Sezon na: Marynowanie, czyli wstęp do grillowania

Mięso nie zyska wyjątkowego smaku, jeśli wcześniej nie będzie choćby przez chwilę marynowane. Zioła i przyprawy bowiem nie tylko wzbogacają smak i aromat grillowanych potraw, ale mają także działanie zdrowotne. Mięso natarte przyprawami (kminkiem, tymiankiem czy majerankiem) nie tylko wspaniale smakuje, ale i znacznie łatwiej się trawi.
Marynaty
Marynowanie to bardzo ważny element sztuki kulinarnej. Właściwe zamarynowanie mięs, ryb i warzyw przed pieczeniem czy grillowaniem, ma bardzo duży wpływ na smak i aromat przygotowywanych potraw. Dzięki marynatom mięso staje się miękkie i bardziej soczyste.
Marynaty są niezwykle ważnym składnikiem dań grillowych. Warto użyć ich do potraw na kilka godzin przed grillowaniem po to, by przygotowane dania stały się wyjątkowo aromatyczne i wyraziste w smaku. Marynaty sprawdzają się zarówno do dań mięsnych (drobiu, wieprzowiny, jagnięciny, wołowiny, ryb i owoców morza), jak również warzyw. Dzięki marynatom warzywa nabierają głębszego smaku, ryby i owoce morza odznaczają się soczystością, a mięso z rusztu pozostaje chrupiące i jednocześnie soczyste i kruche.
Jak marynować
Czas marynowania to również ważna rzecz, jak sam dobór składników marynaty. 2 godziny to minimum czasu, dzięki któremu mięso nasiąknie przyprawami. Mięso pozostawione w marynacie na 12-24 godzin będzie smakować perfekcyjnie.
Ryby i owoce morza wystarczy marynować 30 minut w temperaturze pokojowej lub 2 godziny lodówce. Oczywiście, można je marynować nawet 2 doby.
Podobnie warzywa - można je marynować krócej – od 10 minut do 2 godzin.
Mięso najlepiej marynować w lodówce, jednak przed grillowaniem należy wyjąć je odpowiednio wcześniej, aby uzyskało temperaturę pokojową.
Ulubione marynaty
Polacy coraz chętniej eksperymentują w kuchni. Jednak nadal nasze ulubione smaki marynat na grilla wywodzą się z tradycyjnej kuchni.
Dla miłośników szybkiego efektu, prostoty wykonania i ceniących wygodę polecamy marynaty Prymat. Dzięki nim przygotowywanie dań z grilla staje się znacznie prostsze i łatwiejsze. Dostępne są w wersji sypkiej: klasycznej i pikantnej, a także płynnej: klasycznej, szlacheckiej i pikantnej. Polecamy również Marynatę płynną grillową, która jest prostym rozwiązaniem i gwarantuje doskonały efekt.
Poniżej 2 przepisy na bardziej czasochłonne marynaty – doskonałe dla fanów ruchu „slow food”
Marynata brzoskwiniowo-imbirowa
Chiang w Chinach czy Shoga w Japoni – niezależnie od nazwy imbir wszędzie smakuje identycznie doskonale, czy to w formie suszonej przyprawy, czy też startego świeżego korzenia. Proponujemy połączyć go z brzoskwiniami, które nadadzą potrawom delikatny, słodki posmak. A przy okazji ochronią nas przed złymi mocami, bowiem jak głosi legenda, brzoskwiniowe owoce mają moc odpędzania duchów.
Składniki:
1 puszka połówek brzoskwiń (47 dag brutto)
2 ząbki czosnku
½ łyżeczki imbiru
½ słoika suszonych pomidorów w oliwie
4 łyżki miodu
3 łyżki octu winnego
Pieprz czarny mielony Prymat, sól
Sposób przygotowania:
brzoskwinie osączyć z zalewy i zmiksować. Czosnek obrać i zmiażdżyć. Imbir obrać i drobno posiekać. Obie przyprawy dodać do brzoskwiniowego puree. Połączyć i wymieszać z pozostałymi składnikami, doprawić solą i pieprzem.
Marynata nadaje się szczególnie do delikatnego mięsa i drobiu.
Marynata piwno-miodowa
Nie płaczmy nad krojoną cebulą ani nad rozlanym piwem. Lepiej pomieszajmy je razem z miodem według poniższego przepisu, a wyjdzie nam doskonała marynata, idealna do ryb i delikatnego drobiu.
Składniki:
6 cebul (50 dag)
¾ l octu winnego lub owocowego
3 łyżki miodu
3 Liście laurowe Prymat,
15 ziaren Pieprzu czarnego Prymat
½ l jasnego piwa
Sposób przygotowania:
Obrać cebulę i pokroić w krążki. Ocet w garnku wymieszać z miodem i zagotować. Dodać liście laurowe oraz zgniecione ziarna pieprzu, ponownie zagotować a następnie schłodzić. Na koniec połączyć z piwem i wymieszać.
Marynata idealnie podkreśla smak ryb, które należy w niej trzymać 12 godzin.
Komentarze (1)