Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Sezon na... Fasolkę szparagową

Sezon na... Fasolkę szparagową

 

Fasolka szparowa dostępna jest w dwóch odmianach, tzw. żółtostrąkowej i zielonostrąkowej. Obie odmiany spożywa się w całości, w strąkach, najczęściej gotowane we wrzącej wodzie z dodatkiem soli lub na parze. Fasolka najlepiej smakuje bezpośrednio po spożyciu, kiedy jest świeża. Jednak fasolka szparagowa doskonale nadaje się do mrożenia i wekowania, dzięki czemu smak lata można zatrzyma na dłużej.

Sezon na... Fasolkę szparagową

Najważniejsze jednak, aby fasolki nie rozgotować. Zgodnie z jedną z najlepszych zasad kulinarnych – fasolkę powinno się gotować na półtwardo, czyli al dente. Żółta fasolka gotuje się krócej, wystarczy 15 minut. Natomiast fasolka zielona wymaga nieco dłuższego czasu gotowania – 20-25 minut. Czas zależy też od stopnia dojrzałości fasolki, im starsza tym dłużej się gotuje. Zawsze warto próbować fasolki podczas gotowania, wówczas na pewno ugotujemy ją na odpowiednim poziomie miękkości.

 

Fasolka szparagowa jest wspaniałym dodatkiem do dań obiadowych. Doskonale współgra z wszelkiego rodzaju mięsami i rybami. Tradycyjny kotlet schabowy czy z filetu z kurczaka, łosoś czy inna ryba, a nawet jajo sadzone z dodatkiem fasolki stworzą smaczny i zdrowy duet. Kiedy dodajemy fasolkę do obiadu możemy śmiało zrezygnować z ziemniaków. Fasolka jest sycąca, bo bogata w białko, a do tego podawana na ciepło doskonale uzupełni danie obiadowe. Jest także doskonałym pomysłem na danie główne zarówno dla wegetarian, jaki dla miłośników dań jarskich. Wystarczy dodać bułkę z masłem i proste, smaczne i naprawdę doskonałe danie gotowe!

 

Oczywiście fasolkę można dodać do zupy jarzynowej, jak i sałatek. Niektórzy serwują ją, z dodatkiem zapiekaną z serem, czy z dodatkiem sosu pomidorowego, a nawet chrzanowego…

 

Tym razem proponujemy mniej oczywiste potrawy z fasolką szparagową jak hiszpańska paella, egzotyczna chińszczyzna czy polski dorsz…

 

Czy wiesz, że?

 

Fasolka szparagowa zwiera kwas foliowy, fitoestrogeny i inozytol – wszystkie potrzebne na różnych etapach życia kobiety.


Kwas foliowy zawarty w fasolce jest ważny składnikiem diety dla kobiety w ciąży. Dzięki niemu układ nerwowy płodu może się prawidłowo rozwijać, natomiast fitoestrogeny są substancją podobną do żeńskich hormonów, która chroni prze rakiem piersi oraz osłabia tzw. uderzenia gorąca u kobiet podczas menopauzy, a inozytol jest niezbędny do ochrony przez osteoporozą. Zatem jedzmy fasolkę na zdrowie!

 

DORSZ GOTOWANY NA PARZE Z ZIELONĄ FASOLKĄ SZPARAGOWĄ

I SOSEM JOGURTOWO-ZIOŁOWYM

 

Sezon na... Fasolkę szparagową

 
Składniki dla 4 osób:
600 g fileta z dorsza bez skóry
1 opakowanie przyprawy do ryb Prymat
 
½ pęczka posiekanego koperku
8 cienkich plasterków cytryny
500 g umytej, oczyszczonej zielonej fasolki szparagowej
400 g ugotowanego ryżu długoziarnistego
 
Sos:
200 ml jogurtu greckiego
2 wyciśnięte ząbki czosnku
Sok z ½ cytryny
½ pokrojonego w kostkę ogórka bez pestek
Pokrojony w kostkę miąższ z pomidora
1/2 pęczka cebuli dymki
3 pokrojone w kostkę rzodkiewki
Do smaku: sól, pieprz, Papryka ostra Prymat

 

Sposób przygotowania:

Umyty, oczyszczony i osuszony filet z dorsza pokroić na 4 kawałki, natrzeć przyprawą do ryb Prymat i odstawić do lodówki na 2 godziny.

Wszystkie składniki sosu połączyć i doprawić do smaku.

Przygotować garnek ze specjalnym sitem do gotowania na parze. Ugotować w nim wodę z dodatkiem ulubionych przypraw, ziół, białego wina i cząstek cytryny, które wzbogacą smak gotowanej ryby i warzyw. Zamarynowanego dorsza z plastrami cytryny i fasolką szparagową ułożyć na sicie, umieścić w garnku, przykryć i gotować ok. 15 minut, w zależności od wielkości ryby.

Aby otrzymać pełnowartościowe danie dietetyczne, dorsza należy podawać z fasolką szparagową, ryżem i sosem jogurtowo-ziołowym.

 

WOŁOWINA Z SOSEM SOJOWYM, IMBIREM I CZOSNKIEM

PODANE Z MAKARONEM SOJOWYM, FASOLKĄ SZPARAGOWĄ,

MAŁYMI KOLBAMI KUKURYDZY I KIEŁKAMI

 

 Sezon na... Fasolkę szparagową

 

Składniki dla 2 osób:
150 g makaronu sojowego
Sól, Pieprz czarny mielony Prymat do smaku
200 g polędwicy wołowej
2 łyżki szczypiorku
1 mały kawałek świeżego imbiru
1 ząbek czosnku
1 mała papryczka chili
3 łyżki oleju sezamowego
3 łyżki sosu sojowego
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżka posiekanej świeżej  kolendry
60 g kiełków soi i słonecznika
40 g marynowanej mini kukurydzy
40 g żółtej i czerwonej papryki
40 g ugotowanej zielonej fasolki szparagowej
1 średnia cebula

 

 

Sposób przygotowania:

Makaron zalać wrzątkiem, przykryć i odstawić na 2 minuty, odcedzić. Wołowinę pokroić w cienkie paski. Dymkę umyć i pokroić w plasterki lub paski. Imbir i czosnek obrać, drobno posiekać. Chili rozetrzeć lub drobno posiekać.

Dużą patelnię posmarować 3-4 łyżkami oleju, dobrze rozgrzać. Włożyć mięso i smażyć 1-2 minuty, ciągle mieszając. Następnie wołowinę odsunąć na brzeg patelni, wlać trochę oleju i przesmażyć cebulę, imbir, czosnek, chili, paprykę, fasolkę szparagową, kukurydzę i kiełki.

Na patelnię włożyć makaron, dodać kroplę oleju i cały czas mieszać. Po upływie minuty polać obficie sosem sojowym i sokiem z cytryny. Podsmażyć przez chwilę i podawać ze świeżo siekaną kolendrą. 

 

PAELLA Z KURCZAKIEM, OWOCAMI MORZA I CHORIZO

 

Sezon na... Fasolkę szparagową

 

Składniki:
100 g pokrojonej w plasterki kiełbasy chorizo
3 udka z kurczaka bez skóry
500 g krewetek królewskich 16/20
100 g małży św. Jakuba
400 g świeżych oczyszczonych muli
200 g ryżu arborio
500 ml bulionu z Rosołu z kury Kucharek
2 pokrojone w kostkę cebule szalotki
3 pokrojone w plastry ząbki czosnku
200 g pomidorów concasse
½ szklanki oliwy z oliwek extra virgin
Szczypta Szafranu Prymat dla smaku i koloru
1 limonka
1 upieczona, oczyszczona i pokrojona w kostkę czerwona papryka
1 upieczona, oczyszczona i pokrojona w kostkę zielona papryka
100 g zielonej fasolki szparagowej
100 g słodkiego groszku
Sól, czarny pieprz, chili pieprz cayenne Prymat do smaku
½ pęczka posiekanej natki pietruszki do dekoracji

 

 

Sposób przygotowania:

Udka pokroić na kawałki, zamarynował w Przyprawie dom kurczaka pikantnej Prymat i odstawić na 6-8 godzin.

Szafran zagotować z bulionem. Zamarynowane udka z kurczaka i kiełbasę chorizo podsmażyć na patelni na złoty kolor. Cebulę, czosnek, fasolę i groszek zrumienić na patelni, a następnie połączyć z paprykami i pomidorami concasse.

Ryż dodać do kurczaka, podlać bulionem i dusić około 15 minut. Mule podsmażyć na oliwie z czosnkiem, dodać krewetki i małże św. Jakuba. Całość podlać białym winem, po 5 minutach wraz z warzywami dodać do kurczaka i ryżu, gotować do miękkości.  Paellę doprawić do smaku, zdjąć z ognia, udekorować cząstkami limonki i posiekaną natką. Podawać z chrupiącą bagietką. 

12.09.2014 13:59
Mmm po spożyciu. Świeżo po wysraniu smakuje najlepiej.
20.05.2014 12:59
"Fasolka najlepiej smakuje bezpośrednio po spożyciu, kiedy jest świeża." Proponuje poprawić to zdanie, kiepsko to wygląda tak na samym wstępie ;)
IwonaDD 24.06.2013 15:50
ja właśnie od kilku dni objadam się najprostszą fasolką z masełkiem i bułką tartą - pychota, polecam też lekko podsmażoną (po ugotowaniu) na oliwie z olwiek z czonskiem i chili, również pychota :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak