Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Sezon na Świąteczne pierogi

Sezon na Świąteczne pierogi

Sposób przygotowania ciasta, napełnianie farszem i zlepianie brzegów to czynności, które wykonujemy każdorazowo przygotowując pierogi. Przypominamy więc przepis na ciasto pierogowe i polecamy kilka rodzajów farszów, którymi możemy napełnić ten polski przysmak. Mamy kilka ciekawych pomysłów na farsze. Obok klasycznego wigilijnego z kapustą i grzybami po bardziej oryginale i urozmaicone, doskonale wpisujące się w menu pierwszego i drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia.

 

Sezon na Świąteczne pierogi

 

Zatem do dzieła, udanego lepienia  … smacznego!

 

Krok 1 – jak przygotować ciasto pierogowe

Składniki ciasta: 150 g mąki, 1 żółtko, 1 łyżka oleju, szczypta soli, ciepła woda

Sposób przygotowania: do przesianej mąki dodać żółtko, olej i tyle ciepłej wody, aby osiągnąć jednolitą masę o konsystencji ciasta pierogowego. Zagnieść i odstawić na chwilę. Po rozwałkowaniu, używając szklanki wykroić z ciasta koła, ułożyć na nich porcje farszu i zlepić brzegi. Pierogi gotować kilka minut we wrzącej, osolonej wodzie.

 

Krok 2 – farsz z cielęciny i majeranku

400 g umytego i osuszonego udźca cielęcego pokroić na kawałki i udusić z 1 pokrojoną w kostkę cebulą, 1 rozgniecionym ząbkiem czosnku i 100 g startej na tarce o grubych oczkach włoszczyzny. Całość doprawić do smaku solą, grubo mielonym pieprzem i majerankiem. Mięso ostudzić, a następnie zmielić w maszynce na grubych oczkach. Podawać z chrupiącym boczkiem smażonym na oleju z cebulą, pomidorami, majerankiem, solą i pieprzem

 

Krok 3 – farsz z kiszonej kapusty i grzybów

30 g suszonych grzybów namoczyć w zimnej wodzie, odstawić na kilka godzin, a następnie ugotować w tej samej wodzie. 200 g kapusty ugotować i posiekać. Na oleju podsmażyć 50 g pokrojonej w kostkę cebuli, dodać do niej kapustę i ugotowane, drobno posiekane grzyby. Całość podgrzać intensywnie mieszając, doprawić do smaku solą, pieprzem i wywarem z grzybów, a następnie odparować, zestawić z ognia i wystudzić.

 

Krok 4 – farsz z kaszy gryczanej, twarogu i boczku

Na patelni wytopić 100 g pokrojonego w kostkę boczku, dodać 2 pokrojone w kostkę cebule i w rozgniecione ząbki czosnku, podsmażyć. W dużej misce dokładnie wymieszać 200 g ugotowanej kaszy gryczanej, 200 g tłustego, pokruszonego twarogu, boczek i posiekany pęczek natki pietruszki. Całość doprawić do smaku solą i pieprzem.   

 

Krok 5 – farsz z łososia i suszonych pomidorów

100 g fileta  z łososia norweskiego bez skóry i ości oraz 50 g wędzonego łososia drobno zmielić. 50 g suszonych pomidorów posiekać. Na oleju podsmażyć 50 g pokrojonej w kostkę cebuli, ostudzić. Wszystkie składniki farszu dokładnie wymieszać, doprawić do smaku solą, pieprzem i 2 łyżkami octu balsamicznego. 

Rycerz
Rycerz 26.12.2013 22:01
Podoba mnie się ostatni, wariant. Farsz z łososia i suszonych pomidorów.
23.12.2013 18:02
Na .Sałatkę to dobry przepis !!!

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak