Dynia stała się popularna w Polsce od czasu rozpowszechnienia amerykańskiego święta Halloween, podczas którego są niezwykłą ozdobą beztroskiej zabawy. Choć do lat hodowana była jako warzywo pastewne, dziś zachwyca smakiem, wyglądem oraz ogromnymi możliwościami kulinarnymi. Stała się nieodłącznym elementem jesiennego sezonu warzywnego w Polsce!
Ale dynia to przede wszystkim rodzaj rośliny jednorocznej z rodziny dyniowatych. Ma wszechstronne zastosowania i obejmuje wiele odmian, które są łatwe w hodowli. Dynia znana jest od tysięcy lat, jednak do Europy przywiózł ją dopiero Krzysztof Kolumb. Na początku traktowano dynię podobnie jak wcześniej ziemniaki czy bakłażana – jako roślinę ozdobną, czyli botaniczną ciekawostkę. Niemniej dynia szybko pokazała swoje zalety oraz wszechstronne zastosowanie, dzięki czemu polubiono ją na całym świecie. Dziś hodowcy prześcigają się w konkursach na największą dynię w Polsce, w Ameryce czy na świecie…
Dynia, królowa jesiennej kuchni, to niemal królewskie i doskonałe zarazem zestawienie przeciwieństw; mocnych i żywych kolorów, jak i bogactwa kształtów w połączeniu ze smakiem, który jest delikatny i niemal neutralny. Dynia jest przede wszystkim bardzo smaczna, odżywcza i niskokaloryczna. To prawdziwa skarbnica witamin. Jest niezwykle wdzięcznym materiałem do kulinarnych poszukiwań nowych smaków. Dynia nadaje się do smażenia, pieczenia, gotowania i marynowania. Można z niej przyrządzić zupy, sałatki, placki, a także dodać do ciasta. Dynia jest lekkostrawna i rzadko uczula, dlatego też można ją szybko wprowadzić do diety dzieci.
Smak dyni jest uniwersalny i subtelny zarazem, zatem danie nieodpowiednio doprawione może wydawać się zbyt delikatne a nawet mdłe w smaku. Tym, co najlepiej wzbogaci smak potrawy z dyni są wszelkie przyprawy o korzennym, jak i pikantnym smaku. Nie może też zabraknąć przypraw podstawowych jak np. sól czy pieprz. Przyprawy, które dodadzą smaku dyni to Imbir mielony, Gałka muszkatołowa mielona, Cynamon mielony, Chili pieprz cayenne, Papryka słodka mielona, Przyprawa curry Prymat.
JESIENNA SAŁATKA ZE SMAŻONĄ DYNIĄ W SOKU POMARAŃCZOWYM
Składniki dla 4 osób:
800 g obranej i pokrojonej w słupki dyni
200 ml świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy
100 g umytych i oczyszczonych sałat sezonowych
8 pokrojonych w ćwiartki pomidorów cherry
50 g pokrojonych w paski suszonych pomidorów
2 łyżki prażonych migdałów
Sos vinaigrette:
½ szklanki oliwy z oliwek
2 łyżki soku z cytryny
2 wyciśnięte ząbki czosnku
Kilka listków świeżo siekanej bazylii
1 łyżka musztardy miodowej
1 mała, drobno pokrojona czerwona cebula
Sól morska, chili pieprz cayenne Prymat do smaku
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki sosu vinaigrette dokładnie wymieszać i doprawić do smaku.
Dynię podsmażyć na oliwie z oliwek, aż do uzyskania złoto-brązowego koloru (około 10 minut), doprawić do smaku solą i pieprzem, zalać sokiem pomarańczowym i gotować do momentu odparowania wody. Pozostałe składniki sałatki delikatnie wymieszać.
Ciepłą dynię ułożyć na półmisku, udekorować sałatką i skropić sosem vinaigrette.
Racuszki z dyni i cukinii podane z greckim jogurtem i czerwonym kawiorem
Składniki dla 4 osób:
¼ obranej i oczyszczonej dyni
1 oczyszczona z nasion cukinia
2 jajka
100 g mąki pszennej
80 g pestek dyni
Kilka gałązek świeżego koperku
2 ząbki czosnku
Olej słonecznikowy do smażenia
250 g jogurtu greckiego
50 g kiełków groszku szparagowego
1 cytryna
Sól, pieprz czarny Prymat do smaku
Sposób przygotowania:
Dynię i cukinię zetrzeć na tarce o grubych oczkach, oprószyć solą, chwilę odczekać, a następnie odcisnąć zbędną wodę. Dodać jajka, mąkę, pestki dyni oraz posiekany czosnek i koperek, wszystkie składniki dokładnie połączyć i doprawić do smaku.
Na gorącej oliwie usmażyć okrągłe racuszki, a następnie ułożyć je na talerzach i podawać z kiełkami, greckim jogurtem, czerwonym kawiorem oraz cząstką cytryny.
Zupa krem z dyni z imbirem, kardamonem, mlekiem kokosowym i świeżo siekaną kolendrą
Składniki dla 4 osób:
¼ obranej i oczyszczonej dyni
1 obrana marchew
2 ząbki czosnku
2 łyżki masła
1 łyżka oliwy z oliwek
400 ml bulionu z Rosołu warzywnego Kucharek
200 ml mleka kokosowego
100 ml białego wytrawnego wina
100 ml soku pomarańczowego
1 łyżeczka pasty sambal oelek lub Papryka ostra Prymat
2 łyżki prażonych pestek dyni
Kilka gałązek świeżej kolendry
1 łyżka oleju z pestek dyni
Curry, Imbir, Pieprz czarny mielony Prymat, sól do smaku
Sposób przygotowania:
Dynię i marchew pokroić w kostkę, podsmażyć na oliwie z oliwek połączonej z masłem. Dodać posiekany czosnek, a następnie zalać bulionem, mlekiem kokosowym, białym winem i sokiem pomarańczowym. Całość gotować do momentu, aż warzywa będą miękkie.
Zupę doprawić do smaku solą, pieprzem, kardamonem, curry, imbirem oraz pastą sambal oelek, a następnie dokładnie zmiksować i przecedzić przez sito.
Gorącą zupę przelać do bulionówek, posypać posiekaną kolendrą, pestkami dyni i skropić olejem z pestek dyni.