Pieczarki są dostępne cały rok, w każdym niemal sklepie, a ich cena nie jest wygórowana. Dlatego też często traktujemy je jako tańszy odpowiednik szlachetnych grzybów leśnych. Jednak i pieczarka ma swoje wartości odżywcze a także walory kulinarne. Pieczarki są niezwykle wdzięcznym produktem, dzięki któremu można przyrządzić wiele różnorodnych potraw, zarówno na ciepło, jaki i na zimno.
Pieczarki można smażyć, dusić, gotować, grillować, marynować, a nawet mrozić. Do najpopularniejszych potraw na bazie tych grzybów należą zupa pieczarkowa, sos pieczarkowy, pieczarki faszerowane czy też farsze z dodatkiem pieczarek np. do krokietów. Poza tym trudno sobie wyobrazić smak dobrej zapiekanki czy pizzy bez pieczarek.
Co prawda, podobnie jak i inne grzyby, pieczarki zawierają cenne składniki. Jednak ze względu na ich niską zawartość, pieczarki pod kątem wartości odżywczych nie stanowią szczególnie istotnego elementu w diecie. Jednak to na pewno ciekawe urozmaicenie kulinarne, choćby pod kątem walorów smakowych.
A czym najlepiej przyprawiać pieczarki? Na pewno sól i pieprz świeżo mielony nadadzą odpowiedniego smaku. Warto pamiętać, że także Cząber Prymat – nowe zioło w naszym asortymencie – jest wyraziste, lekko pikantne w smaku, dzięki czemu doskonale ożywi danie z pieczarkami o neutralnym smaku.
WIEPRZOWINA DUSZONA W PIWIE Z PIECZARKAMI, CEBULĄ I CHLEBEM RAZOWYM
- Składniki dla 4 osób:
- 1 kg łopatki wieprzowej bez kości
- 2 cebule
- 400 g pieczarek
- 4 łyżki oleju słonecznikowego
- 2 kromki chleba razowego
- 4 ząbki czosnku
- 500 ml piwa
- Sól czosnkowa, papryka słodka, pieprz ziołowy, kminek Prymat do smaku
Sposób przygotowania:
Mięso umyć, osuszyć, pokroić w grubą kostkę, oprószyć pieprzem ziołowym i słodką papryką. Cebulę, pieczarki i czosnek pokroić, zrumienić na oleju, a następnie dodać mięso, kminek i połowę piwa. Całość dusić do miękkości. Dodać chleb razowy i resztę piwa. Zagotować i doprawić do smaku. Tak przygotowaną duszoną wieprzowinę podawać z kwaśną śmietaną, świeżo posiekaną natką pietruszki i kluseczkami.