Na jesienną popołudnie i szarugę za oknem polecamy… szarlotkę. I to taką upieczoną w domu a nie z cukierni.
Aromat pieczonych polskich jabłek w połączeniu z egzotycznym i korzennym cynamonem jest po porostu idealnym mariażem kulinarnym. Zapach pieczonej szarlotki ma niemal działania podprogowe, każdy się od razu uśmiecha, robi się cieplej na duszy i ciele. Do tego aromat świeżo parzonej kawy... i szary poranek nabiera blasku i domowe zacisze - weselsze.
Dla wielu osób przepis na szarlotkę jest tylko jeden, ten jedyny, właściwy, najlepszy, bo taki robiła babcia czy mama. Takie tradycje warto kultywować, bo kulinarna pamięć zbiorowa ma swoją wartość niezależnie od upływu czasu. Domowe przepisy mogą być równie ważne jak stare zdjęcia czy rodzinne pamiątki. Wracając do słodkich wypieków - domowa szarlotka czy też jabłecznik to ciasto sezonowe, które może być przyrządzane z różnych gatunków jabłek. Coraz popularniejsza jest amerykańska wersja apple pie….wiedeński apfelstrudel lub francuska tarta tatin, czyli … ciasto do góry nogami. Jabłecznik dają niemal nieograniczone możliwości kulinarne, no może nie nadają się na torty i lody.
|
Natomiast jabłka ogólnie kochają wypieki, współgrają z ciastem jogurtowym czy francuskim. Jabłka można drobno zetrzeć na tarce, pokroić na większe cząstki, dobrną kostę, lub też przyrządzić pyszną masę jabłkową na kruchym. Całość można pokryć lekką bezą, lub posypać słodką kruszonką... W wersji kawiarnianej szarlotkę podaje się na ciepło z lodami waniliowymi lub sosem waniliowym.
Masę jabłkową można wykorzystać także do nadziewania pączków, naleśników czy słodkich rogalików lub bułeczek. A ryż z jabłkami… to smak dzieciństwa, jak i racuchy. Jabłka można łączyć też z serem, masą makową czy czekoladą, jak i jesienną żurawiną. Najlepiej wybierać różnorodne gatunki jabłek, a liczba odmian może przyprawić o zawrót głowy.
|
Jabłka słodkie do wypieków:
• champion
• lobo
• ligol
Jabłka kwaśne do wypieków:
• antonówka
• szara reneta
• gloster
Warto wiedzieć, że…sekretem udanej masy jabłkowej jest… łyżka budyniu, który świetnie zwiąże nawet bardzo soczyste jabłka.
Kulinarna historia: Szarlotka wywodzi się oczywiście z kraju cukierników – Francji. Powstała z połączenie kruchego spodu i owoców specjalnie dla cara Aleksandra I. Nazwa szarlotka pochodzi od imienia księżnej Charlotcie, szwagierki imperatora.
Przepis na pyszną masę jabłecznikową Robert Sowy:
2 kg szarej renety
2-4 łyżki brązowego cukru
3 łyżki soku z cytryny
2 łyżki kawy zbożowej
2 łyżki budyniu śmietankowego (pięknie zwiąże masę)
2 łyżki płynnego miodu lipowego
2 łyżeczki cynamonu Prymat
po ½ łyżeczki imbiru i gałki muszkatołowej Prymat
2/3 szklanki rodzynek
½ szklanki orzechów włoskich
Obrane jabłka pokroić na ćwiartki, usmażyć z cukrem, dodać pozostałe składniki.