurek, grochówka, ogórkowa czy pieczarkowa. Coraz chętniej jada się zupy-kremy np. z porów, brokułów, kalafiora czy dyni. Chętnie sięgamy po przepisy na zupy z kuchni europejskiej jak włoskie minestrone, francuska cebulowa, jak i kuchni świata np., zupa tajska czy wietnamska zupa pho.
Do zup dodaje się dużo przypraw, takich jak: pieprz czarny lub kolorowy, ziele angielskie, liście laurowe, majeranek oraz przyprawy świeże, jak koperek, liście selera, nać pietruszki oraz czosnek.
Rady i porady dla miłośników zup:
- nie gotuj zupy zbyt długo; gotuj do momentu, w którym warzywa staną się miękkie;
- nie sól zupy od razu, ale dopiero wtedy gdy jest prawie gotowa; unikniesz sytuacji, w której po wyparowaniu wody podczas gotowania twój wywar stanie się zbyt słony. Jeśli już przesolisz, dodaj ziemniaka, świetnie wchłania nadmiar soli;
- możesz zaprawiać swoje zupy śmietaną, jogurtem, żółtkiem, zasmażką lub nawet mlekiem; pamiętaj jednak, że wtedy kaloryczność twojej zupy znacznie wzrośnie. Jeśli dodajesz jogurt to tylko bezpośrednio do talerza z gorącą zupą.
- unikaj zwarzenia śmietany przy doprawianiu gorącego wywaru; pamiętaj, że tylko bardzo tłusta śmietana się nie zwarzy; niskoprocentową powinno się rozbijać mikserem z łyżeczką mąki, a także „zahartować” ją, dolewając powoli gorącą zupę;
- ugotowaną zupę przechowuj w lodówce, ale nie dłużej niż przez dwa dni;
- przechowuj pod przykryciem, bo szybko „ łapie” zapachy;
- możesz także gotową zupę zamrozić - przelej ją do szczelnie zamykanego naczynia i odstaw do zamrażalnika. Tak można ją przechowywać nawet dwa miesiące. Rozgrzewając zupę pamiętaj o wlaniu pół szklanki wody do garnka. Jednak nie należy mrozić zup z ziemniakami.
KREM ZE ŚWIEŻYCH POMIDORÓW Z SEREM ROKFOR
Składniki dla 2 osób:
1 cebula
2 łyżki oliwy z oliwek
3 pomidory bez skóry
300 ml bulionu drobiowego Kucharek
100 g sera rokfor
Sól, świeżo mielony czarny pieprz Prymat, cukier
½ łyżeczki sambal oelek
½ szklanki śmietany kremówki 36%
1 łyżka pestek dyni
Tymianek Prymat do smaku
Sposób przygotowania:
Cebulę obrać, drobno posiekać, podsmażyć na gorącej oliwie. Dodać pomidory, chwilę podgotować, wlać bulion i gotować 5 minut na dużym ogniu. Następnie dodać ¾ ilości pokrojonego na małe kawałki sera rokfor, doprawić do smaku solą, pieprzem, cukrem i pastą sambal oelek. Cały krem zmiksować, pod koniec zabielić śmietaną. Przed podaniem zupę posypać pozostałą częścią pokrojonego w kostkę sera rokfor i prażonymi pestkami dyni.
ORIENTALNA ZUPA Z GRZYBÓW LEŚNYCH ZE ŚWIEŻĄ KOLENDRĄ I ZIARNAMI SEZAMU
Składniki dla 4 osób:
200 g pokrojonych w plastry borowików
1 cebula
2 pokrojone w plasterki ząbki czosnku
1 pokrojona w cienkie paseczki (julienne) marchewka
½ łyżeczki świeżego imbiru
1 mała tacka kiełków soi i słonecznika
Sos sojowy Kikkoman do smaku
1 l bulionu drobiowego Kucharek
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka oleju sezamowego
2 łyżki świeżo siekanej kolendry
1 łyżka upalonych ziaren sezamu
Sambal oelek lub Chilli pieprz cayenne Prymat
Sól, pieprz czarny mielony Prymat do smaku
Sposób przygotowania:
W rondlu na rozgrzanej oliwie z oliwek z dodatkiem oleju sezamowego podsmażyć borowiki, cebulę, czosnek i marchew. Po 5 minutach dodać imbir, 2 łyżki sosu sojowego i bulion. Całość doprowadzić do wrzenia, a następnie zmniejszyć ogień i gotować przez 10 minut. Pod koniec gotowania dodać świeże kiełki, kolendrę i ziarna sezamu oraz doprawić zupę do smaku.
AROMATYCZNA ZUPA KALAFIOROWA Z INDYKIEM
Składniki dla 4 osób:
200 g pokrojonej w paski piersi z indyka
2 łyżki Przyprawy do indyka Prymat
½ pokrojonej w kostkę cebuli
1 litr Rosołu z kury Kucharek
½ główki podzielonego na różyczki kalafiora
1 łyżka pokrojonych w paski suszonych pomidorów
80 g kremowego serka topionego
4 ziarna Ziela angielskiego Prymat
½ łyżka Lubczyku Prymat
Sól czosnkowa, Pieprz biały mielony Prymat do smaku
Sposób przygotowania:
Mięso uprzednio zamarynować w przyprawie do indyka, obsmażyć z cebulą, dodać wraz z kalafiorem, pomidorami i przyprawami do gotującego się rosołu. Na końcu dodać serki topione i doprawić zupę do smaku.
ZUPA OGÓRKOWA Z KOPERKIEM
Składniki dla 4 osób:
1 słoik przecieru ogórkowego bez zlewy
2 łyżki masła
1 litr Rosołu z kury Kucharek
100 g mrożonej włoszczyzny pokrojonej w paski
4 ugotowane i pokrojone w kostkę ziemniaki
1 łyżka Koperku suszonego Prymat
2 łyżki śmietany kremówki 36%
Sól, Pieprz czarny mielony Prymat do smaku
Sposób przygotowania:
Przecier ogórkowy podsmażyć w garnku na maśle, zalać gorącym rosołem, dodać włoszczyznę, ziemniaki i koperek. Całość gotować 10 minut, a następnie zupę zabielić śmietaną i doprawić do smaku.
Komentarze (1)